tiren ve 574 km/h hız !!

Ynt: tiren ve 574 km/h hız !!

fransa ve japonya arasındaki yarışta fransa çıtayı biraz daha yukarı taşımış...paylaşım için teşekkürler abi....ek bir bilgi; bizimkiside 250km/h ' e yakın hız yapıyor fransa ve japonyaya nazaren küçük ama bizim için büyük bir adım :)

Ynt: tiren ve 574 km/h hız !!

Paylaşım için teşekkürler Atilla abi...
Bende bir kaç resim çekmiştim hızlı trenlerle yurtdışında, fırsat olursa paylaşırım...
En son 2007 yılında Japonyada Shinkansen ' e binmiştim, 330 km hız yapıyor...Yaklaşık 650 km ' yi 2 saatte gidiyorduk...Shinkansen ile ben en uzun Tokyo - Okayama arası seyahat ettim, bildiğim kadarıyla Okayama ' dan sonra biraz daha devam ediyor ve rotası 1500 km den fazla... En güzel tarafı ise her 3 dakikada bir var, rezervasyonsuzda binilebiliyor. Fakat biletleri çok pahalı, Japonya içinde uçak daha ucuzdu...Cin ' de ise yine 2007 yılında Pudong havaalanı ile Shanghai arasında çalışan bir hızlı tren gördüm, 430 km yaprığını söylediler ama mesafe yaklaşık 40 km, kısa yani...fakat yaklaşık 10 saat uçak yolculuğu yaptıktan sonra 15 dakika kadar bavullarla yürümem gerekiyordu binmek için, vazgeçmiştim, bir dahaki sefere bineriz artık. Ama Fransa zaten bu konuda 1 numara...