erkunt avans ayarı hakkında ????

04.10.2008
4,134
195

arkadaslar gecenlerde erkunt marka bi traktör aldık traktörün avans ayarı yüksek cıktı burdaki serviste bunu kendisinin düşüüremeyecegini zor bi iş oldugunu söyledi pompacıya gösterdik bi şey olmaz dedi kullanın böle sizce napmalıyız avans ayarının normalden yuksek olması neleri degiştirir bu problemle karsılaşan var mı daha önce.. burda ankaraya sökup gönderecegiz dedi pompayı.. söktureyim mi pompayı göndereyim mi? bizden önceki sahibi pompayı sökturmus neden dolayı bilmiyorum ama ayarını tam yaptıramamıs sanırım traktörun bunun dısında hiç bi sorunu yok gayet normal motoru herseyi iyi..

Ynt: erkunt avans ayarı hakkında ????

arkadaşım bir bilgim yok ama zararı olabilir

kaçlık aldın ve nekadara aldın arkadaşım erkuntlar gerçekter sağlam ve kaliteli traktörler gözün arkada kalmaz

avans ayarı; kısaca ateşleme sisiteminin hava yakıt karışımının maximum yanma basıncına istenilen krank açısında ulaşması için yapılan bir ayardır- eğer avans ayarı bozuksa rölantide sarsıntılı çalışır, yüksek devirlerdede sabit hızda yakıt sarfitaına ve performans düşüşüne ani yüklenmelerde vuruntulu çalışmaya sebep olur

NOT Dizel motorlarrın en önemli parçası pompadır ve söküldükten sonra çok iyi usta kişilerce bile çok zor ayarlandığını duymuştum

lordmstf link=topic=20990.msg178194#msg178194 date=1241854215' Alıntı:
avans ayarı; kısaca ateşleme sisiteminin hava yakıt karışımının maximum yanma basıncına istenilen krank açısında ulaşması için yapılan bir ayardır- eğer avans ayarı bozuksa rölantide sarsıntılı çalışır, yüksek devirlerdede sabit hızda yakıt sarfitaına ve performans düşüşüne ani yüklenmelerde vuruntulu çalışmaya sebep olur

NOT Dizel motorlarrın en önemli parçası pompadır ve söküldükten sonra çok iyi usta kişilerce bile çok zor ayarlandığını duymuştum

biz hemen hemen her sene söktürüyorduk taki değiştirene kadar ama pek birşey farketmiyordu zaten orjinal pompası değildi şimdi taktırdığımızda dağil ama çok güzel pompa başak pompası bach marka

erkunt 80t tekçeker.. bu gun pompayı söken ustayla konustum diyor sadece kötu mazot kullaıldıgı için elemanı degiştirdim ve avans ayarını yaptım diyor avansını bilerek biraz yuksek yaptım motor ısındıgında avans düşer normale diyor traktör tekçeker daha iyi çeksin diye az yuksek bıraktım ayarı dedi dedi dokunmayın hiç bi zararı olmaz.. öyle daha iyi calışır dedi :) artık bilemiyorum deneyecegiz.. yakıtına falan bakıcaz.. daha denemedik traktöru..

ceya023 link=topic=20990.msg178270#msg178270 date=1241866662' Alıntı:
erkunt 80t tekçeker.. bu gun pompayı söken ustayla konustum diyor sadece kötu mazot kullaıldıgı için elemanı degiştirdim ve avans ayarını yaptım diyor avansını bilerek biraz yuksek yaptım motor ısındıgında avans düşer normale diyor traktör tekçeker daha iyi çeksin diye az yuksek bıraktım ayarı dedi dedi dokunmayın hiç bi zararı olmaz.. öyle daha iyi calışır dedi :) artık bilemiyorum deneyecegiz.. yakıtına falan bakıcaz.. daha denemedik traktöru..
ceya023 link=topic=20990.msg178271#msg178271 date=1241866887' Alıntı:
same explorer 85t ve td85 turbosuzla ile karsılaştıracagız her konuda sizinle sonucları paylaşıırım..hepsi tek çeker zaten..

hadi hayırlısı olsun arkadaşım bol şans anlatırsın artık bize nasıl gittiğ ini

evet kesinlikle düşüyor biz ilk baslarda korkmuştuk yuksek olmasından cok yakar diye falan ama alakası yok zaten cok yuksek degil biz cok inceledigimizden fark etmiştik fark edilmeyecek kadar yuksek ve traktör gayet verimli şuan..yakıtına cok şaşırdık hiç yakmıyor gibi dogrusu..tarlada cok fazla kullanmadık ama boşta ve yuklu gezmede nakliyede tarladan hasat nakliyesinde az kazayagında ve pullukta kullandık hiç yakmadı..

ayrıca same explorer85t ilede aynı tarlada denedik biraz ama tarla tutlmuş ve cok egimliydi küçükte bi tarlaydı aralarında bi fark yoktu cekiş acısından size resimlerinide musait bi zamanımda gönderirim.. same 85bg ve328 torka sahip ve oda harika çekiyor 4lu 14lu pullugu ikiside tek çeker ve ikiside cok iyidi buyuk bi tarlada deneyemedik hersey ekili oldugu için denedigimiz tarlada yarı camur yarı tutulmuş ve ottan kapanmıştı ve ot topluyordu pulluugu kaldırıyordu devretmiyordu pulluk onun için hatta ilerleyemedik iki traktörlerde 10 metrede bir pulluk camur toplayıp otla aralarını kapatıyordu sanki kepce cekiyor gibi oluyorduk :) deneyemedik bu yuzden .. ama erkunttan bekledigimiden daha fazla güç ve çekiş görduk bogulma falan hiç yoktu.. ayrıca baska bi tarlayıda surdum 5 dönum kadar sulu bi tarla arpa yerini bicer biçme surdum 4lü 14lu pullugu sonuna kadar salıyordum pulluugun üzerinden atıyordu toprak tarla düzdü harika cekiyordu tek çeker olmasına ragmen.. td85 tek çeker turbosuz bi üstteki bej tarlada gidemiyordu ancak bıcakları kapatacak kadar batırıyordu patinaj ediyordu.. ona göre harika çekiyor diyebilirim.. same ile bi farkı yok ama tavında tarlada same den daha seri olacagını ve daha az yakacagını düşünüyoruz...