Gaziantep ' in Araban ovasında 2009 yılı biçerdöverle arpa, buğday ve nohut hasadının başlaması münasebetiyle Araban İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından oluşturulan bir ekip, biçerdöver kontrollerine başladı.
İlçe Tarım Müdürü Kadir Sarıkaya, Araban ovasında hububat hasadı yapan biçerdöver kontrollerinin titizlikle yapıldığını söyledi. Sarıkaya, 'Araban ovasında 2009 yılı hububat hasat döneminin başlamasıyla birlikte müdürlüğümüzce oluşturulan bir ekiple arpa, buğday ve nohut hasadı yapan biçerdöverlerin biçim yaptığı bölgelerde biçerdöverlerin kullanıcılarının kullanıcı belgesi, biçerdöverlerin ayarlarının düzgün olması, biçim esnasında fire oranının yüzde 3 ' ün altında olması gibi hususlar kontrol
edilmektedir. İlçe Tarım Müdürlüğü biçerdöver kontrol ekibince yaptığımız kontrollerle hem çiftçilerin firesiz yüksek verim almış oluyor hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlanmış oluyor. Yaptığımız kontrollerle biçerdöver kullanıcı belgesi olmayan kullanıcılarına kesinlikle biçerdöver kullanmalarına müsaade etmiyor ve ayarsız biçerdöverlere kesinlikle hububat biçimi yaptırmıyoruz' dedi.