Çiftçinin 2008 Yılı Hasat Buğdayı Elde Kaldı

Tekirdağ Çerkezköyde 2008 yılı hasat döneminde elde edilen Buğdayın, düşük fiyat nedeniyle çiftçinin elinde kaldığı bildirildi

--------------------------------------------------------------------------------

Yanıkağıl Köyü çiftçilerinden Yunus Erseçkin, 2008 yılı hasat döneminde elde ettikleri buğdayı, düşük fiyat dolayısı ile satmadıklarını ve ambarda beklettiklerini söyledi.
Geçen yıl 130 ton buğday hasadı yaptıklarını, ancak bunu paraya çeviremediklerini ifade eden Erseçkin,şunları kaydetti:
' ' Çünkü, geçtiğimiz yıl buğdayın kilogramına 45 kuruş verdiler ve ben de 55 kuruş etmeden satmayacağımı söyledim. Durum böyle olunca buğdayı satmadım ve ambara koydum.
Benim gibi bizim köyde 8-10 çiftçi arkadaşım da buğdayını satmayarak ambara koydu ve bekletiyor. Fakat aradan geçen 1 yıla rağmen buğday hala 45 kuruş. Tarımdaki tüm girdi maliyetleri en az yüzde 20 arttı ama buğdayın fiyatının aynı olmasına bir anlam veremiyorum. 130 ton buğday toplam da 50 bin TL ediyor. Zaten ben buna işçilik hariç toplam 25 bin TL masraf ettim. En az 60 kuruş olması gereken buğdayı ben nasıl 45 kuruşa satayım? ' '
Erseçkin, ürünün para etmemesi nedeniyle çiftçilerin her geçen gün çiftçiliği bırakmaya başladığını sözlerine ekledi.

Ynt: Çiftçinin 2008 Yılı Hasat Buğdayı Elde Kaldı

evet arkadaşlar hesap ortada iken hala tarım bakanı çiftçilerin yalan söylediğinden bahsediyo.destekleri kese kese nerdeyse bitirdiler ama genel ve yerel seçimde en çok oyu akp köylüden kırsal kesimden alıyo aslına bakarsanız bizde hakettik verisen böyle akp ye oyunu sonra çıkar oyunu herkese hayırlı işler.

Ynt: Çiftçinin 2008 Yılı Hasat Buğdayı Elde Kaldı

bu sözügeçem arkadaşımızın anladığım kadarıyla borcu filan yokmuş.
YA BORÇU OLAN NEYAPSIN !!!!!!!!!
BU BİR DEVLET POLİTİKASI BENCE BİZİ HERZAMAN TÜÇÇARLA KARŞI KARŞIYA BIRAKIYORLAR.TÜÇÇARDA FİYATLARLA İSTEDİĞİ GİBİ OYNUYOR .
YANİ KISAÇASI BUNDAN 10 YIL SONRA KÜÇÜK ÇİFTÇİ DİYE BİRŞEY KALMIYACAK .
BÖYLE BORCU HARÇI OLMAYAN ARKADAŞLARDA DAYANABİLDİĞİKADAR DAYANAÇAK.
SONUNDADA BOL PARALI BİR PATRON GELECEK TÜM KÖYÜNAR AZİSİNİ ÇALIŞAÇAK YANİ AĞLIK SİSTEMİ OLAÇAK BİZİM GİBİ KÜÇÜK ÇİFTÇİLERDE ONUN İŞÇİSİ OLAÇAK...........................
esiy-*-