hangi (rotovatör)çapa makinası alınmalı

çapa makinası hakkında görüşlerini ve yorumlarınızı bekliyorum artıları ve eksileri nelerdir hangi marka çapa makinası almalıyız

Ynt: hagi (rotovatör)çapa makinası alınmalı

samsunbafra link=topic=20240.msg173284#msg173284 date=1239913758' Alıntı:
bizde genelde yüksan kullanılır ,yurdusarda var ama genel yüksan ,sağlam dayanıklı

Yüksan 2.60 var bende.. Şanzıman daki bilyayı senede on defa değiştiriyorum.... ALırsan Avrupasını ALacaksın Başka birşey bilmem... Hatta alığım senede avrupasına 2 milyar daha vermedim. Ama son pişmanlık birşeyi değiştirmiyo....

bende turkay var baltaları papucu devamlı degısdırıyorum
şanzımada hıc bır sorun yasamadım sukur
ama neye kullanacagını yazmamıssın 45 cm mı 70 cm yemı
genelde acılıp kapanıyor ama baya zor bır ıs

ben elma bahçesinde kullanıcam yurdusar 1800 öneriyorlar ama fiyat yüksek fabrikaya gitsek ucuza alma imkanımız olurmu acaba izmirde olanlar varsa fabrikada peşin 1800 ne kadar acaba ögrenebilir ve burada paylaşırsanız bilgilenmiş oluruz

onlineozi link=topic=20240.msg174418#msg174418 date=1240351509' Alıntı:
ben elma bahçesinde kullanıcam yurdusar 1800 öneriyorlar ama fiyat yüksek fabrikaya gitsek ucuza alma imkanımız olurmu acaba izmirde olanlar varsa fabrikada peşin 1800 ne kadar acaba ögrenebilir ve burada paylaşırsanız bilgilenmiş oluruz

KArdeşim bende var Yüksan 1.80 Zincirli Şanzmanında hiç bir sorun yok. Zinciri iki sene önce değiştirdim. Avrupa aldım. Üzerindeki yerliymiş dolayısıyla koptu.

Almak istersen yada ömür boyu kullanacağım dersen Ben Avrupa makine al derim.

arkadaşlar bende zirai donatım kurumunun 1995 yılında ithal ettiği dik vuran uzatma lamalı rau marka rotavatör var toprağa vuran lamalar dik vuruyor yuksan gibi yan almaçlı değil ayrıca yuksanda kullanıyorum ccok memnunum ama rau daha bi başka özellikle kurakta

mehabalar. zeytin bahçesi için rotovatör almayı düşünüyoruz. şu özellikler uygun olabilir dediler sizce nasıl olur,ne önerirsiniz ?ayrıca bu makinanın kullanımı için fiat 480 S8 traktör uygunmudur? makinanın kullanımında en çok nelere dikkat edilmeli ? ne tür toprak yapısı uygun olur?
marka : türkay - ( mekanik kaydırmalı)
iç genişlik : 1860
iş derinliği : 150
uzunluk : 810
yükseklik : 1030
bıçak sayısı : 42
flanş sayısı : 8
fiyat : 3400 tl

merhaba arkadaşlar rotovator konusunda bir kitap yazacak kadar bilgi sahibiyim diyebilirim size sorucağınız her konuda yardımcı olabilirim.hangi rotovatör ü nerede kullanmak istiyorsunuz hangi traktör e hangi model rotovatör kullanmak gerekir.
C-bıcak L- bıcak ve dik bıçak nerelerde kullanılır hangi şaft kalitelidir .avrupa makine mi yerli makinemi iyidir hangi yedek parça yı nereden bulurum sorularına yardımcı olabilirim selamlar....

slm arkadaşlar. 1986 yılında türkay marka bir rotovator aldık ozamanlar daha yeni yeni çıkıyordu.
neredeyse bir traktör parası kadar para saydık.
rotovaroru tarlaya soktuk,50 mt kadar ilerledi şanzuman dağıldı.
ozaman türkayın yeri ayvalıktaydı yükledik kamyonetin arkasına ayvalığa götürdük.
inanın yüzümüze bile bakılmadı...
makinayı kamyonetten indirdik, bir kış boyu orada bekledi sonra tekrar yükleyip çiftliğe getirdik.
ve 1986 yılından beri hala indirdiğimiz yerde durur yarısı toprağa gömüldü çürüdü.

İŞTE TÜRKAY BÖYLE BİR FİRMA ÖVDÜKLERİNE FALAN BAKMAYIN...

