iki zamanlı motorların çalışma pirensibi...

Ynt: iki zamanlı motorların çalışma pirensibi...

oldukça faydalı bir paylaşım teşekkürler abi ..şunu merak ettim yanma olduktan sonra eksoz çıkışında gaz nasıl dışarı alınıyor ekstradan vakum yapan kısımmı var ? eğer yakıt yandıktan sonraki gaz dışarı pistona pompalanan yakıt ile dışarı atılıyorsa duman ile birlikte bir miktarda yakıt dışarı atılmazmı ?

uzunyayla link=topic=19989.msg171892#msg171892 date=1239376863' Alıntı:
oldukça faydalı bir paylaşım teşekkürler abi ..şunu merak ettim yanma olduktan sonra eksoz çıkışında gaz nasıl dışarı alınıyor ekstradan vakum yapan kısımmı var ? eğer yakıt yandıktan sonraki gaz dışarı pistona pompalanan yakıt ile dışarı atılıyorsa duman ile birlikte bir miktarda yakıt dışarı atılmazmı ?
iki zamanlı motorlarda , 1. periyotta emme ve sıkıştırma , 2. periyotta yanma genişleme eksoz işi yapılmaktadır ... moped , motorlu testere , ilaç sırt pompası gibi aletlerde kullanılır...süpap mekanızmaları yoktur diye düşünüyorum ...onun yerine süpürme pencereleri vardır kanatindeyim...kısaca .. kayserili kardeş...

verimi hakkında hemen yorum yapmayalım diye düşünüyorum ...sadece bu tip motorlarda büyük boyutlu ( yüksek güçlü ) motorlora çıkmak için süpürme pencereleri yeterli gelmeyebilir diye düşünüyorum ...bunun için BULOVER ( hava komprösörü ) ile silinfir içine yeterli hava sağlanabilir ... buda motordan kayışla güç aldığı için ... motorun gücünden çalmış olur...bu da motorun genel verimini düşürücü etkidedir ... yanılmıyorsam eski champion marka greyderlerde bloverli 2 zamanlı motor vardı diye biliyorum:..

uzunyayla link=topic=19989.msg172968#msg172968 date=1239790854' Alıntı:
bu kıymetli bilgiler için tekrar teşekkürler abi...evet abi bahsettiğin greyderden bizim ilçe belediyesinde vardı çalıştığı zaman epey bir ses yapardı...
aynen doğru kardeş...blower havayı sıkıştırınca motor içindeki yanma daha yüksek basınçta sağlanıyor...