çiftçilikten para kazanabiliyormusunuz.geleceğe umutla bakabiliyormusunuz.

ben çiftçiliğin bu şartlarda geleceğini göremiyorum.yıllık mazot gübre gibi girdileri zorlukla kapatıyorum.bir birikim yapılamıyor.yıllık kar yok.tatil yok.yaşam standardımızı sağlayacak bir gelir düzeyi yok.hastalandığımızda devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarından başka özel hastane,klinik yada en ufak bir diş taktırma gibi ihtiyaçlar bile bize lüks.bindiğimiz otomobillerden artık şehirlerde görmek mümkün değil.bir gün olaki birşeyler ters gitse,doğal afet yangın vs..yada mahsulu dolandırıcıya kaptırsak.o yıl tarihtan silinip gitmek içten değil.yani benim işim hassas dengeler üzerine arkadaşlar.bilmeme mutlu olan var mı hayatından..geçenyıl 35 dekar pancar ektim.10000 tl masraf ettim.kota affı gelmese yanmıştık.bu yıl buğdaylar sarı pas hastalığı oldu verim düştü.her yıl yağmur yağmazdı bu yıl aşırı yağıştan.buğdaya 50 kr. baş fiyat açıklanmış.yani bizim buğdaylar 40 kr a satılır.16 kilosuna bir ölçek deriz.yani ölçeği ortalama 6 lira.benim zaten pas hastalığı ile mücadeleye verdiğim para 40 dekar için 600 lira.gitti buğdayın bir remorku ilaca.birde yerler kira.
BİZE BUĞDAYIN SAPI KALACAK İSTESENİZ HESAPLAYAYIM. 10 DEKAR İÇİN
SÜRÜM 50 TL
TIRMIK 25 TL
EKİM 25 TL
TOHUM 200 TL
TOHUM ZEHİR 5 TL
MİBZER KİRASI 20 TL
KÖK GÜBRESİ DEKARA 200 KİLO 300 TL (BUĞDAYI EKTİĞİM TARİHTEKİ FİYATINDAN)
BAHAR GÜBRESİ 250 KİLO 225 TL
OT ZEHİRİ+SULU GÜBRE+YAKI 50 TL
PAS İLACI+YAKIT 175 TL
BİÇER DÖVER KİRASI 150 TL
SAMAN SAP İSLERİ 150 TL
NAKLİYELERE YAKIT: 50 TL
(FARE ZEHİRİ GİBİ ŞEYLER HADİ BİZDEN OLSUN.)
BU BUĞDAYI TRAKTÖRE DOLDURUP 30 KM YOLA SATMAYA GİDECEKSİN.

TARLADAN 250 ÖLÇEK BUĞDAY GELİR 250X6=1500 TL.
150 PAKET SAP GELİR =150X3= 450TL
YUKARIDAKİ HESABA GÖRE BUĞDAY TAMAMEN MASRAFA GİTTİ SAPI BİZE KALDI.AYRICA SULAMA MASRAFLARI VE TARLA KİRASI YOKTUR.BU HESABIN İÇİNDEN ÇIKABİLEN YAZSIN.

Ynt: çiftçilikten para kazanabiliyormusunuz.geleceğe umutla bakabiliyormusunuz.

harika ama devlet büyüklerine göre deli para kazanıyoruz niye öyle diyosun en sorunsuz işci çiftçi öyle söylemeyin lütfen

diyecek söz bırakmamışsın teşekkürler...bizde kaç senedir borcu kapattıkmı seviniyoruz, yanımıza kar kalansa çekilen çilesi...ayrıca hayvancılıkta aynı durumda bizde koyun var getirisinin çoğu çoban masrafı ve yiyeceğine gidiyor... sütü ,yünü ve derisi zaten para etmiyor...

