hangi traktor az yakar yorumlarınız.

Tıraktor fabrikaları herzaman yarışta bunu bilmek lazım
genelde büyük traktor fabrikaları daha iyi her yönden nasıl yaparız diye
çaba göstermekteler.
ben inanıyorki traktorler yatıt durumu tarladan tarlaya şöfordan şofora
takılan pulukdan puluğa deyişir. pulluğun ayarı bile yakıtın artmasın deyiştiri.
kullanılan yakıt bile farkı olur. hatla hava sıçaklığı veya soğukluğu farkeder.

Ynt: hangi traktor az yakar yorumlarınız.

bana yakıt şöförün ayağının altındadır...tabii ki 6 silindir ile 4 arasındaki farkları kabul edersek..yani ne kadar devirli kullanırsak o kadar yakıyor yani ben bu zamana kadar kullandığımda bunu anladım..mantıkende böle ne kadar yakıt o kadarda güç..

ekonomi için motorun dilinden anlamak gereklidir. motoru torkun yüksek olduğu devirlerde kullanmak ekonomikliği artıracaktır. ayrıca motorların begir başına yakıt tüketiminin en az olduğu devirleri geçmemek gereklidir. buda genel olarak 1600-1800 devire tekamül ediyor.
motoru ne bağırtmalı ne de yalvartmalı yani kullanılan ekipman motorun gücüne uygun olmalı veya çok az büyuk olmalı.
ayrıca motordaki fazla ağırlıkları atarak ve uygun lastik (radyal olabilir) kullanarak , patinaj fazla ise bir büyük lastik kullanarak ekonomiklik sağlanabilir.
hava filtresi sık sık temizlenmeli, bakım aralıklarına dikkat edilmeli diye düşünüyorum.....

• Beğen
Tepkiler: congerlidavut

8860 ın yakıtı süper ayar da yaptırdım pompaya 2.2 litre yaktım bu yaz kurakta 3 lü 18 le dier markalar mf 285 mf 3.085 nh td85 tümo 82.80 fiat 80-66 erkunt serwet 80 bide claas 456tıydı sanırım bunlarda 2.8 litrenin üzerinde yaktı tabii biz yerleri derin süreriz

• Beğen
Tepkiler: byyoldas

fatih381985 link=topic=21126.msg283076#msg283076 date=1277919604' Alıntı:
ERKUNTU GÖRDÜK KARDEŞ DÖNÜME 4 LİTRE YAKIYOR TABİ TOPRAĞINA GÖRE DEĞİŞİR BİZİM BURDA ÖLE ÇOK YAKIYOR AGA BEN ONU DOKUZU BİLMEM TRAKTÖRÜN 70 HP VE YUKARISI İSE 4 SİLİNDİR OLACAK 3 SİLİNDİR HİKAYE
bu laflarını cahilliğine vuruyorum.örn.fiat marka traktör 80-66 4 silindir.td80d 3 silindir.sen sanıyormusunki td80 ile 80-66 nın silindir boyutları aynı?

cahillikle ne alakası var 80 66 nın silindir hacmi küçük 4 silindir td 80 silidir hacmi büyük 3 silindir ama aynı hp sence hangi traktör çok yakar tabiki 4 silindir olan hemde 3 silidirden daha seri çalışır denemesi bedava varsa öyle bildiğin traktörler dene mesela 60 66 pullukla sürümde akşama kadar en az 5 litre fazla yakıyo 70 66 dan. sizin orda varsa bakımlı turbolu 80 66 yı bi dene td 80 veya 80 hp olupta 3 silindir olan bi traktörü görürsün ozaman hangisi az yakıyo

kardeşim sakın bayilere varıp yakıtını sormayın sorduysanızda siz onun en az 2 katını göz önünde bulundurun.az yakan traktör deyince işin aslı şanzımanda bitiyo mesela fendt lerin az yakma sebebi olarak vario şanzıman olarak görüyolar daha vario şanzımanın işlevini çözmüş değilim ama bildiğim kadarı traktörü yormuyo zorlamıyor oda yakıta etkisi çok oluyo

• Beğen
Tepkiler: Aydın38

deutz agrolux 70 benim td75d turbodan %30 az yakıyor 3 silindir farkı bu olmalı deutz la 30 litre mazotla 17,5 dekar yeri çizel çektim dekar başına 1,75 litre mazot yakmış fiatlada 30 litre ile 12 dekar çektim oda 2,5 litre yakmış tarlayı zor bitirdim sitede videoları var

Ağır abi link=topic=21126.msg302789#msg302789 date=1287582250' Alıntı:
bacası gocaman olan çok ufak olan az :D :D :D

ağır abi yorumunu yapmış doğru bi orantı bence doğrudur :) aslında arkadaşların da belirttiği gibi lastiklerin durumu pompanın ayar durumu toprağın tavı şöför bi sürü etken var ha birde bazı traktörler max gücü torklarına bağlı olarak farklı devirlerde üretebiliyor serilik ise vitese kalmış mesela kendimden örnek vereyim toprak kuruysa 2. kademenin 3 veya 4 . vitesinde çift sürüyorum ama toprak tavlıysa helva gibiyse seri 1 bile olabiliyor bazen bir de bazı çiftçi arkadaşların dikkat etmediği fakat yakıt sarfiyatını artıran bir etmen yakıt kalitesi
ben denedim bunu bizzat ucuz rafineri mazot kullandım bide petrol ofisinden aldım kullandım depo başına 2 saate yakın fazla çalıştı nerdeyse birde ucuz mazotta çok kara dumat atıyo çekişte düşüyor