trakt5ör piston ları arasındaki fark

arkadaşlar hangi piston ebatı yakıt yönunden daha uygun

• Kullanılan toplam oy
    43
Ynt: trakt5ör piston ları arasındaki fark

kaç bg güç için
traktörde
60bg 6 pistonlu olmaz yada ben görmedim
100bg ve üstü 3 pistonlu olmaz varsada bilmiyorum

şimdi fiat tan örnek 110-90 6 pistonlu 110bg, 80-66 4 pistonlu 80 bg, 60-66 3 pistonlu 60 bg

elbet 3 pistonlu az yakacak ama güç gerektiren işte 6 pistonlu farkını gösterecek
yaptığın işe göre güç gereksinimine göre işine göre traktör seçersin piston sayısı sonra düşünülecek iş.
kısacası güç ve yakıt doğru orantılıdır. biri artarsa diğeride artar.
bide piston sayısı değil hacmi daha önemli

tek pistonlu 250 bg gücünde araba var ama şimdi tam olarak markası aklımda değil

Arkadaşım, birincisi ankette sorduğun soru yanlış: Hangi piston ebatı yakıt yönünden daha avantajlı demişsin, seçeneklerde ise piston adetlerini vermişsin. Piston ebatı denildiğinde akla silindir çapı ve strok gelir.

Gelelim merak ettiğin konuya: yakıt yönünden avantajlı derken bu çok ucu açık bir cümle olmuş. Hangi işte çalışırken bu avantajı merak ediyorsun, öncelikle bunu belirtmen gerekli. Düz yolda yüksüz vaziyette tabiki 6 silindirli traktör, 3 silindirliden aynı süre zarfında, aynı mesafede fazla yakacaktır. Tabi bir de şöyle düşünürsek; 20 ton yükün var ve bunu 20 kmlik mesafeye götüreceksin; 6 silindirli traktör bu yükü 1 saatte 20 litre yakıtla gideceği yere götürüyor. 3 silindirli traktör ise bu yükün yarısını 1 saatte 15 litre yakıtla gideceği yere götürebiliyor. Dolayısıyla ikinci bir sefer yapması gerekiyor. 2. seferde de git-gel 20 litre yakıyor. Etti sana 35 litre. Böyle bir durumda 6 silindirli 3 silindirliden toplamda daha az yakmış oluyor.

Başka bir örnek vermek gerekirse Case stx500 traktörü 6 silindirli 500 beygir gücünde bir motora sahip. Atıyorum senin 4 silindirli 80 beygirlik traktörün 4lü 14 numara pullukla dekara sürümde 1,5 litre yakıt sarfediyor. Peki sence bu 500 beygirlik Case, dekara sürümde ne kadar mazot sarfeder?

Cevabı; bu traktör bir rekor denemesinde 20li pullukla 24 saatte 3210 dekar yer sürüyor ve dekara yaktığı mazot ise 0,848 litre. Peki sen 4 silindirli 80 beygir traktörünle 24 saatte ne kadar yer sürebilirsin?

Umarım az da olsa yardımcı olabilmişimdir.

Nkoca adlı arkadaş için de bi bilgi vereyim. 4 silindirli 50 beygirlik motorlar olduğu gibi Fendtin yeni 211 serisinde 3 silindirli 115 beygir gücünde motorlar da var.

nkoca link=topic=20881.msg177206#msg177206 date=1241545292' Alıntı:
kaç bg güç için
traktörde
60bg 6 pistonlu olmaz yada ben görmedim
100bg ve üstü 3 pistonlu olmaz varsada bilmiyorum

şimdi fiat tan örnek 110-90 6 pistonlu 110bg, 80-66 4 pistonlu 80 bg, 60-66 3 pistonlu 60 bg

elbet 3 pistonlu az yakacak ama güç gerektiren işte 6 pistonlu farkını gösterecek
yaptığın işe göre güç gereksinimine göre işine göre traktör seçersin piston sayısı sonra düşünülecek iş.
kısacası güç ve yakıt doğru orantılıdır. biri artarsa diğeride artar.
bide piston sayısı değil hacmi daha önemli

tek pistonlu 250 bg gücünde araba var ama şimdi tam olarak markası aklımda değil

ersanakyai link=topic=20881.msg177239#msg177239 date=1241549883' Alıntı:
.........

Nkoca adlı arkadaş için de bi bilgi vereyim. 4 silindirli 50 beygirlik motorlar olduğu gibi Fendtin yeni 211 serisinde 3 silindirli 115 beygir gücünde motorlar da var.

varmış demekki bilmiyordum 4 silindirli olup 30 bg traktörde olur ona lafım yok ama 3 silindir 115 iyiymiş
ne diyelim bizim köyde vardıda bizmi görmedik öğrenmiş olduk sağol