teşekkür ederiz ilginize.7500 traktör kulüp üyesinden sadece 3 tenesi durumdan memnun değil.demekki arkadaşlar türkiyede bir sorun yok sorun bizde bu 3 çiftçide.boşuna sızlanıyoruz.kendimize çeki düzen verirsek problem ortadan kalkar.ben bu hafta süper loto oynayacam aklıma başka fikir gelmiyor.bir türkiye klasiği aslında.babadan kalma traktör işini görürken kredili motor alıp sırf kahvede hava atmak için 80-100 bin lira borca giren ve zaten 50 dönüm olan tarlasının 20 dönümünü satanları mı ararsınız.kahvede oyun 50-50 atıp evde karısına bir taneke yağ alması için yevmiyeye gönderenleri mi.size bir sözüm yok bizim bu çevrenin halleri bunlar.izlediğim kadarıyla kulüpte bir traktör çekişmesi var.herkes benim traktörüm iyi.benimki az yakar.benimki dört çeker.arkadaşlar çiftçilikte traktör sadece bir faktör.yani traktörle iş bitmiyor.biz ise traktöre takılıp kalmışız.gerçekten ihtiyacınız yoksa pahalı traktörler almayın derim.

bu hükümet gelmeden önce para kazanıyoduk.ama bu hükümet geldiğinden beri malesef elimiz hamur karnımız aç.Kardeşim çiftçi dediğinbizzat kendisi yaz kış çalışandır.E kardeşim çalışıyosak kazanmak bizimde hakkımız hiç yatırım yapmayalımmı birikimimiz olmasınmı yukarıdaki hesapba aynen katılıyorum.Ama b u hesabı yapmasını bilmeyen yada işine gelmeyen tarım bakanı ve başbakan. :S

5 yıl önce arpayı 385 lira bir ay vadeli verdim.5 yıl sonra nerden nereye geldik.anlayan varmı bilmem.gübresiz tarla ekenler ağlayanlar nerede.bugün arpa 330-340 lira hani 3500 liradaan mazot almıştık.2500 liran gübre aldık diyenler.battık diyen demekki çifçi halinden memnun.her yer turuncu.alternatif yok ya ne yapsın adamlar.ama böyle iyi oluyor.eken ekmeyen ortaya çıksın.

arkadaşlar hesap ortada hesabı yapandan allah razı olsun ama daha eksiklikler var bizim burada saman da para etmiyor bize samanı kalmış demişsiniz bizde oda para etmiyor.
açlık sınırı 900 tl falan demekki yapılan hesaba göre 2000 dekar yer ekmek lazımki açlık sınırını geçelim zaten yoksulluk sınırını geçecek olan bilmiyorum çifçilerde azdır.

2000 DEKAR YER EKMEK İÇİN İKİ KAMYON BUĞDAY TOHUM ATACAKSIN.BİR O KADARDA GÜBRE.BİR SÜRÜ MAKİNAN,EN AZ İKİ TRAKTÖRÜN OLACAK.BU SERMEYE SİMDİDEN 100,000 TL Yİ GEÇTİ.PEKİ KARŞILIĞINDA KAÇ PARA KAZANILIYOR.KİM NE DERSE DESİN ARKADAŞLAR VERSİYE OLMASA ÇİFTÇİ NALLARI DİKER.

şunu unutmamak gerek hiçbir çifçi 1 günde 1 ayda 1 yılda 2000 dekar araziye 2 traktöre bunu işleyecek ekipmana bu işleri çevirecek sermayeye sahip olmamamıştır bundan sonrada hesap ortada olamaz çifçimiz büyüyemiyor. gelişemiyor.

ali_kockaya link=topic=22358.msg186053#msg186053 date=1244703070' Alıntı:
teşekkür ederiz ilginize.7500 traktör kulüp üyesinden sadece 3 tenesi durumdan memnun değil.demekki arkadaşlar türkiyede bir sorun yok sorun bizde bu 3 çiftçide.boşuna sızlanıyoruz.kendimize çeki düzen verirsek problem ortadan kalkar.ben bu hafta süper loto oynayacam aklıma başka fikir gelmiyor.bir türkiye klasiği aslında.babadan kalma traktör işini görürken kredili motor alıp sırf kahvede hava atmak için 80-100 bin lira borca giren ve zaten 50 dönüm olan tarlasının 20 dönümünü satanları mı ararsınız.kahvede oyun 50-50 atıp evde karısına bir taneke yağ alması için yevmiyeye gönderenleri mi.size bir sözüm yok bizim bu çevrenin halleri bunlar.izlediğim kadarıyla kulüpte bir traktör çekişmesi var.herkes benim traktörüm iyi.benimki az yakar.benimki dört çeker.arkadaşlar çiftçilikte traktör sadece bir faktör.yani traktörle iş bitmiyor.biz ise traktöre takılıp kalmışız.gerçekten ihtiyacınız yoksa pahalı traktörler almayın derim.
aynen katılıyorum biz traktör çekiştirirken elalem elimizdeki ekmeği alıyor haberimiz yok..ve belirttiğiniz gibi ihtiyacı olmadığı halde 50000-100000 liraya traktör alıpta 20 sene ödeyen çiftçi nasıl hakkını savunsun kendi hesabını yapmaktan aciz olduktan sonra....

