Ziraat Odası Batman Şube Başkanı Nizamettin Aydiş; Batman ın su sıkıntısı çekmemesi için 2009 yılında sulama konusunda tasarruf önlemleri alınmalıdır.

--------------------------------------------------------------------------------


Her ne kadar kuraklık olmazsa da önümüzdeki yıllar için önlemler şimdiden alınmalıdır.Bu bağlamda; damlama ve yağmurlama sulamanın önemi çoktur' dedi.


2008 YILINDA KURAKLIK YAŞANDI
2008 yılının kuraklıkla geçtiğini, 2009 yılında ise kuraklık sıkıntısının bir nebze olsun azaldığını ifade eden Aydiş, önümüzdeki yıllarda aynı sorunu yaşamamak için sulamada tasarruf yapılması gerektiğini söyledi. Batman’ın 2009 yılında tarım alanında sıkıntı yaşadığını ancak su bakımından zengin bir yöre olması nedeniyle bu sorunu daha az hissettiğine dikkat çekti. Aydiş, Batman’da tarım alanında 2009 yılında bir takım önlemler alarak kuraklığın etkisini daha az hissedeceğini öne sürdü. Başkan Aydiş Batman’da harcanan suyun yüzde 70’inin sulama da kullanıldığını hatırlatarak, yağmurlama ve damlama sulama yöntemlerinin kent genelinde yaygınlaşmasının hayati önem taşıdığını da sözlerine ekledi.