YENİ KABİN-KAPORTALI 2009 MODEL ERKUNTLAR (RESİM&VİDEO)

Ynt: YENİ KABİN-KAPORTALI 2009 MODEL ERKUNTLAR (RESİM&VİDEO)

Yeni Erkunt ' lar inşallah vatanımız, milletimiz ve çiftçimiz için hayırlı uğurlu olur. Erkunt ' un dahada gelişmesi dileğiyle tasarımda ve yapımda emeği geçen herkese teşekkürler. Ayrıca Ersan abi benim fikirlerime değer verdiğin için ben teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel bir tasarım olmuş. İnşallah bu tarafta tanıtımı veya fuara katılımı gerçekleştirilirse gider bir kere kontağını çeviririz...:D

Saygılar.....

İnşallah Erkan, inşallah.

alipasalierkan link=topic=21155.msg179622#msg179622 date=1242415439' Alıntı:
Yeni Erkunt ' lar inşallah vatanımız, milletimiz ve çiftçimiz için hayırlı uğurlu olur. Erkunt ' un dahada gelişmesi dileğiyle tasarımda ve yapımda emeği geçen herkese teşekkürler. Ayrıca Ersan abi benim fikirlerime değer verdiğin için ben teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel bir tasarım olmuş. İnşallah bu tarafta tanıtımı veya fuara katılımı gerçekleştirilirse gider bir kere kontağını çeviririz...:D

Saygılar.....

ersanakyai link=topic=21155.msg179582#msg179582 date=1242405820' Alıntı:
Teşekkürler Emre.

Şu an sac kaporta ve çamurluk kullanan marka neredeyse kalmadı. Sadece çok önceden sac kalıbı yaptırmış olan firmalar halen sac kullanmaya devam ediyor. Bütün markalar yeni ürünlerinde, özellikle paslanmazlık ve ekonomik oluşu sebebiyle tamamen kompozit (senin deyiminle bakalit) kaporta aksamı kullanıyor. Malzemesi neredeyse aynı olmakla birlikte, imalat yöntemine göre farklı isimler alıyorlar. El yatırması, RTM, SMC gibi. Resimde gördüğün kaportalar ise prototip oldukları için el yatırması, eski traktörlerimizde olduğu gibi. Fakat seri üretim modellerde ise SMC (kalite olarak en üst seviye olan imalat yöntemi) kaporta-çamurluk kullanılacak.

Ersan abi bilgiler için çok teşekkür ederim...
Abi bu dedin kompozit mesela eski Ford kamyonlarda Anadolda vb araçlarda kullanılan cinstenmi yoksa çok farklımı.Mesela bunun dayanıklılığı nasıl yıllar geçtikce catlama ve boyasında yıpranma gibi olaylar oluyormu?

Aslında hemen hemen aynı mantık. ama teknoloji geliştikçe malzeme dayanımını çok üst seviyeye çıkardılar. Şu an birçok alanda kullanılıyor. Kamyon ve otobüs tamponları, gövdeleri dahi kompozitten imal ediliyor. Traktör kaportası için konuşursak; kaportayı biryere çarpmazsan kolay kolay çatlatamazsın. Eski kaportaların üzerinde rahatlıkla zıplayabiliyorduk, yenileri henüz denemedik. Boyadaki yıpranma da yine boyanın kalitesine bağlı. Kullandığın boya iyiyse yıllarca solmadan kalır.

-*M@L!CL!_€MR€*- link=topic=21155.msg179648#msg179648 date=1242420810' Alıntı:
Ersan abi bilgiler için çok teşekkür ederim...
Abi bu dedin kompozit mesela eski Ford kamyonlarda Anadolda vb araçlarda kullanılan cinstenmi yoksa çok farklımı.Mesela bunun dayanıklılığı nasıl yıllar geçtikce catlama ve boyasında yıpranma gibi olaylar oluyormu?

TD D serisi kompozit (smc) kaporta(mavi kısmı), sac değil. sadece yan siyah kısmı sac.

