Büyük Prizmatik Balya Makinası İçin Traktör Seçimi

Herkese Selamlar ,

Biz grup olarak kültür mantarının üzerinde yetiştiği kompost üretimin ana hammadesi sayılan sap saman balyası toplamak üzere Alman Welger marka D 6060 büyük prizmatik balya makinası ithal ettik . Geçen sezon bu makineyi kompost üreticisi firmaya kiraladık , fakat bu sene firma bu işi toptan bize vermeye karar verdi . Makinanın kendi web sitesinde 92 kW/125 hp traktör ihtiyacı konusunda bir açıklama olmasına rağmen kompost firmasındaki arkadaşlar özellikle Trakya'daki arazilerde zaman zaman eğimlerle karşılaştıklarını bu yüzden de 175.Hp bir traktör tercih ettiklerini söylediler . Bir süredir üye olduğum bu forumda edinmiş olduğum izlenime göre en sağlıklı bilgiyi sizlerden alabileceğimi düşünerek sizden yardım istemeye karar verdim . Sözkonusu makinayı hangi güçte bir traktör ile kullanmamı tavsiye edersiniz .
Aşağıda geçen sezon ortasından sonuna kadar Trakya'da çalışan makinamızın resmi var , umarım resmi ekleyebilmişimdir .

Şimdiden Teşekkürler ,

By cemko98

Ynt: Büyük Prizmatik Balya Makinası İçin Traktör Seçimi

Bizim bu civarda iki adet Welger çalıştı. Sizin makinalar mı bilmiyorum. Saman balyaları hâla tarlalarda duruyor. Gördüğüm kadarıyla T 7040 ' a takmışlardı. Bizim Çorlu ' dan bir arkadaşın traktörüydü. Hatta makina ve traktörün resimleri sitede bulunmakta. Bizim burada CLAAS ' ın balya makinalarını 150 ' hplik CLAAS traktörlerle beraber satın aldılar. Sanırım Adana ve civarında çalıştırıyorlar. Gayette memnunlar diye biliyorum. Sizin içinde o güçlerde bir traktör yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Yalnız böyle bir traktör aldığınız zaman yarı otomatik veya otomatik bir şanzımana sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Değişik tarla koşullarında hızlı ve rahat bir çalışma sağlamanız için bu konu önemlidir.

oncelıkle tarım sektorunde boyle onculuk eden makıneler ıle turk tarımının gelısmesıne yardımcı oldugunuz ıcın tesekkur ederım...
benım sıze tavsıyem boyle modern bır makınede kullanacagınız traktorun sanzımanı ve yedek parca ıle ılgılı sorunu olmayacak bı model secmenızdır duyrumunuza gore 1 tercıh etmenız gereken makıne fendt tır varıo sıstem sayesınde suan pıyasada olan her marka traktorden daha ıyı ve ekonomık olacagı kesındır sıze hem yakıt hemde zaman olarak en cok fayda saglıyacak markadır,,
model olarak 415varıo ıle ıısınızı gayette konforlu sekılde halledersınız
2 tavsıyem hem pıyasada yaygın olan hemde daha ekonomı8k olan new holand dır new holland t6060 yada 7030 modelıdır trakyada bu 2 modelde welger marka balya makınesınde calısmaktadır..
unutmayın traktor alırken her yonunu dusunmenız lazım fendt alırsanız rahatlık konfor ve ekonomı elde edersınız new holand alırsanız kolay elden cıkarırsınız pıyasa malıdır parcası yaygındır...

alipasalierkan link=topic=20257.msg173721#msg173721 date=1240083671' Alıntı:
Bizim bu civarda iki adet Welger çalıştı. Sizin makinalar mı bilmiyorum. Saman balyaları hâla tarlalarda duruyor. Gördüğüm kadarıyla T 7040 ' a takmışlardı. Bizim Çorlu ' dan bir arkadaşın traktörüydü. Hatta makina ve traktörün resimleri sitede bulunmakta. Bizim burada CLAAS ' ın balya makinalarını 150 ' hplik CLAAS traktörlerle beraber satın aldılar. Sanırım Adana ve civarında çalıştırıyorlar. Gayette memnunlar diye biliyorum. Sizin içinde o güçlerde bir traktör yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Yalnız böyle bir traktör aldığınız zaman yarı otomatik veya otomatik bir şanzımana sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Değişik tarla koşullarında hızlı ve rahat bir çalışma sağlamanız için bu konu önemlidir.
Selam ,
Geçen sezon kompost firmasına kiralamıştık ve sürekli olarak Trakya ' da çalışmışlardı , makineyi işletmeye aldıklarında ilk gün gitmiştik bir New Holland tarafından çekiliyordu , muhtemelen onlar bizim makinalardı .

150 hp ' nin üzerinde traktör tercih edip onu kullanmış olmaları mantıklı... Ancak bu makinalar sallayabiliyor eğimli yerlerde... özellikle yokuş aşağı eğimlerde ufak tonajlı ve düşük hp ' li traktörlerin
sorunlar yaşadığını bende duydum kullanıcılarından...