Alara Fidan Çukurova ve Güneydoğu Bölge Sorumlusu Ziraat Mühendisi Muhammet Kapuz, Çukurovalı üreticiyi meyveciliğe çağırdı

--------------------------------------------------------------------------------


Alara Fidan Çukurova ve Güneydoğu Bölge Sorumlusu Ziraat Mühendisi Muhammet Kapuz, narenciye, buğday, mısır ve pamuktan istediğini alamayan Çukurovalı üreticinin erik, nektarin, Japon eriği, Alara narı ve kirazda 10 dekarlık alanda yılda 40-50 bin TL ' ye varan gelir elde edebileceğini vurguladı. Kapuz, 'Diğer tarım ürünleriyle karşılaştırıldığında bu kadar kâr marjı olabileceğini sanmıyorum' dedi.

ALARA Fidan ' ın Çukurova Bölgesi ' nde (Tarsus-Mersin, Ceyhan-Adana) yürütmekte olduğu 'Sahil Meyveciliği' projesinin meyveleri meyveleri artık dallarda. Alara Fidan, bu kapsamda Tarsus Akgedik Köyü ' ndeki Meyve Bahesi ' nde dalındaki meyvelerin güzelliklerini üretici ve tüketicilerle paylaştı. 15-16 Mayıs günlerinde düzenlenen bahçe gününe katılan çok sayıda davetli meyvelerle ilgili bilgi aldı.

Alara Fidan Çukurova ve Güneydoğu Bölge Sorumlusu Ziraat Mühendisi Muhammet Kapuz, bahçe gününde gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada Alara ' nın 2001 yılı itibarile erik, japon eriği, nektarin, elma ve nar çeşitlerinde çalşma yaptığını ve bu yıl sonuçlarına ulaşıldığını vurguladı.

'UMDUĞUNU BULAMAYAN ÇİFTÇİ MEYVECİLİĞE YÖNELDİ'

2003 yılı sonu itibariyle artık Çukurova Bölgesi ' nde tam randımanlı fidan satışına başladıklarını belirten Kapuz, 'Özellikle narenciye, buğday, mısır ve pamuktan istediği geliri elde edemeyen üreticilerimiz ağırlıklı olarak meyveciliğe, özellikle de erik, nektarin, japon eriği ve son iki yıldır Kaliforniya ' dan getirdiğimiz yeni bir nar çeşidi olan Alara Narı ' na yöneldi. Çiftçimizin meyvecilik sayesinde yüzü gülmeye başladı. Erik, elma ve nektarinde 4. yıl sonunda üretici tüm masraflarını karşılamış ve belli bir kâr marjına ulaşmış oluyor. Çünkü bu türlerimiz 2. yılından itibaren meyve vermeye başlıyor. 5. yılın başlangıcıyla birlikte ağaçlar artık tamamıyla çiftçinin kâr hanesine çalışmış oluyor. Bu ürünlerimizi bahçeleriyle buluşturan üreticilerimiz 4 yıl sonra 10 dekarlık alanda yılda 40 bin TL, kirazda ise yine 10 dekarlık alanda yılda 50 bin TL gelir elde edebilir. Alara ürünleri de piyasada değerinden satılabiliyor. Diğer tarım ürünleriyle karşılaştırıldığında bu kadar kâr marjı olabileceğini sanmıyorum' dedi.

'TÜM DETAYLARI DÜŞÜNÜYORUZ'

Alara ' nın Çukurova bölgesinde bilinçlendirme çalışmaları yaptığını ve bu konuda başarılı olduğunu kaydeden Kapuz, şunları söyledi:

'Biz,üreticilerimize bahçelerini kurduktan sonra tüm teknik desteği veriyoruz. Çiftçinin kazancına yönelik tüm detayları düşünüyoruz. Son yıllarda meyve altı fidan üretimi üreticinin canını sıkmaya başladı. Üreticilerimizin bu konulara dikkat etmesi gerekiyor. Örneğin bir çeşit fidan alıp bahçesine diken üreticinin 3-5 yıl sonunda bahçesinde aynı üründen birden fazla farklı ürün çıktığına tanık olabiliyoruz. Tabi çiftçi böylelikle alın terinin karşılığını alamadığı gibi tamamıyla zarar ediyor. Çiftçilerimiz mutlaka güvenilir firmalarla çalışmalıdır. Bizim üreticiyle asıl fişimiz fidanı dikdikten sonra başlıyor. ' Nasıl olsa fidanı sattık bizim işimiz bitti ' mantığı gütmüyoruz. Çiftçimize doğru ilaçlama, doğru sulama, gübreleme ve özellikle budama konusunda tüm desteği veriyoruz.'

Alara Fidan ' ın geçmiş yıllarda Çukurova ' da 35 çeşit japon eriği, 35 çeşit nektarin ve 25 çeşit elma ile çalıştığını ancak mevcuz haliyle 4 çeşit erik, 3 çeşit nektarin ve 12 çeşit elma ile çalışmalarımına devam ettiklerini belirten Kapuz, 'Bu ürünlerde yola dayanıklılık, raf ömürleri ve pazardaki durumunu dikkate alarak büyük bir eleme gerçekleştirdik. 2 yıl önce de Alara Nar ' ını piyasaya sürdük ve denemesini yaptık. Üreticilerimizle tüm bilgilerimizi paylaşarak doğru tercih yapmalarını sağlamaya çalışıyoruz' diye konuştu.