Traktör Önüne Takılan BiçerBağlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Traktör Önüne Takılan BiçerBağlar

Aletin kullanılacağı bölgeler yok değil, bazı yerlerde çok faydalı olacaktır.
Yeşil yemlik ot biçimi için iyi olmaz, çünkü otun kuruması sıkıntı yaratacaktır.
Ayrıca aletin işçiliği ve çalışma şekli biraz özensiz geldi bana, bilmiyorum burdan gördüğüm kadarıyla söylüyorum da çalışırken çok sarsıntılı ve düzensizmiş gibi görünüyo, makina 2-3 yıl kullanıldığında sarsıntıdan tüm kaynakları patlayacak, dağılacak gibi sanki :D
Bi de traktörün çok önünde olduğu için görüş alanı dar olur galiba, yani makinayı görmekte zorlanabilir kullanan kişi.
Makinaya emeği geçenlerin eline emeğine sağlık, herkes böyle elinden geldiğince bişeyler üretmeye çalışsa keşke.

Ama bence bu makinanın üzerinde biraz daha çalışılması gerek :)

Emre kardeşim paylaşım için teşekkürler.
Bi repi hakettin :D
...

Arkadaşlar bu alet doğu bölgeleri için çok gerekli bir alet. Balya yapılacak ot, yulaf, fig vs bitkileri bu bölgede biçip kurutmak gerekir bu alet biçip birde eğer namlu yapıyorsa ki namlu yapanı varmış 1-2 gün kurutulup balyalanır. Tarlayı bir kez biç sonra namlu yap iki işi bir işe çevirir bu iyi. Arpa ve buğdaya gelince bizim bu bölgede saman altın değerinde tahıllarımızda yabancı ot, diken vs çok fazla ve hasat dönemin de dahi tahılın nem olranı çok fazla olduğundan biçerdöver tarlamızı dipten biçemez tahıl nemli olur dane kaybı olur saman kaybı olur çoğu biçerci tarlaya bile girmek istemez. Bu nedenle tahıl temiz biçilip 1-2 gün kurutulursa saman ve dane kazancı çok olur ve bunu yerden alan biçerdöver olursa hem az yakıtla çok iş yapar hem saman artar dane kaybı azalır çıkan arpa saman kuru olur hemen paketlenebilir, Bu alet arpayı buğdayı dane kaybı yapmadan biçip namlu yapıyorsa bizim için ideal bir alet olur. Ancak sıkıntı şu ki bununla biçerken önünüzü göremiyorsunuz bu nedenle biçim kalitesi düşük ve taş vs den dolayı arıza çok olabilir. Biçme genişliği 1.60 olup bu bence az saatte 4 dönüm deniyor buda çok az. Aslında bu alet geliştirilip ön konsolu tam düz olan az yakan komyonete takılırsa (örneğin kia komyonetler) ve namlu yapıp yaklaşık 2.5 metre iş genişliği olursa az yakıtla hem çok hem hızlı hem konforlu hemde güvenli bir biçim olur. Cihaz şaftla değil hidrolık motorla çalışıyor sanırım bu nedenle kolay monte olabilir. Bu sıcak bölgedeki çifçilere gereksiz gelebilir ama doğuda ideal bir biçer olur kanısındayım. Şahsen bu konuda 2 yıldır bende ar-ge çalışmalarına çoğu firmalarla fikir paylaşmaktayım.

reçber link=topic=20999.msg184007#msg184007 date=1244052030' Alıntı:
Arkadaşlar bu alet doğu bölgeleri için çok gerekli bir alet. Balya yapılacak ot, yulaf, fig vs bitkileri bu bölgede biçip kurutmak gerekir bu alet biçip birde eğer namlu yapıyorsa ki namlu yapanı varmış 1-2 gün kurutulup balyalanır. Tarlayı bir kez biç sonra namlu yap iki işi bir işe çevirir bu iyi. Arpa ve buğdaya gelince bizim bu bölgede saman altın değerinde tahıllarımızda yabancı ot, diken vs çok fazla ve hasat dönemin de dahi tahılın nem olranı çok fazla olduğundan biçerdöver tarlamızı dipten biçemez tahıl nemli olur dane kaybı olur saman kaybı olur çoğu biçerci tarlaya bile girmek istemez. Bu nedenle tahıl temiz biçilip 1-2 gün kurutulursa saman ve dane kazancı çok olur ve bunu yerden alan biçerdöver olursa hem az yakıtla çok iş yapar hem saman artar dane kaybı azalır çıkan arpa saman kuru olur hemen paketlenebilir, Bu alet arpayı buğdayı dane kaybı yapmadan biçip namlu yapıyorsa bizim için ideal bir alet olur. Ancak sıkıntı şu ki bununla biçerken önünüzü göremiyorsunuz bu nedenle biçim kalitesi düşük ve taş vs den dolayı arıza çok olabilir. Biçme genişliği 1.60 olup bu bence az saatte 4 dönüm deniyor buda çok az. Aslında bu alet geliştirilip ön konsolu tam düz olan az yakan komyonete takılırsa (örneğin kia komyonetler) ve namlu yapıp yaklaşık 2.5 metre iş genişliği olursa az yakıtla hem çok hem hızlı hem konforlu hemde güvenli bir biçim olur. Cihaz şaftla değil hidrolık motorla çalışıyor sanırım bu nedenle kolay monte olabilir. Bu sıcak bölgedeki çifçilere gereksiz gelebilir ama doğuda ideal bir biçer olur kanısındayım. Şahsen bu konuda 2 yıldır bende ar-ge çalışmalarına çoğu firmalarla fikir paylaşmaktayım.
bizim bülgelerede gerekli ama sadece yeşil biçmek için elle biçip otu iplerle demet yapıyoruz yeşil yediriyoruz mera olmadığı için
kamyonet işi güzelde o araç hep yawaş çalışmayla o işi yürütebilirmi hararet debriyaj olayı. daha uygun bi makına deutz magirus minübüsler o araclarla burda hersey yapılıyor kamyonete falan da cewiriyorlar we hava soğutmalı