EKSPER link=topic=20240.msg204743#msg204743 date=1250337901' Alıntı:
merhaba arkadaşlar rotovator konusunda bir kitap yazacak kadar bilgi sahibiyim diyebilirim size sorucağınız her konuda yardımcı olabilirim.hangi rotovatör ü nerede kullanmak istiyorsunuz hangi traktör e hangi model rotovatör kullanmak gerekir.
C-bıcak L- bıcak ve dik bıçak nerelerde kullanılır hangi şaft kalitelidir .avrupa makine mi yerli makinemi iyidir hangi yedek parça yı nereden bulurum sorularına yardımcı olabilirim selamlar....
selam arkadaşım ,tam benim aradığım kişisiniz,biz yüksan L bıçak kullanıyoruz ,ama uzun ömürlü olmuyorlar,çünkü suyun içinde devamlı yani çeltik işinde kullanıyoruz...önceden yandaki zincirler kopuyordu, şimdi dişli koymuşlar bilyaları kırıyor..suya çamura hangi markayı tercih edersiniz...yerli veya ithal farketmez

merhaba arkadaş öncelikle geç cevap verdiğim için kusura bakma türkiye de maalesef cok kaliteli bıçak yapan bir firma yok yuksan bendi bıçagını kendi yapar cok kaliteli değildir.özellikle bıçağın sırtı parlıyorsa yani bıcak sırttan çalışıyorsa o bıçak makinaya yarardan çok zarar verir toprağa taban yaptırır turkay yanılmıyorsam bi ara manisada bi demirciye fason yaptırıyordu yurdusar da bi ara yunanistandan alıyordu bazende fason olarak demircilere yaptırıyorlar . eğer gerçek italyan malı kaliteli bıcak bulursanız makinanıza takın bi deneyin tahmin ediyorum başka bıçak birdaha kullanmazsınız.

Çeltik tarlasında rotovatör kullanıyorsanız öncelikle zincir kutusuna çamur almaması için rulman yatağı sisteminin çift yağ keçeli ve takviyeli olması lazım yağ keçeleri de kaliteli marka olması lazım (SKT ,SİMİRİT gibi) zincirli makina ise ALMAN VEYA GERÇEK JAPON malı zincir kullanın BSA 1.5 VEYA ASA 120 standartlarında olsun ,dişli ise kesinlikle çelik düküm OLMASIN ,DÖVME MALZEME YADA 8620 kalite sertleştirilmiş çelik en kalite dişli malzemesidir. ben yinede çeltik tarlasında zincirli makinayı tercih ediyorum. maalesef turkiyede uretilen rotovatörlerin bir çoğu standart çalışma şartlarına göre imal edilmektedirler.bundan dolayı türkay yüksan yurdusur gibi firmalar çeltik tarlasında çalışan makinalara garanti vermezler.çünkü yatak sistemleri tek keçelidir .

Ayrıca çeltik tarlasında çalışan rotovatör, metali çabuk aşındırdığı için makinada kullanılan arka kapak, kabin en az 5mm ,bıçakların bağlandığı flanşların ise en az 14mm. imal edilmesi lazım.bu ölçüler maalesef standart makinalarda bulunmuyor.ayrıca kullanılan şaftlarında frezeli sertleştirilmiş kayıcı olması lazım(üçgen boru şaft ve altıköşe dolu mil DEĞİL) bildiğim kadarıyla bu tip makinaları özel sipariş imal eden bir iki firma var bunlarıda google dan bulabilirsiniz mesela orhangazi de çok ünlü eski bir firma vardı bu tip rotovatör imal ediyordu internette biraz araştırırsanız bulabilirsiniz..sağlıcakla kalın..

:).EKSPER.....

EDİT: İMLA

Öncelikle toprağı sıkıştırmaması için dik rotovatör tercih edilmelidir. Normal rotovatörler vurma etkisi ile toprak tabanını sertleştirir. Dik rotovatörlerin toprak işlemedeki üstünlükleri dışında bakım işletme giderleri de düşüktür. İki tipe ayrılan dik rotovatörlerden eğer evladiyelik bir alet alınmak isteniyorsa biraz da paraya kıyıp ağır tip tabir edilen şasisi daha sağlam olanlar tercih edilmelidir. Benim seçimim olan Amazone KG Super Ağır tip dik rotovatör ise şu ana kadarki görüntüsüyle torunun hizmetinde bile sorun çıkarmayacak gibi görünüyor. Pardon, bakım onarım mı? O da ne ki ?