sizce turk tarimi ile avrupa tarimi arasinda kac yil fark var

yani avrupa tarimi turk tarimindan kac yil ilerde

• Kullanılan toplam oy
    9
: sizce turk tarimi ile avrupa tarimi arasinda kac yil fark var

Bizim tarımımız Avrupadan baya geri bir teknolojiye sahip.... Neden derseniz bizde tarım teknolojileri hakkında bilgi veren okul, kurum ve derneklerin sayısı yok denecek kadar az... Herkes babadan deden ne görürse onunla devam ediyor. Biraz teknolojiyi takip etmek gerekiyor. Bir başka neden de tarıma gereken ilgi ve alakanın devlet tarafından verilmemesidir. Ülkemizin tarım alanında gelişmesi değil daha çok körelmesi için çaba gösteriliyor. Düşük tarım ürünü fiyatları yüksek gübre ve mazot fiyataları beraberinde tarımın gerilemesine neden oluyor. Bir başka sebepte pahalı ve geri teknoloji tarım ekipmanlarıdır. Avrupada yıllar önce kullanılan artık eskimiş teknolojiler ülkemizde yeni yeni yayılıyor. Bundan bir kaç yıl öncesine kadar kombine ekipman nedir bilen yoktu. Bence yerli tarım ekipmanları üreten firmalar bu kadar geri teknoloji ürünleri bu yüksek fiyatlarla satmamalıdır. Bir çiftçi bugün bir mibzer, bir goble almaya kalksa dünyanın parasını veriyor. Çok teknolojik bişi olsalar neyse ama bir kaç demir parçasından ibaret şeyler. Ne bir elektronik aksam ve kontrol sistemi var nede başka bişi... Bence tarım ekipmanı üreticileri biraz daha teknolojik ürünler üretip düşük fiyatlarla satışa sunmalıdır... Yoksa biz bu sebeplerden dolayı biraz zor yetişiriz Avrupa tarımına.....

alipasalierkan link=topic=2503.msg24893#msg24893 date=1207488594' Alıntı:
Bizim tarımımız Avrupadan baya geri bir teknolojiye sahip.... Neden derseniz bizde tarım teknolojileri hakkında bilgi veren okul, kurum ve derneklerin sayısı yok denecek kadar az... Herkes babadan deden ne görürse onunla devam ediyor. Biraz teknolojiyi takip etmek gerekiyor. Bir başka neden de tarıma gereken ilgi ve alakanın devlet tarafından verilmemesidir. Ülkemizin tarım alanında gelişmesi değil daha çok körelmesi için çaba gösteriliyor. Düşük tarım ürünü fiyatları yüksek gübre ve mazot fiyataları beraberinde tarımın gerilemesine neden oluyor. Bir başka sebepte pahalı ve geri teknoloji tarım ekipmanlarıdır. Avrupada yıllar önce kullanılan artık eskimiş teknolojiler ülkemizde yeni yeni yayılıyor. Bundan bir kaç yıl öncesine kadar kombine ekipman nedir bilen yoktu. Bence yerli tarım ekipmanları üreten firmalar bu kadar geri teknoloji ürünleri bu yüksek fiyatlarla satmamalıdır. Bir çiftçi bugün bir mibzer, bir goble almaya kalksa dünyanın parasını veriyor. Çok teknolojik bişi olsalar neyse ama bir kaç demir parçasından ibaret şeyler. Ne bir elektronik aksam ve kontrol sistemi var nede başka bişi... Bence tarım ekipmanı üreticileri biraz daha teknolojik ürünler üretip düşük fiyatlarla satışa sunmalıdır... Yoksa biz bu sebeplerden dolayı biraz zor yetişiriz Avrupa tarımına.....
dedigine katilmamak elde degil gardas benim bildigime gore fransada cifcinin urettigi urun icin ne harciyorsa o kadar devletten yardim goruo yani urunu blese mal etmis oluo ve sattigi urunu sifira mal edip sattigi fiyat kari oluo ve bu yuzden her turlu teknolijik urunleri satin alabilio bizim avrupaya yetismemiz icn tarima alabildigine destek vermemeiz gerekir buda olmayacak bisey

