Rusya ile Domates krizi yaşanmayacak

Türkiye ' nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı, yeni tarım sezonunun başlaması ile birlikte Türkiye ' nin Rusya ' ya ihraç ettiği tarım ürünlerinin ihracında sorun beklemediklerini ifade etti.

Akıncı, 'Bu konuda kriz beklemiyorum. Biz bütün tedbirlerimizi aldık. Laboratuar tahlilleri yapılıyor. Rusya ' ya temiz meyve ve sebze gelecek. Rusya ' ın münferit şikayetleri olduğu zaman düzeltme yoluna gidilecek.' diye konuştu.

Türkiye ' nin Rusya ' ya ihraç ettiği gıda ürünlerinde daha ciddi davranmaya başladıklarını kaydeden Türk Büyükelçi, 'Yakın işbirliği içindeyiz. Daha geçenlerde bir tarım heyeti bu konuyu ele aldı. Ürün ihracında yasaklama beklemiyorum.' dedi.

PUTİN TÜRKİYE ' YE GELECEK

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ' ın önceki gün Soçi ' de yaptıkları toplantıda gümrük konusunu da ele aldıklarını ifade eden Akıncı, 'Bu konu çok uzadı. Aşılması gereken bir konu. Bunun çözüleceğine inanıyorum.' diye konuştu.

Önümüzdeki ay Rusya Başbakanı Putin ' in Türkiye ' ye gideceğini ifade eden Türkiye ' nin Moskova Büyükelçisi, 'Putin, Erdoğan ' ın davetini kabul etti. Müzakere edilen konular daha detaylı önümüzdeki dönemde değerlendirilecek.' ifadelerini kullandı.

Güney Akım doğal gaz boru hattı ile ilgili Rus Kommersant gazetesinde yer alan Türkiye ya da Ukrayna ekonomik bölgesinin kullanılacağı ile ilgili soruyu yanıtlaya Akıncı, 'Bu konuda müracaat var, değerlendiriyoruz. Neticede ekonomik bölge bizim. Türkiye veya Ukrayna ' nın rakip olmasına gerek yok. Önümüzdeki dönemde bu konular da değerlendirilir.' dedi.

Kommersant gazetesi Erdoğan - Putin görüşmesini değerlendirmesinde Türkiye ile ekonomik bölge konusunun görüşüldüğünü yazdı. Rusya ' nın teorik olarak Ukrayna ' yı tercih etmeyeceği, dolayısıyla Türkiye ile bu konunda uzlaşı aranacağı belirtildi.