TABİ ALLAH BİN BEREKET VERSİN İYİ PARA KAZANDIĞIMIZ YILLARDA OLDU.TABİ İNSANIZ O ZAMANLAR GIKIMIZ ÇIKMIYORDU.BENİM ASIL ANLATMAK İSTEDİĞİM ŞU.65 KR. LUK MAZOTU 2,50 TL YE KULLANIYORUZ.BÜTÜN GİRDİLERİMİZ DIŞARIDAN PAHALI.KAZANÇ AZ OLDUĞU İÇİN TEKNOLOJİYE YATIRIM YAPAMIYORUZ.TARIM ÜRÜNLERİ UCUZ.GÜMRÜKLER AÇILIP DIŞARIDAN UCUZ TARIM ÜRÜNÜ GELİYOR.ODA BİZİ ZARAR ETTİRİYOR.PARA KAZANMAK İÇİN BOL ÜRÜN KALDIRMAK GEREKİYOR.ODA TEKNOLOJİDEN.BİZ YAKALAYAMIYORUZ.BİZİM BURASI BİR ZAMANLAR ÇİFTLİKMİŞ.YARISI KÖYLÜLERE SATILMIŞ.3500 DEKARI 50 HANEDE KALAN 3500 DEKARI BİR KİŞİNİN.50 HANE 50 TRAKTÖR,REMORK,MİBZER KULLANIYOR.DİĞER TEK KİŞİNİN 2 TANE 70-66 BİR MİBZER İKİ DAMPERLİ REMORKU VAR.TRAKTÖRLERİ KABİNLİ GECE GÜNDÜZ İŞİNİ YAPAR.ANLADINIZMI DAVAYI.PARA NEDEN KAZANILMIYOR.BİZİM MALİYETİMİZ FAZLA.

ali_kockaya link=topic=22358.msg186064#msg186064 date=1244706282' Alıntı:
TABİ ALLAH BİN BEREKET VERSİN İYİ PARA KAZANDIĞIMIZ YILLARDA OLDU.TABİ İNSANIZ O ZAMANLAR GIKIMIZ ÇIKMIYORDU.BENİM ASIL ANLATMAK İSTEDİĞİM ŞU.65 KR. LUK MAZOTU 2,50 TL YE KULLANIYORUZ.BÜTÜN GİRDİLERİMİZ DIŞARIDAN PAHALI.KAZANÇ AZ OLDUĞU İÇİN TEKNOLOJİYE YATIRIM YAPAMIYORUZ.TARIM ÜRÜNLERİ UCUZ.GÜMRÜKLER AÇILIP DIŞARIDAN UCUZ TARIM ÜRÜNÜ GELİYOR.ODA BİZİ ZARAR ETTİRİYOR.PARA KAZANMAK İÇİN BOL ÜRÜN KALDIRMAK GEREKİYOR.ODA TEKNOLOJİDEN.BİZ YAKALAYAMIYORUZ.BİZİM BURASI BİR ZAMANLAR ÇİFTLİKMİŞ.YARISI KÖYLÜLERE SATILMIŞ.3500 DEKARI 50 HANEDE KALAN 3500 DEKARI BİR KİŞİNİN.50 HANE 50 TRAKTÖR,REMORK,MİBZER KULLANIYOR.DİĞER TEK KİŞİNİN 2 TANE 70-66 BİR MİBZER İKİ DAMPERLİ REMORKU VAR.TRAKTÖRLERİ KABİNLİ GECE GÜNDÜZ İŞİNİ YAPAR.ANLADINIZMI DAVAYI.PARA NEDEN KAZANILMIYOR.BİZİM MALİYETİMİZ FAZLA.