öncelikle türkiye küçük çiftçileri ortadan kaldırmalı daha doğrusu tarlalar büyültülmelibu çok önemli ark 500 dönüm tek tarla ile alacağın verim ile parça parça aynı dönümdeki tarlalardan aldığın verim yarı yarıya diğer konuda mazot ve gübre yani geleceğin petrolü . kardeşim ben istemiyorum destek prim yardım .bu iktidardan önce yani iki dönem önce destekleme gelmeden herşey rayındaydı gübre hemen hemen 27 kuruş idi iktidar geldidestek ile her şeyin şekli değişti geri benim sırtımdan zorla geri alınıyor . bir kaçta kendini yandan çiftçi sayan 25 veya 50 dönüm tarlası olan bir çiftçi çıkan buğdayın gününden önce satıp ' ' oda tefeciye ' ' haydi bakalım piyasa belirleniyor ' ' ilk önce bunlar düzenli olursa zaten ekipman kendi başına gelecek her şeyin başı toplu arazi ama gerçekten türk tarımı avrupaya yetişti

arkadaşlar türkiyede destekleme yoq bişi yoq dewlet küçük çiftçileri bitrme düşüncesinde kdv yi düşürdü ama yeni gelen mallarn fiyatı yükseldi niyeyse gene aynı hesap bi kombine ekipman alcan 20.000ytl destekleme yoq bişi yoq.gübre 2 senede hemen hemen 2 katına cıktı aha mazotda zamlanıyo yani bu hükümet böle oldğu sürece biz daha cok geride kalırız

alipasalierkan link=topic=2503.msg24893#msg24893 date=1207488594' Alıntı:
erkan kombineye bilen gene yoqqi toplasan 100 200 kişi bence bizim buralarda kombine diye bişi yoq çiftçiye anlatsan ne gereq war der:D ;D ;D ;D

akgul link=topic=2503.msg25402#msg25402 date=1207658758' Alıntı:
erkan kombineye bilen gene yoqqi toplasan 100 200 kişi bence bizim buralarda kombine diye bişi yoq çiftçiye anlatsan ne gereq war der:D ;D ;D ;D
aynen katılıyorum
Tüm arkadaşların söylediklerine canı gönülden katılıyorum,zaten katılmamak elde değil.
Ben kendimden örnek vereceğim;Bn çiftçilikle uğraşmayı seviyorum ve böyle devam da edeceğim.Şimdi tutup ziraat mühendisi olsam,gelecek gelir bana mı yetecek,babama mı?Sonra çiftçi eğitimsiz cart curt laf üretiyolar.Çiftçi tabi i eğitimsiz olacak çünkü çiftçiliği yan iş gibi yapmak zorunda insanlar.Tek iş olarak yapsa,çiftçilerin nüfusu bir senede %100 azalır.Çiftçi adam kalmaz açlıktan...
Ben kendi işimde eğitim alamıyorum,neden?çünkü biliyorum ki hiçbir zaman bana yetmeyecek kazanacağım.Ondan dolayı başkja bir iş seçecem,ordan para arttırıp kendi çiftliğime yatıracam ki işler yürüsün.
Bu güdüşle hiçbir zaman yakalayamayacak maalesef... :( :(

sanirim bu konuda herkes dertli dikkatimi cekti yorum yazanlar uzun uzun yazma ihtiyaci duymuslar yani bir dokun bin ah isit misali

BÖYLE GİDERSE BİZ AVRUPA TARIMINA 500 YIL DAHA YETİŞEMEYİZ
YETİŞMEMİZ İÇİN AVRUPA BİRLİĞİNE GİRMEMİZ GEREKİR BUDA OLMUYACAĞINA GÖRE MAALESEF YETİŞEMEYİZ