erkuntların vites hız aralıkları ???

04.10.2008
4,134
195

[size=10pt][size=10pt]mrb arkadaslar erkunt traktörlerin vites hız aralıklarını katalogunda göremiyoruz bu konuda bilgisi olanlar paylaşırsa seviniriz..bazı ekipmanlarda şu ilerleme hızında kullanın gibi ifadeler geciyor... erkuntun sitesindeki kataoglarda ben ayrıntılı vites hız aralıklarını göremedim.. [/size][/size]

Ynt: erkuntların vites hız aralıkları ???

Buyrun size hızlar. Yalnız bu hızlar sadece 18.4- 15 30 arka lastikli modeller için geçerlidir ve motor-şanzuman üzerinden hesaplanan hızlardır. Gerçekte traktörün hızı bu değerlerden bir miktar daha yüksek çıkmaktadır.

Ayrıca bütün traktörlerde bu çizelgenin çok daha ayrıntılısı bulunmaktadır. Ceya23ün traktörü 2. el almasından dolayı çizelge silinmiş olabilir ama Köylü adlı arkadaşın traktöründe bahsettiğim çizelge mevcut olmalı.

Benim verdiğim değerler sadece 1400 ve 2200 motor devirlerindeki hızı göstermekte. Traktör üzerindeki çizelgede ise her vites için bütün devir aralıklarındaki hızları görmeniz mümkün.

ceya023 link=topic=21527.msg181422#msg181422 date=1243151340' Alıntı:
[size=10pt][size=10pt]mrb arkadaslar erkunt traktörlerin vites hız aralıklarını katalogunda göremiyoruz bu konuda bilgisi olanlar paylaşırsa seviniriz..bazı ekipmanlarda şu ilerleme hızında kullanın gibi ifadeler geciyor... erkuntun sitesindeki kataoglarda ben ayrıntılı vites hız aralıklarını göremedim.. [/size][/size]

Teşekkurler ersan bey..
bide burda herkes bişey diyor cevremdede öle yok benim erkunt 50yapıyor benimki 55 benimki 48 , 45 yapıyor diyorlar burda tabloda 39km biraz daha fark eder demişssiniz nekadar fark eder gercekte traktör acıldıktan sonrada kaç km yapıyor son surat.. bilmiyorum biz denemedik geregide yok ama merak ettim..

Traktörün hızını sadece bir kez otomobil ile ölçme şansımız oldu onda da 43 km/sa hızını gördük ama traktörün tam gazda olup olmadığından emin değilim. Benim verdiğim 38,75 km/sa değeri zaten 2200 motor devri için gerçerli. Motorun maksimum devri yaklaşık 2350 d/d olduğu için bu durumda 41,4 km/sa gibi bir hız çıkmakta. Tabi bu da lastiğin dinamik yarıçapına bağlı olarak değişmekte olduğu için lastiğin o anki durumuna göre traktörün hızı değişebilmektedir.

50-55-48 km/sa gibi hızlar biraz gerçek ötesi olduğu muhtemeldir. Bir kısmı da toros, R12 benzeri hız göstergesi artık bozulmuş otomobillerle ölçülmüş değerler olabilir.

Yakın zamanda imkan bulup gps ile ölçüm yapabilirsek ortaya çıkacak en gerçekçi değerleri sizinle paylaşırım. Tabi bizim bulduğumuz değerlerin hemen hemen hepsi açılmamış motorlarla bulunan değerler. Şu an elimizdeki en eski test motoru en fazla 50 saattedir.

ceya023 link=topic=21527.msg181482#msg181482 date=1243180465' Alıntı:
Teşekkurler ersan bey..
bide burda herkes bişey diyor cevremdede öle yok benim erkunt 50yapıyor benimki 55 benimki 48 , 45 yapıyor diyorlar burda tabloda 39km biraz daha fark eder demişssiniz nekadar fark eder gercekte traktör acıldıktan sonrada kaç km yapıyor son surat.. bilmiyorum biz denemedik geregide yok ama merak ettim..

Arkadaşlar, bugün GPS ile traktörlerin hızını ölçük. Değerler şöyle:

Kabinsiz Servet 80 4çeker (2 çeker durumundayken) 2300 devirde 38-39 km/sa hıza çıktı.