Arkadaşlar ben çorumdayım ve bu makinayı yakından gördüm inceledim.
1-makina görüldüğü kadar fazla sallanmıyor
2-yakından görünce çok sessiz çalışıyor
3-makinanın parçaları kaliteli öyle hemen dağılacak bişi değil
4fiyatı 2008 haziranın sonlarında 10000 ytl idi

bizde bundan almaya gittik ve fiyatı fazla geldi bizde hatunsaraylı kanatlı orak makinası aldık bunun gibi bağlamıyo ama güzel deste yapıo.
buralarda biçerdöverler gelişmiş değil tc 56 laverda vs yok eski bi biçerdöver var oda yarısını yere döküyo:D
ve dönümünü 12ytl ye biçti bu yaz
onun için biçiyoz kendimiz patosla dövüyoz samanı masrafa giderse gitmez ama giderse buğdayıda kar kalıyo

aydınö link=topic=20999.msg184087#msg184087 date=1244064487' Alıntı:
Arkadaşlar ben çorumdayım ve bu makinayı yakından gördüm inceledim.
1-makina görüldüğü kadar fazla sallanmıyor
2-yakından görünce çok sessiz çalışıyor
3-makinanın parçaları kaliteli öyle hemen dağılacak bişi değil
4fiyatı 2008 haziranın sonlarında 10000 ytl idi

bizde bundan almaya gittik ve fiyatı fazla geldi bizde hatunsaraylı kanatlı orak makinası aldık bunun gibi bağlamıyo ama güzel deste yapıo.
buralarda biçerdöverler gelişmiş değil tc 56 laverda vs yok eski bi biçerdöver var oda yarısını yere döküyo:D
ve dönümünü 12ytl ye biçti bu yaz
onun için biçiyoz kendimiz patosla dövüyoz samanı masrafa giderse gitmez ama giderse buğdayıda kar kalıyo
bizim burada biçerdöverler 8-10 tl arası biçiyorlar

okkangal link=topic=20999.msg186119#msg186119 date=1244722458' Alıntı:
demek istediğim ertuğrulların biçerdöverindendaha iyidir bu ... :D
Okay Bey karşılaştırdığınız iki makinanın birbiri ile alakası yok sanırım. Biri biçer diğeri saman kıyıcılı biçerdöver. Siz Ertuğrullar dan kullandınızmı? Neye göre karşılaştırıyorsunuz? Varsa tecrübenizi paylaşırsanız sevinirim. Sizin yörede bu makinalar tarla biçiyor bildiğim kadar. Çünkü Ertuğrullar ' ı düşününen birçok arkadaş var bizim bu yörede yanıltmayalım kimseyi herkes tecrübesini paylaşırsa daha sağlıklı olur kanısındayım. Amaç doğruları bulmaksa en doğrusu bu değilmi? Teşekkürler.

reçber link=topic=20999.msg186409#msg186409 date=1244791218' Alıntı:
Okay Bey karşılaştırdığınız iki makinanın birbiri ile alakası yok sanırım. Biri biçer diğeri saman kıyıcılı biçerdöver. Siz Ertuğrullar dan kullandınızmı? Neye göre karşılaştırıyorsunuz? Varsa tecrübenizi paylaşırsanız sevinirim. Sizin yörede bu makinalar tarla biçiyor bildiğim kadar. Çünkü Ertuğrullar ' ı düşününen birçok arkadaş var bizim bu yörede yanıltmayalım kimseyi herkes tecrübesini paylaşırsa daha sağlıklı olur kanısındayım. Amaç doğruları bulmaksa en doğrusu bu değilmi? Teşekkürler.

bir biçerdöver sahibi değiliz ama yıllardır hatta çok eskilerden beri arazimizi biçerdöver biçer.... yani az çok bilgi sahibiyiz... köyümüze ertuğrullar ilk defa geçen yıl geldi ve 500 dekar araziyi tam 6 kez aks keserek ki diğer arızalarını saymıyorum 20 günü aşkın bir sürede biçti ... şimdi göz var nizam var geçip karşısına baktığında bu ertuğrullar biçerin ' ben dandiğim ' diye bas bas bağırıyor... o nedenle dedim en azında bu makine az arazide ertuğrullardan daha başarılı olabilir ... bağlayıp sonra patosa atmak daha mantıklı gibi ertuğrullardan bu nedenle söyledim bu sözleri ... bilmem anlatabildimmi ... ilginiz için çok teşekkür ederim ...

grall link=topic=20999.msg178367#msg178367 date=1241898971' Alıntı:
abi artık bu tip makinalarda kuyruk miline takılan bir hidrolik pompasıyla hareket iletimi sağlanıyo
mükemmel bir yorum ...+rep...tebrik ederim kardeşim...

kuyruk milinde hidro motor var ... basınçlı borularla gelerek ... makinayı tahrik eden sistemde hidro türbin var ...hidrolik enerjisini , mekanik enerjiye çeviren bir sistem olarak düşünüyorum...titreşim , vibrasyon da yok...

asvalt ezen silindir makinalarıda sanırım ... bu sisteme göre çalışıyor...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...