Çılgın mimari tasarımın teknoloji ile buluşacağı 600 metre yükseklikteki bina New Yorku doyuracak.

--------------------------------------------------------------------------------


New York için tasarlanan 132 katlı 'Dragon Fly' ekolojik şehrinde sığır ve kümes hayvanları, 28 farklı tarım ürünü güneş enerjisi ve yağmur suyu ile yetiştirilecek. Belçikalı tasarımcı Vincent Callebaut tarafından nüfus artışına paralel olarak gıda kıtlığına alternatif olarak tasarlanan yeni yüzyılın dev çiftlik projesi, metropol yaşamın ortasında insanlığa yeniden doğa hayatını yaşama fırsatı verecek. Çılgın tasarımcı, karmaşık kent yaşamının ortasında onlarca bitkinin tamamen doğal olarak yetişeceği, değişik türde hayvan çiftliklerini içinde barındıracak olan dev kompleksi New York ' un Roosevelt Adası ' nda inşa etmeyi planlıyor. Bu dev sera da cam ve çelikten yapılmış iki kanadı birbirine bağlayacak. Sabah gazetesinin haberine göre, tasarım harikası binada güneş enerjisi yanında yağmur suyundan da yararlanılacak.

Çılgın mimari tasarımın teknoloji ile buluşacağı 600 metre yükseklikteki dev binanın şeklinin yusufcuk böceğini andırması planlanıyor. Sığır ve kümes hayvanları ile 28 değişik tarım ürününün yetiştirileceği ' Dragon Fly ' (Yusufcuk böceği) binası tamamı cam ile kaplanmış 132 kata sahip olacak.

Dünya genelinde kent nüfusunun 3.1 milyarı bulduğunu ve bu rakamın 2025 ' te 5.5 milyar olacağını belirten Belçikalı tasarımcı Callebaut, adeta hayal gibi gelen geleceğin yaşam merkezinde konut ve iş alanlarına de yer ayırmış. Ekolojik kentin tarıma dönüşü canlandırmayı ve doğal kaynakların ve geri dönüşümlü atıkların yeniden kullanımını sağlamayı amaçladığını belirten Callebaut ' un planına göre dev modern çiftliğin her katında, o kattaki çiftçilik işlerini yapacak olan aileler de yaşayabilecek.

Binanın ısınma ve elektrik üretiminde güneş enerjisinin kullanılması planlanırken modern yapının doğal havalandırma ve bitkilerin terleme-soğuma yoluyla gerçekleşen buharlaşma sistemi ile soğutulması