Süt sektörüne 30 milyon TL lik süt tozu desteği

Talebin düşmesi nedeniyle 40 kuruşa kadar gerileyen süt fiyatlarındaki düşüşün önlenmesi amacıyla Tarım Bakanlığı, piyasadaki fazla sütün çekilerek süt tozu ürettirilmesi uygulamasını başlattı. Uygulama için 30 milyon lira kaynak ayrıldı

--------------------------------------------------------------------------------

Talebin düşmesi nedeniyle 40 kuruşa kadar gerileyen süt fiyatlarındaki düşüşün önlenmesi amacıyla Tarım Bakanlığı, piyasadaki fazla sütün çekilerek süt tozu ürettirilmesi uygulamasını başlattı. Uygulama için 30 milyon lira kaynak ayrıldı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, devletin ilk kez süt sektöründe fiyat hareketlerine müdahale için bu yöntemi kullandığını ve 12 firmayla anlaşma sağlandığını açıkladı.

Karar nisanda alındı

Eker’in verdiği bilgiye göre, firmalara ürettirilen süt tozu, dahilde işleme rejimi kapsamında süt tozu ithal etmek isteyen çikolata, puding, bisküvi üreticilerine satacak. Aradaki fiyat farkını da devlet karşılayacak.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 14 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanan Hayvancılığın Desteklenmesi Kararnamesi’nde süt fiyatlarının dengelenmesini sağlamak amacıyla yapılacak müdahalelerde kullanılmak üzere, kaynak ayırılması öngörülmüştü.

Mayısta yapılacak uygulama için Türkiye’de süt tozu üreten 15 firmadan 12’si teklif verdi. Desteklemede, 1 kilogram süt tozu için en az 10 litre çiğ süt esas alınacak.

Bakanlık yetkili

Uygulama kapsamında hangi firmanın ne zaman ve ne kadar süt tozu üreteceğini Tarım ve Köyişleri Bakanlığı belirleyecek.

Ancak üretici örgütlerince arz fazlalığı nedeniyle pazarlanamayan çiğ sütün, süt tozu üreticilerine pazarlanmasını ve süt tozu üreticisinin, üretim için ihtiyaç duyduğu çiğ sütün temin edilmesini sağlayacak düzenlemelerde Ulusal Süt Konseyi yetkili olacak.

Kapasite 200 bin ton

Türkiye’de 200 bin ton süt tozu üretim ka-pasitesine karşın, yılda 30 bin ton üretim yapılıyor, 17 bin ton da ithal ediliyor.

Japonya’nın Ukrayna’dan süt tozu ithalatına tedbir koymasından sonra Avrupa’da süt tozunun tonu 5 bin dolardan 1750 dolara geriledi. Yetkililer, “Türkiye’de şu anda sütün kilosu 50 kuruş. AB’den 1750 dolara süt tozu ithal etme imkânı varken, sanayici neden 5 bin dolara süt tozu üretsin” dedi.