Kabinli Servet 80 2çeker ise 2300 devirde 39-40 km/sa hıza çıkıyor. Demekki şanzımandan hesaplanan değerler doğruymuş. Otomobil ile yapılan ölçümler yanıltıcı olabiliyor.

ersanakyai link=topic=21527.msg191122#msg191122 date=1246467410' Alıntı:
Arkadaşlar, bugün GPS ile traktörlerin hızını ölçük. Değerler şöyle:

Kabinsiz Servet 80 4çeker (2 çeker durumundayken) 2300 devirde 38-39 km/sa hıza çıktı.

Kabinli Servet 80 2çeker ise 2300 devirde 39-40 km/sa hıza çıkıyor. Demekki şanzımandan hesaplanan değerler doğruymuş. Otomobil ile yapılan ölçümler yanıltıcı olabiliyor.

ersan abi ... gerçekten bizlere traktörler hakkında yetkili ve gerçek bilgiler sunuyorsunuz... teşekkür ederiz... yazılarınızı ilgi ile takip edeceğim ...

Estağfurullah, benim size abi demem lazım.

Saygılar.

okkangal link=topic=21527.msg191257#msg191257 date=1246482477' Alıntı:
ersan abi ... gerçekten bizlere traktörler hakkında yetkili ve gerçek bilgiler sunuyorsunuz... teşekkür ederiz... yazılarınızı ilgi ile takip edeceğim ...

okkangal link=topic=21527.msg191257#msg191257 date=1246482477' Alıntı:
KESİNLİKLE KATILIYORUM OKAN ABİYE BENDE COK TESEKKUR EDERİM ERSAN BEY..
PEKİ ÇİFTTE EN UYGUN VİTES HANGİSİ ERKUNTTA SİZCE ÇİFT HANGİ VİTESTE SÜRÜLMELİ ? BİZ ŞUAN 3TL VE 3TH BAZENDE 1YL İLE SURUYORUZ.. YERLER TUTULMUŞ VE ARPA BUGDAY YERLERİNİ SÖKUYORUZ AYRICA TRAKTÖRUN ACEMİSİYİZ BU YUZDEN HİDROLİK AYARLARINI FALAN BU VİTESLERDE DAHA RAHAT AYARLAYABİLİYORSUN.. 4TAKVİYE BAYA SURATLİ OLUYOR Bİ KAÇ DEFA DENEDİM ACIKCASI..VE 4 TAKVİYEDE HİDROLİGİ AYARLAYAMASSAN SURATLI OLDUGUNDAN TAM GÖMULUYOR VE TRAKTÖRU BOGUYOR ANİ YUKLEMEYLE ŞUAN İDEALİ NE BUNUN HANGİ VİTESLER YERİNE GÖRE UYGUN OLUR PULLUKTA..

1400-1500 devir civarında kullanmak şartıyla 3TL, 3TH, 4TL, 1YL, 1YH viteslerinden tarlanın durumuna göre uygun olan vites kullanılabilir. Motorun sesine göre en uygun vitesi seçebilirsiniz.

ceya023 link=topic=21527.msg194388#msg194388 date=1247394498' Alıntı:
KESİNLİKLE KATILIYORUM OKAN ABİYE BENDE COK TESEKKUR EDERİM ERSAN BEY..
PEKİ ÇİFTTE EN UYGUN VİTES HANGİSİ ERKUNTTA SİZCE ÇİFT HANGİ VİTESTE SÜRÜLMELİ ? BİZ ŞUAN 3TL VE 3TH BAZENDE 1YL İLE SURUYORUZ.. YERLER TUTULMUŞ VE ARPA BUGDAY YERLERİNİ SÖKUYORUZ AYRICA TRAKTÖRUN ACEMİSİYİZ BU YUZDEN HİDROLİK AYARLARINI FALAN BU VİTESLERDE DAHA RAHAT AYARLAYABİLİYORSUN.. 4TAKVİYE BAYA SURATLİ OLUYOR Bİ KAÇ DEFA DENEDİM ACIKCASI..VE 4 TAKVİYEDE HİDROLİGİ AYARLAYAMASSAN SURATLI OLDUGUNDAN TAM GÖMULUYOR VE TRAKTÖRU BOGUYOR ANİ YUKLEMEYLE ŞUAN İDEALİ NE BUNUN HANGİ VİTESLER YERİNE GÖRE UYGUN OLUR PULLUKTA..