TD75DDT 06.BALLIKTA TEK link=topic=21155.msg179655#msg179655 date=1242423408' Alıntı:
new holland td d serisi daha sac kaporta olarak çıkıyor. hatta yan tarafında bulunan siyah yerde sac dır.

arkadaslar tasarımı cok guzel basta ersan bey ve tum emegi gecenlere tekrar tesekkurler fakat ben yandan görünüşünü cok begenmedim yan ızgaralar daha keskin ve farklı olabilirdi traktöre biraz daha farklılık katabilirdi diye düşünüyorum önden ve arkadan görünüşü gercekten cok hoş.. ve biraz daha ön tarafı yatık olsa kambur olsa yani :) daha hoş görunmezmiydi ne dersiniz bu benim fikrim.. yan ızgarasını begenmedim sahsen bu tasarıma olmamış gibi yinede guzel.. bide orda iki farklı renkli resim var birinde farların etrafı kırmızı birinde siyah kırmızı olan daha cok yakışmış..

Yan ızgaralar konusunda bişey diyemeyeceğim. Bir ara yandaki siyah boyalı yere kanatlar açmayı düşündüm ama sese olumsuz etkisi olabilir diye vazgeçtim. Burunu daha yatık yapma imkanımız yok, bütün serilerde aynı kaportayı kullandığımız için kaporta eğimini sınırlandıran birçok kriter oluştu. Sadece bu modellere uygun bir kaporta çizecek olsaydık dediğiniz gibi eğimi arttırabilirdik ama geneli düşündüğümüzde mümkün değil.

Tamamen kırmızı renkli olan kaportalar eksik boyalı gelmişti. Asıl kaporta önü siyah renkli olan.

ceya023 link=topic=21155.msg179984#msg179984 date=1242563118' Alıntı:
arkadaslar tasarımı cok guzel basta ersan bey ve tum emegi gecenlere tekrar tesekkurler fakat ben yandan görünüşünü cok begenmedim yan ızgaralar daha keskin ve farklı olabilirdi traktöre biraz daha farklılık katabilirdi diye düşünüyorum önden ve arkadan görünüşü gercekten cok hoş.. ve biraz daha ön tarafı yatık olsa kambur olsa yani :) daha hoş görunmezmiydi ne dersiniz bu benim fikrim.. yan ızgarasını begenmedim sahsen bu tasarıma olmamış gibi yinede guzel.. bide orda iki farklı renkli resim var birinde farların etrafı kırmızı birinde siyah kırmızı olan daha cok yakışmış..

tesekkurler ersan bey,
sabırlar sorularımızı önerileirmizi yanıtladıgınız için.. aslında sesi bilmiyorumda yanlara kanatlar acsaydınız bana göre daha guzel olurdu.. burda önlerde daha cok ayrıntı düşünülmüş arkada ve kabinde tasarımın acısından bence yandan görünüş bunlara göre biraz eksik kalmış tabi bu benim zevkim :) tabi traktörun canlı canlı görunuşu tarlada daha farklı bi havada olacaktır eminimki ozamandaha cok begenilecek bu tasarım..gercekten tasarımız cok guzel tekrar kutlarım..,

ersanakyai link=topic=21155.msg180020#msg180020 date=1242573462' Alıntı:
Yan ızgaralar konusunda bişey diyemeyeceğim. Bir ara yandaki siyah boyalı yere kanatlar açmayı düşündüm ama sese olumsuz etkisi olabilir diye vazgeçtim. Burunu daha yatık yapma imkanımız yok, bütün serilerde aynı kaportayı kullandığımız için kaporta eğimini sınırlandıran birçok kriter oluştu. Sadece bu modellere uygun bir kaporta çizecek olsaydık dediğiniz gibi eğimi arttırabilirdik ama geneli düşündüğümüzde mümkün değil.

Tamamen kırmızı renkli olan kaportalar eksik boyalı gelmişti. Asıl kaporta önü siyah renkli olan.

Ben teşekkür ederim. Yanların çok sade gözükme nedeni; etiketleri yapıştırmamış olmamız da olabilir. Aslında etiketli haline bakmak lazım bir de.

Belirtmekte fayda var; başlıca parçalardan kaporta ve dış tavan tasarımı bana ait, diğer parçalarda da başka arkadaşlarımın emeği var. Tamamen sahipleniyormuş gibi bir izlenim uyandırmak istemem.

ceya023 link=topic=21155.msg180024#msg180024 date=1242575543' Alıntı:
tesekkurler ersan bey,
sabırlar sorularımızı önerileirmizi yanıtladıgınız için.. aslında sesi bilmiyorumda yanlara kanatlar acsaydınız bana göre daha guzel olurdu.. burda önlerde daha cok ayrıntı düşünülmüş arkada ve kabinde tasarımın acısından bence yandan görünüş bunlara göre biraz eksik kalmış tabi bu benim zevkim :) gercekten tasarımız cok guzel tekrar kutlarım..

