BİRAZ ESKİLERDEN.. döven, tırpan. saban, yaba vs...

Ynt: BİRAZ ESKİLERDEN.. döven, tırpan. saban, yaba vs...

tırpan yazdığın kosa yı biz hala kullanıyoruz ot biçmek için
güzel bi çalışma tekli öküz pulluğum bahçemde duruyor aynı şekilde dedemin babasından kalma

naıl_59 link=topic=22406.msg186120#msg186120 date=1244722556' Alıntı:
tırpan yazdığın kosa yı biz hala kullanıyoruz ot biçmek için
güzel bi çalışma tekli öküz pulluğum bahçemde duruyor aynı şekilde dedemin babasından kalma
tırpan bizdede var ama kullanılmıyor artık...ama tırpanla biçmek epey zor işti ...

Holland link=topic=22406.msg186124#msg186124 date=1244723250' Alıntı:
Güzel çalışma abi eline sağlık.
Bugünkü çalışma şartlarını ve ekipmanları dedelerimiz görse ne derlerdi acaba merak ediyorum.
...
tahminimce dilleri tutulur hiç bişe diyemezlerdi :) bizimkiler anlatır dedemler öküzle tarla sürerken köyden bi giderlermiş bir ay boyunca tarlada kalırlarmış içlerinden biri haftada bir köye gelir erzak götürürmüş :)

uzunyayla link=topic=22406.msg186158#msg186158 date=1244727110' Alıntı:
tahminimce dilleri tutulur hiç bişe diyemezlerdi :) bizimkiler anlatır dedemler öküzle tarla sürerken köyden bi giderlermiş bir ay boyunca tarlada kalırlarmış içlerinden biri haftada bir köye gelir erzak götürürmüş :)

Haklısın abi kesinlikle dilleri tutulurdu :D

Eskilerin anlattıklarına bakınca şimdi bizim yaptığımız işlere iş bile denmez.
Harmanı kaldırmaya uğraşırken kar yağdığı bile olurmuş. Şimdi bi harman sezonu taş çatlasa 10 gün sürüyo.
...

Holland link=topic=22406.msg186159#msg186159 date=1244727309' Alıntı:
Haklısın abi kesinlikle dilleri tutulurdu :D

Eskilerin anlattıklarına bakınca şimdi bizim yaptığımız işlere iş bile denmez.
Harmanı kaldırmaya uğraşırken kar yağdığı bile olurmuş. Şimdi bi harman sezonu taş çatlasa 10 gün sürüyo.
...
aynen katılıyorum..ekini tırpanla biç onu deste yap sonra kağnıyla getir harmana yığ sonra dövenle ez dövenden sonra rüzgarda taneyle samanı ayır..daha sonra buğdayın 1/3 yakın kısmını vergi olarak devlete ver kalan kısımdan tohumluk ve un için buğday ve hayvan yemini ayır bunlardan kalırsada satıp para kazan..ammada zor işlerdi...

Sitedeki en güzel paylaşımlardan biri. Hakikaten eski günleri çok güzel hatırlatmışsın. Bizi eskilere götürdüğün için teşekkürler. 6-7 yaşlarımdayken dövenle bakla harmanı yapardık. Steyr 768 bir traktörümüz vardı. Bayılırdım baklanın üzerinde traktörle dönmeye. İlk direksiyon eğitimlerimizden biriydi de denilebilir. Öküzlü yıllara ise maalesef yetişemedim. Paylaşım için yeniden teşekkürler.

diomedes link=topic=22406.msg186359#msg186359 date=1244751311' Alıntı:
Sitedeki en güzel paylaşımlardan biri. Hakikaten eski günleri çok güzel hatırlatmışsın. Bizi eskilere götürdüğün için teşekkürler. 6-7 yaşlarımdayken dövenle bakla harmanı yapardık. Steyr 768 bir traktörümüz vardı. Bayılırdım baklanın üzerinde traktörle dönmeye. İlk direksiyon eğitimlerimizden biriydi de denilebilir. Öküzlü yıllara ise maalesef yetişemedim. Paylaşım için yeniden teşekkürler.
yorum için teşekkürler...yeniliği takip ederken eskiyi de unutmamalı....