bu sene hayvancılıgı batıran şeyler nelerdir

Ynt: bu sene hayvancılıgı batıran şeyler nelerdir

Arkadaşım hayvancılık hiç bir zaman zarar etmez.Neden zarar etmez?
Şimdi eğer şütü kendi imkanların doğrultusunda satışa çıkarabiliyormusun mesela bende hayvancılıkla ugraşıyorum bizim sütü sütçü alır ben 75krş veriyorum sütü sütçü de 1.25tl ye satıyor eğer hesaplarsan çok cüz ' ii bir fiyat farkı var şimdi onu hesaplayalım.
örnek olarak elimizde 100 litre süt var.
sütçüye vermiş olsak 75tl * 30=2250tl
kendimiz değerlendirmiş olsak 125tl * 30=3750tl
aradaki fark ise 1.500tl.
İşin özü budur.

bu nasıl hesap.30 la çarpmak niye.birader kusura bakmada senin hesap hepten yanlış.bizim buralarda sütü 470 den alıyolar.Yanlış bilmiyosam Türkiyenin her yerinde süt fiyatları 3 aşagı 5 yukarı aynı.Bide milletin işi gücü yok şehirlerde sokak sokak süt sat aradaki farkıda mazot parasıyla
yersin olur biter.bence hayvancılığı batıran Akp yanlış tarım politikasıdır.

Arkadaşlar biz yeni kooperatif kurduk. Süt inekciliği hakkında bir girişim yaptık ve şu an son aşamalardayız ahırlarımızı yapcaz. Bizi buradada birlik sütü 470 civarında bir meblada alıyo ama bakanlıktan gelen görevli bir bilgi vermiş babamlara. Şu aralar süt ihracatı ile ilgili görüşmeler sürüyomuş yakında süt fiyatları önemli bir derecede artacak demiş destekleme şubeden gelen görevli. Bakalım allah girdiğimiz yolda muaffak eder hepimizi inşallah...

Arkadaşım siz galiba sütü kooperatif e veriyorsunuz bizim burada süt birliği kooperatifi kurulmadı soğutma tankı mevcut ama çalıştırılmadı o yüzden biz de sütü mecburen sütçüye veriyoruz ve bizim burada sütün litresi 75krş.Hesapta bir yanlışlık olduğunu sanmıyorum ben sadece bir aylık olan hesabı verdim size (bizim burdaki hesaba göre).Arkadaşım siyasi polemiğe girmek istemem yalan haram ben ne yerel nede genel seçimlerde iktidar partiye oy vermem saten çiftçi devlet tarafından ne gördüki şimdi görsün insanımız kendi gayreti ile bu günlere gelmiştir.Hiç araştırdınızmı bilmem dış ülkelerdeki bir çiftçinin yıllık kazancı nekadardır? sorarım size hiç kimse bilmez adamlar sistemli çalışıyor bizim üklemizde örnek olarak 80.000 tl ye aldığımız bir traktörü adamlar 3/1 fiyatına alıyor ürettiği mahsülü de karlı bir biçimde satışa çıkarıyor işte bu çiftçi hem hayvancılıkta hemde çiftçilikte kazanır ama bizim ülkemizde borç ödeyeceğiz diye canımız çıkıyor.Ben şahsen kooperatifleşmeyi istemiyorum çünkü kooperatif sütü sizin dediğiniz gibi ucuza alıyor +destegi var sanırsan birde.Neyse konuyu uzatmayalım.Herkez in hesabı kendinedir.

Evet haklısın dış ülkelerde daha sistemli ve karlı çiftçilik. Biziö kooperatif dediğim kırsal kalkınma kooperatifi ama bizde tek süt birliğine bağlı kalmayı istemiyoruz tabiki. çeşitli süt firmaları varmış toplayan. Zaten bizde kooperatife ait bir süt toplama tankı yaptırcaz yani amacımız sütü topluca daha karlı satmak.

bu ülkede hayvancılığı batıran sanayicidir adamlar istediği gibi fiyatlarla oynayabiliyorlar öte yandan piyasadaki toplayıcılarda daha fazla kar etmek için çiftçiye yüklenip süte su katıp kaliteyi bozuyorlar bu işin tek çözümü kooparetifleşmekten geçer toplu üretim yöntemiyle hem birim maliyet azalır hem kalite artar kooperatifler finansal açıdan güçlü ise kendi sütünü işleyebililer bunun örnekleri kanada ve avusturalyada vardır örneğin avusturalyadaki fonterra adlı şirket en büyük süt işleyen kooperatif şeklindedir ortalama sürü büyüklüğü 300-350 baştır bizde de bölgesel boyutta böyle bir yapı olursa bu iş olur yeterki birbirimize güvenelim inanalım köylüyü kurtaracak olan siyasetçi değil kendisidir

wantedman_86 kardes haklı bencede herkez bilinçli davranmalı ve emeğini hakettiği gibi kullanmasını bilmeli. Mesela bizde kooperatif kurduk 40 kişi 6 şar baş süt ineği alcak ve bu sütleri belli bir yerde soğuk hava tankı kurarak toplamayı düşünüyoruz. Şimdi diğer bir mevzu süt birliğide ayriyetten tank kurmak istiyo. Eğer süt birliği tank kurarsa onun istediği gibi sütümüz işlem görecek değerlendirilecek ama biz ayriyetten kendimize bir soğuk hava tankı kurarsak sütü istediğimiz yere satmak gibi bir avantajımız olcak. Arkadaşlar ben şunu söylemek istiyorum sadece bence bu konunun başlığıda anlamsız olmuş.. Kim bu sene hayvancılık yapmışta batmış allah aşkına benim tanıdım baya kişi var gayet hallerinden memnun insanlar. Mesela daha bugün olan bi olaydan örnek vereyim. Bi abim var benim 2 gün önce bir tane montofon inek aldı daha 2. yavrusunu doğurmuş yanındada güzel bir danası vardı. 2,750 TL ye aldı 2 gün sonra aynı ineği ve danayı 3,250 TL ye sattı. Burada 500 TL lik bir kar var. Peki değerlendirmek gerekirse bunun neresi zarar veya batma??? :S SAYGILAR...

Evet wolf arkadaşım haklı şöyle bir deyim vardır harmansız yaz olmaz.Büyük baş hayvancılık tan güzel para kazanan var haa bu arada yem parasına dayanamayıp hayvancılığı bırakanlarıda biliyorum.Sen eğer hayvanın yemini kendin çıkartabiliyorsan,saten kar edebileceğin tek noktada orası.