emegi gecen herkese tesekkurler.. evet etiketlerde yapısınca daha hoş olucaktır.. zaten cok guzel biz da yagda kıl arıyoz işte herseyin daha mukemmel olmasıni istiyorum çünkü bi turk markasının basarılı olması bize gurur verir..

ersanakyai link=topic=21155.msg180025#msg180025 date=1242576043' Alıntı:
Ben teşekkür ederim. Yanların çok sade gözükme nedeni; etiketleri yapıştırmamış olmamız da olabilir. Aslında etiketli haline bakmak lazım bir de.

Belirtmekte fayda var; başlıca parçalardan kaporta ve dış tavan tasarımı bana ait, diğer parçalarda da başka arkadaşlarımın emeği var. Tamamen sahipleniyormuş gibi bir izlenim uyandırmak istemem.

kabin olarak güzel olmuş konfor olarak güzel ama kaporta olmammış tümosanı andıyor.bu kaporta ile piyasada tutulacagını zannetmiyorum.eski görünüm daha güzel olabilirdi az bir degişilikle.şuan 80 lik bu kabortayla satışa çıkacaksa şuan satılmayı bekleyen ler ne olacak.ama HB olarak büyük veya başka bir seçenekle piyasa sürülürse ayrı bir model olarak düşünülebilir.ama kaporta olarak hoş degil.dokunmatik ve elektronik panelleri bu yenilikleri kaldıracak servis ve servis agı olacakmı ilgililere duyrulur.

Herkesin görüşüne saygımız var ama bence aşağıda senin için oluşturduğum resme bir bak önce ve bana benzer noktalarını bir söyle. Bakalım gerçekten andırıyor mu tümosanı.

Ayrıca senin kaportayı beğenmemenle traktörün tutulmayacağını sanmıyorum. Sonuçta zevk meselesi. Kimisi beğenir, kimisi beğenmez. Şu ana kadar beğenmeyen tek sen çıktın forumda. Belkide senin beğeneceğin gibi bir kaporta tasarlasaydık bu kez de onu beğenmeyenler çıkacaktı.

Ek olarak kimsenin kaportasını beğenmediği için traktörü almayacağını ya da kaportasını çok beğendiği için traktör alacağını sanmıyorum. Öyle olsaydı şu an piyasadaki markalara göre traktör oranları çok farklı olurdu.

Dokunmatik panel, tamamen yerli üretim olduğu için bir kuşkumuz yok .Ayrıca bu panelin imalatçısı tarafından sadece testleri 2 yıl sürdü.

köylü link=topic=21155.msg180029#msg180029 date=1242577712' Alıntı:
kabin olarak güzel olmuş konfor olarak güzel ama kaporta olmammış tümosanı andıyor.bu kaporta ile piyasada tutulacagını zannetmiyorum.eski görünüm daha güzel olabilirdi az bir degişilikle.şuan 80 lik bu kabortayla satışa çıkacaksa şuan satılmayı bekleyen ler ne olacak.ama HB olarak büyük veya başka bir seçenekle piyasa sürülürse ayrı bir model olarak düşünülebilir.ama kaporta olarak hoş degil.dokunmatik ve elektronik panelleri bu yenilikleri kaldıracak servis ve servis agı olacakmı ilgililere duyrulur.

arkadaş tutulamaz dedim traktörü 15 yaşında 18 yaşınadaki delikanlılar almıyor karşınızda yılların bir birikimi var bu birikimi kaporda degiştirerek silemessiniz.traktör alımına karar veren organlar aile reisleri ve çiftçinin ekonomik durumu ayrıca pazar konumu ülkemizde bu konumu belirleyenlerin çok büytük bir çoğunluk oldugu unutulmamalıdır.bu görünümü 2 gündür 3 köyde izlendi bir begenen olmadı ve tümosanı andırıyor yorumları %95 di.

[size=10pt][size=10pt]hakkaten guzel göz alışkanlığı ilede biraz alakalı olabilir.. gelenekci ve yenilikcilerin farklı çizgileri ve farklı zevkleri vardır.. ama bence tutar bu model.. hem tumosanın yeni tipide kötu degilki gayet hoş duruyor.. satışa cıktıktan sonra bu belli olacaktır.. fakat fiyat farkı olmassa eminim tutat bu model..[/size][/size]