Patates Üretim ve Satışı Belli Kurallara Bağlandı

PATATESTE görülen hastalıkların yayılmasının önlenmesi için, patates üretim ve satışı belli kurallara bağlandı.

Patates üretmek isteyen çiftçiler, tarım il ve ilçe müdürlüğünden izin alacak. Ticari amaçla patates depolaması yapılan depolar kayıt altına alınacak ve satışa sunulacak patatesler için nakillerinden önce il veya ilçe müdürlükleri tarafından 'Patates Taşıma ve Satış Sertifikası' düzenlenecek. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın hazırladığı Ticari Amaçlı Patateslerin İzlenebilirliği Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Türkiye’de yılda 4 milyon tondan fazla patates üretimi yapılıyor. Türkiye, dünya patates üretiminin yapıldığı 151 ülke arasında, üretim alanı bakımından 12. sırada, üretim miktarı açısından da 13. sırada. Hektar başına verim 27 tona çıkarken, kişi başına ortalama 60 kilogram patates tüketiliyor. Patateste görülen bazı hastalıklar, yurtiçi satış ve ihracatta sorun yaşanmasına neden oluyor.

Ynt: Patates Üretim ve Satışı Belli Kurallara Bağlandı

evet izin almak gerekiyo ben aldım eğer yakalanırsa 3bin tl para cezası war dediler bana ama aynı tarlaya 3 sene patates ekemiyosun tarlayı kayıt altına alıyorlar yıl içerisinde de patatesin durumu takip edilecek tarım il müdürlüğünden aldığım bilgi bu... yer KAYSERİ SAYGILAR....

Ynt: Patates Üretim ve Satışı Belli Kurallara Bağlandı

Ben bunu organik patates üretimi için geçerli olduğunu biliyorum... Çevre köylerde de bunu yapan bilmiyorum... İzin konusun da senden duydum...

Bilgilendirme için sağol...