Erkunt Traktör, Afrikanın dört bir yanında

Tasarımı tamamen Türk mühendisleri tarafından yapılan Türkiye’nin ilk yerli tasarım traktörünün üreticisi Erkunt, distribütörlük verdiği ülkeler arasına Fas’ı da ekledi. Böylece Erkunt Traktör Afrika kıtasında 4 farklı ülkeye ihracat yapıyor hale geldi.

ArmaTrac markası ile ilk olarak Mart 2007’de Batı Bulgaristan’a distribütörlük veren Erkunt, daha sonra ihraç pazarları arasına Macaristan, Bulgaristan’ın tamamı, Romanya, Sudan, Tanzanya, Angola, Irak, KKTC ve Hırvatistan ' ı eklemişti. Erkunt Traktör, ihracat yaptığı ülkelere Kuzey Afrika ' nın gelişmiş ülkelerinden biri olan Fas ' ı da ekleyerek, 3 yıl gibi kısa bir sürede ihracat yaptığı ülke sayısını 10 ' a çıkardı.

Erkunt Traktör Sanayii A.Ş. Yurt Dışı Satış ' tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Haluk Armağan, “Türkiye’nin yegane yerli tasarım traktörü üreticisi olarak, yüksek performansı ve düşük yakıt tüketimi ile Türk çiftçisinin gözdesi haline gelen Erkunt ' un, aynı başarıyı yurt dışı pazarlarda sürdürüyor olması bizlere doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor.

Şubat, 2009 ' da Fransa ' da düzenlenen tarım fuarında görüşmelere başladığımız büyük bir Fas firması ile anlaşma yapmış bulunuyoruz. İhracat portföyümüze eklemeyi planladığımız ülkelerin tarımsal şartları ile ekonomik durumlarını çok detaylı inceliyoruz. Fas’ı incelerken, Türkiye’ye çok benzeyen bir toprak ve ürün yapısı ile karşılaştık. Sürüm şartlarından, ekipman kullanımına kadar bize bu kadar benzeyen bir ülkenin ihtiyacını, Türk mühendislerin tasarladığı bir traktörle karşılamak hem Türk vatandaşı, hem de Erkunt Traktör ' de görev yapan bir yönetici olarak beni çok mutlu ediyor.” dedi.

Erkunt Traktör Sanayii A.Ş.Hakkında
Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesinde kurulu üretim tesislerinde üretilen Erkunt Traktörleri, hiçbir dünya markasının lisansına bağlı kalınmadan, Türkiye’nin tamamı Türk Mühendisleri tarafından tasarlanmış ilk traktörleridir. Traktör üretimine 2004 yılı Eylül ayında başlanmış, satışlar kısa sürede Türkiye’nin büyük bir kısmına ve yurtdışına yayılmıştır. TSE-ISO-EN 9001:2000 Kalite Yönetim, TS-EN-ISO 14001 Çevre Yönetim ve TS-18001 (OHSAS) İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahip olan ve her model traktörü için Avrupa Birliği Onay Belgesi sahibi olan ERKUNT ' un hedefi, Türkiye ' de ve dünyada kaliteli ürünleri ile adını duyurmak, hızla büyüyen genç ve dinamik kadrosu ile ilklere imza atmaya devam etmektir.