Denizbank ' tan Tarıma Destek Sürüyor
Denizbank, 2009 yılı sonuna kadar 60 adet yeni tarım şubesi açacak.

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, yeni şubelerlerle birlikte toplam 450’ye ulaşacak olan Denizbank şubelerinden 215’inde tarımsal bankacılık hizmeti sunacaklarını söyledi. Ateş, bankacılık sektöründe nakdi TL kredilerinin içinde, tarım kredilerinin toplam payının yüzde 5.5 civarında olduğunu, DenizBank’ta ise bu oranın yüzde 16’ya yaklaştığını söyledi.

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk ve DenizBank’ın yeni marka yüzleri Beyaz ve Erdal Özyağcılar’ın katılımlarıyla İzmir’de düzenlenen toplantıda, DenizBank’ın tarım sektöründe geleceğe ilişkin hedefleri açıklandı. Hakan Ateş toplam 450’ye ulaşan Denizbank şubesinden 215’inde tarımsal bankacılık hizmeti sunacaklarını kaydetti.

Türkiye için tarım sektörünün hala yüksek bir potansiyel taşıdığını belirten Hakan Ateş, 2008 yılında ikinci çeyrek dışında tüm çeyreklerde tarımdaki büyümenin GSMH’nın üzerinde gerçekleştiğinin ve Eylül 2008 sonrasında ihracatta sert bir düşüş yaşanmasına rağmen, tarımsal ürün ihracatının kısa dönemlik bir düşüşün ardından istikrarlı artış trendine devam ettiğinin altını çizdi. Ateş sözlerine şöyle devam etti:

“250 BİN ÜRETİCİYE 1.1 MİLYAR TL KREDİ KULLANDIRDIK”

“DenizBank olarak 2003 yılından bu yana kredili üretici sayımızı 250 binin üzerine çıkararak, sektöre tahsis ettiğimiz kredi tutarında 1 milyar TL’yi aştık. 2003 yılında 4 adet ürün finanse ediyorduk, bugün bunu 30 kat artırarak 120 adete çıkardık. Sadece bitkisel ürünlere değil, tarım sektöründe arazi alımından, tarım ekipmanı alımlarına, örtü altı tarımdan, hayvancılık yatırımlarına kadar her türlü ihtiyaca destek verebilir durumdayız. Yenilikçi bir yaklaşımla tarım sektörünün ihtiyaçlarına özel olarak tasarladığımız, ‘üretici kart’ ile 250 bin üreticiye 13 bin üye iş yerinde avantajlar sağlıyoruz. Tarımda edindiğimiz tecrübe ile bölgelere özel değerlendirme yapabiliyoruz. Bugün, DenizBank olarak üreticinin ihtiyacına uygun olarak sağladığımız 355 farklı kredilendirme modelimiz bulunuyor.”

2009‘DA 60 YENİ TARIM ŞUBESİNİ HİZMETE AÇACAK

Geçimini ağırlıklı olarak tarımla sağlayan nüfusun yaşadığı ilçelerde tamamıyla tarıma, üreticiye özel bir anlayışla tasarlanan ve faaliyete geçen tarım şubelerini yaygınlaştıracaklarını belirten Ateş, özetle şu bilgileri verdi:

“Üreticimize daha yakın olma hedefiyle tarıma özel şubeler açmaya devam ediyoruz. 15 Nisan itibariyle Aydın’da Yenipazar ve Bozdoğan şube açılışlarını gerçekleştirdik. 2009 yılı sonuna kadar açacağımız 60 tarım şubesi ile 350 bin üreticimize ulaşarak, tarım kredi hacmimizi 1,5 milyar TL yükseltmeyi hedefliyoruz. Yeni şubelerimizle birlikte, toplam 450 DenizBank şubesinin 215’inde tarım bankacılığı hizmeti sunabiliyor olacağız. Yeni şubelerimizin başta çiftçilerimiz olmak üzere tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyorum