Recep Konuk, Konya Ovasında kanola üretimi çalışmalarını başarıyla sonuçlandırdıklarını söyledi

--------------------------------------------------------------------------------


Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Konya Ovası ' nda kanola üretimi çalışmalarını başarıyla sonuçlandırdıklarını belirterek, nihai sonuca ulaşmaları halinde Konya Ovası ' nda mazotun hammaddesi olan kanolanın üretilebileceğini kaydetti.

Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Konya Ovası ' nda kanola üretimi çalışmalarını başarıyla sonuçlandırdıklarını belirterek, nihai sonuca ulaşmaları halinde Konya Ovası ' nda mazotun hammaddesi olan kanolanın üretilebileceğini kaydetti. Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk yaptığı açıklamada, tarımın sürdürülebilirliğini sağlamak ve üreticileri alternatif tarım ürünlerine yönlendirmek amacıyla tarımsal AR-GE çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirterek, kanola üretimi deneme çalışmalarını başarıyla sonuçlandırdıklarını kaydetti. Dünyanın değişik ülkelerinden getirilen 128 değişik türdeki kanola bitkilerini tarlalarda denemeye başladığını anlatan Konuk, 5 yıldır sürdürülen çalışmalar sonucu Konya Ovası ' nın toprak yapısı ve iklimine uygun, soğuğa dayanıklı, verimli ve yağ oranı bakımından yüksek 3 çeşit kanola üretimi gerçekleştirildiğini ifade etti. Kanola gibi yağlık bitkilerin özellikle Orta Anadolu ' da üretime katılmasının ve verim açısından da destek vermesinin arzu edilen bir gelişme olduğunun altını çizen Konuk, 'Verim alma konusunda nihai sonuca ulaştığımız anda üreticilerimize sözleşmeli ekim yaptırmaya başlayacağız' dedi.


'40 MİLYON TON MAZOT TARIMSAL YOLDAN ELDE EDİLEBİLİR'
Kanola ve benzeri alternatif tarım ürünlerinin Türkiye ' de yeterince üretilemediğine dikkat çeken Konuk, Türkiye ' nin ihtiyacı bulunan yağın ithal edilmek suretiyle temin edildiğini vurguladı. Konuk, tarıma elverişli veya kullanılmayan tarım arazilerinin tamamında kanola üretiminin yapılması halinde ise bugün tüketilen 10 milyon ton motorinin dört katı, yani 40 milyon ton mazotu tarımsal yoldan elde edebileceğine dikkat çekti