Tavuk Ürünleri Satma Hakkı

Yaklaşık bir ay önce Avrupa Birliği ' ne ileri işlenmiş tavuk ürünleri satma hakkı elde eden Türk kanatlı sektörü, Rusya ' ya da ihracat hazırlığında. Mayıs ' ta gelecek uzman heyetin yapacağı incelemeden sonra iki ay içinde bu ülkeye ihracata başlanması hedefleniyor.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ' ün ziyareti sırasında Rusya Başbakanı ile yaptıkları görüşmede, tavukçuluk sektörünün ihracatının gündeme geldiğini, uzmanlardan oluşan bir heyetin Türkiye ' yi ziyaretinin planlandığını söyledi. Heyetin, Türkiye ' deki 13 tesiste incelemelerde bulunması için hazırlık yapıldığını anlatan Kızıltan, 'Rusya, yılda 1 milyon 240 bin ton tavuk eti ithal ediyor. Bunun yüzde 80 ' ini Brezilya ve ABD ' den alıyor. Bizim yakınlık avantajımız var. Rusya pazarına girdiğimiz takdirde Türk tavukçuluğu sınıf atlayacak.' dedi.

Kanatlı sektöründe beyaz et yanında yumurta ihracatında da ciddi atılımlar olduğuna işaret eden Kızıltan, 2009 yılının ilk üç aylık döneminde özellikle Irak, Suriye, Orta Asya Türk cumhuriyetleri ve Ortadoğu başta olmak üzere birçok ülkeye yumurta satışında ciddi artışlar yaşandığını aktardı. Kızıltan, bu yılın ilk çeyreğinde, 2008 ' in aynı dönemine göre yüzde 97 ' lik artışla 28 milyon 955 bin dolarlık yumurta ihraç edildiğini söyledi.

Rus uzmanların denetlemesi planlanan firmalar:

1 - Banvit Bandırma Vitaminli Yem San.A.Ş.

2- Beypi Beypazarı Tarımsal Üret. Paz.San. ve Tic. A.Ş.

3 - Bolca Hindi- Bolu Kalite Yem Sanayi A.Ş.

4 - Mu-Pi (Kılıç Entegre Tavukçuluk kiraya verdi)

5 - Erpiliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Ticaret Ltd. Şti.

6 - Şenpiliç Gıda Sanayi A.Ş.

7 - Alp Hindi Üretim Satış ve Pazarlama İth.İhr.ve Tic. Ltd.Şti

8 - Abalıoğlu Yem Soya ve Tekstil San. A.Ş.

9 - Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlık İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

10 - Pınar Entegre Et ve Un San. A.Ş.

11 - Şeker Piliç ve Yem Sanayi Ticaret A.Ş

12 - Bozlar Piliç Beyaz Et Mamülleri Tic. A. Ş.

13 - C.P. Standart Gıda San. ve Tic. A.Ş.