Buğdayda rekolte yüksek kalite düşük olacakBuğdayda rekolte yüksek kalite düşük olacak

Konya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Motuk, bu sezon, son 10 yılın en iyi yağışının alındığını belirterek, buğdayda verimin yüksek olduğunu söyledi. Motuk, Türkiye ' de geçen yıl 17.8 milyon ton olan buğday rekoltesinin, bu yıl 21.5 milyon tona ulaşacağını belirtti. Gübre fiyatlarının yüksek olmasından dolayı çiftçilerin yüzde 50 ' sinin tarlasına gübre atamadığını belirten Motuk, bunun için buğdayın kalitesinin ise düşük olacağını vurguladı.
Hüseyin Motuk, yağışların, uzun yıllar ortalamasının çok üzerine çıktığını belirterek 'Bu, çok sevindirici bir haber. Araziye inildiği zaman kıraça ekim yapan çiftçilerimizin tamamının hububattaki durumu çok iyi. 2005 ' te yakaladığı 21.5 milyon ton olan Türkiye rekoltesini çok rahat yakalayabiliriz. Hububat ekiminde geçen seneye oranla yüzde 20 artış oldu. TÜİK ' in rakamlarına göre yağışı orantılayarak verimin ne kadar olacağını söylüyoruz. Rekolte 2008 ' de 17.8 milyon ton civarındaydı. Yağışlar bu şekilde giderse ve mayıs ayından sonra afaki bir şekilde dolu, sel ve fırtınalı yağışlar olmadığı müddetçe 20 milyon tonun üzerine çok rahat bir şekilde çıkarız.'

Birçoğu gübresiz ekim yaptı

Çiftçinin gerekli destekleri alamadığını anlatan Motuk, 'Çiftçimiz eylül ayında gerekli destekleri alamadı. Gübre fiyatlarında sübvansiyon yapılmadı ve taban gübre fiyatları anormal yükseldi. Bunun için çiftçimizin yüzde 50 ' si gübre alamadı ve gübresiz ekim yaptı. Bu sene yağış iyi ama verimde kalitemiz çok düşük olacak' dedi.