Olayın özetini arkadaşımız burda çok güzel açıklamış...Herşey burda anlattıklarından dolayı oluyor, bu yüzden gelişemiyoruz...

kardaş karnımızı doğurabiliyoruz ya ALLAH ' a şükür.işte az da olsa kalıyor oda geleceğe çoğalıyo yavaş yavaş.hal bu .mazot ekim o bu derken kılı kılına yetiyo

arkadaslar cok haklısınız... bırde sımdı cıfcılıge 0 dan baslayan bır kısı bulamassın cıfcılık bızım ulkemızde babadan ogula gectıgı ıcın zamanla arazılerde kuculuyor... mesala bızım bır komsu vardı.. 700 donum arazısı vardı babasının babası oldu arazı 2 ye bolundu tum ısı yapan 70-56y dı satıldı buyuk oglu ısı ayırınca motoru gıttı 74-80 aldı otekıde gıttı td75d aldı ne oldu 350 donume 2 traktor oldu ıs azaldı ekıpmanlar felan derken 10 senelık borca gırdıler ne yapmak gerekır sımdı hıc kımse arazı ekleyemıyor topragına... en buyuk sorunlardan bırıde bu aslında ...

arkadaşlar tarla küçülmesi iş büyümesi meselesini anlatmıyoruz.burada tarım ve üretici maliyet ve girdilerini,açıklanan ürün fiyatlarını anlatmaya çalışıyoruz.sen bu girdi maliyetleri ile kazanıyorsan zaten sana sorun yok demek.eger ülkede 5 yıl öncesinin kğ fiyatı açıklanıyorsa.tmo ithalat yapıp yabancı ülke çiftçilerini kazandırıyorsa.gübreyi mazotu girdi olarak görmüyorsan anlatmaya gerkk yok...ozaman sen tarlanı kardeşinle bölme devam et.zaten onuda yapacaklar yakında.

biz eskiden şeker pancarı ekerdik.2001 de bir ton pancar 112 tl.bir çuval şeker 40 tl bir çapacı yevmiyesi 8 liraydı.bir çuval nitrat 26 lık 6-7 lira.üre 9 lira.siyah kompaze gübre 11-12 liraydı.ve o yılın ortalarında mazot litresi 1 lirayı geçince Başbakan Ecevite ateş püskürmüştük.ben o yıl askerden geldim iyi hatırlıyorum.bugün pancar 115 tl.bir çuval şeker 100 tl bir çapacı yevmiyesi 20 lira.nitrat 28 üre 40.dap 60 lira.o gün devlet 112 liradan pancar alıp 40 liraya şeker satıyordu.bugün 115 liraya alıp 100 liraya şeker satıyor.hala kar edemiyormusun be gurban.o yıllar çiftçiliğin altın yıllarıymış.2001 yılından sonra bu işlerin şirazesi kaçtı.maliyetlerimiz düzenli olarak artarken.sattığımız mallar hep yerinde saydı.(daha eskiden mesela 1997 de ben 250 ton pancar yatırdım.masraflar düşüldükten sonra aldığım pancar parasıyla sıfır 240 massey fergusun alabiliyordum.gerisini siz hesap edin.)

daha eskinin en kötü günü şimdinin en iyi günü.koaliyon hükümetini arar olduk.2001 krine bile kul olduk ya

şöyle etrafıma baktığımda kendi bölgemde.mal alıp sattığım tüccar ve esnaflar hep trilyonluk olmuş.bu işte bir sakatlık var.(kimsenin malında gözüm yok tabi).mazot aldığım petrolcü (oteli,sarrafı,tırları,soğuk hava deposu),buğday sattığım tüccar(kamyon filosu,yolcu otobüsleri,benzin istasyonu vs.).traktörümü tamir ettirdiğim tamirci,zehir aldığım tüccar,veterinerim hepsi benden kat kat zengin.iyi de bir çiftçi olarak ben onların gelir kapısıyım.çiftçilik biterse bu adamlarda biter.ama bu zincirin en zayıf halkasıda çiftçi.ha koptu ha kopacak.sizce bir dengesizlik yok mu bu işte.tabiki herkesin helal kazancı kutsaldır.ve saygı duyarım.