Tarım Bakanlığından Dev Adım

Tarım Arazilerinin Miras Yoluyla Parçalanmasını Önlemek İçin Sınırlama Getirilecek. 48 Yılda Yapılan Arazi Toplulaştırması, 1 Yılda Yapılacak.

--------------------------------------------------------------------------------

Tarım arazilerinin miras yoluyla parçalanmasını önlemek için ‘sınırlama’ getirilecek. 48 yılda yapılan arazi toplulaştırması, 1 yılda yapılacak.

Türk tarımının en önemli iki sorununun çözümünde ‘radikal’ adımlar atılıyor. Tarım Bakanlığı, tarım arazilerinin miras yoluyla parçalanmasını önlemek için Medeni Kanun’da değişiklik yapılmasını önerdi. Bunun için sulu arazilerde 100 dekar, kuru arazilerde 300 dekarın altında olmamak üzere arazilerin ‘miras’ yoluyla parçalanması engellenecek. Tarım Bakanlığı’nın bu önerisi Başbakanlık koordinasyonunda oluşturan komisyonda nihai şeklini alacak ve Bakanlar Kurulu’na sunulacak.

Tarım Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Batı ülkelerinde ortalama 170 dekarın altında kalan tarım arazilerinin bölünemediğine dikkat çekerek, “Böylece biz Batının da önüne geçmiş olacağız” dedi.

İddialı hedef

Bakanlık, çok parçalı ve dağınık tarım arazilerinin ‘toplulaştırılması’ için de önemli bir düzenleme getirmeye hazırlanıyor. Buna göre 48 yılda 1 milyon ha alanı toplulaştırmayı başaran Türkiye, yeni düzenleme sonrasında 1 yılda 1 milyon ha araziyi toplulaştıracak. Bir başka ifadeyle çiftçinin 10 dekar bağda 10 dekar dağda olan arazileri bir araya getirilerek, teknolojik ekipmanla verimli bir tarım yapması sağlanacak. Toplulaştırma hizmeti özel sektöre yaptırılacak.

Toplulaştırma hedefine ulaşıldığında tarımda teknoloji kullanımının da önünü açacaklarını belirten Mirmahmutoğulları, “Küçük ve dağınık arazilerde teknoloji kullanılamadığı için verimlilik de düşük oluyor. Ama arazileri toplulaştırıp, mirasa konu olmaya da sınırlama getirdiğimizde hem üretim hem de verimlilik artacak. Çiftçimiz zenginleşecek” dedi.

Ynt: Tarım Bakanlığından Dev Adım

zenginleşmek mi?,,
bizim borsa da hisse senedimiz, yada bankada dolar- €uromuz mu var,borsa yükseldiğinde kağıtları satıp düştüğünde kağıt alanlar zenginleşiyolar,yani parası olan dahada çok zenginleşiyo,içinizden bir kişi çıksın desinki ben tarımla çiftçilik yaparak zenginleştim,
bu arazi toplulaştırma işi avrupada yıllar öncesinden yapılmış çok iyi bi sistem,ama kimse avrupadaki çiftçiyi devletin nasıl süspanse ettiğini söyleyip yazmıyo,
bizim çiftçinin karagün dostu olan TMO bile tüccarın verdiği fiyattan düşük fiyatla ürün alıyo,yetmiyomuş gibi tüccarın satışlarını kısıtlayıp ,piyasadan ürün almasın diye vergisiz,gümrüksüz tarım ürünü ithal edip payası dahada çok düşürüyo,böyle bir kepazelik sadece bizim memlekette oluyo,ondan sonra neymiş efendim çiftçi zenginleşekmiş,külahıma anlatsınlar,,