Tarımda Türkiye için tarihi fırsat

Tarımda Türkiye için tarihi fırsat

Ziraat Yüksek Mühendisi Hakan Yıldız, Türkiye ' nin, dünyanın sebze ve meyve pazarını doyurma fırsatını elinde bulundurduğunu söyledi.

45. Kiraz Festivali kapsamında Tekirdağ ' da ' ' Kiraz Üretimi ' ' konulu panel düzenlendi.

Alara Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ' de görev yapan Hakan Yıldız, Türkiye ' nin, çok büyük tarımsal üretim potansiyeline sahip olmasına karşın, bir tarım ülkesi olmadığını bildirdi.

Dünyanın en kaliteli kirazının ' ' Ziraat 900 Türk Kirazı ' ' olduğunu belirten Yıldız, Türkiye ' de toplanıp Avrupa ' daki marketlerde satılan kirazın işlendiği tesisleri, slayt gösterisiyle sundu.

Şirket olarak 15 bin üreticiyle koordineli olarak çalıştıklarını ve 8 bin dönüm arazi üzerinde de kendi kirazlarını yetiştirdiklerini ifade eden Yıldız, ' ' Kirazları ayrı kalibrasyonlarla boyutlandırıp tek tek işliyoruz. Fabrikamızda 1 günde 500 ton kiraz tek tek işlenip, Avrupa pazarına ihraç ediliyor ' ' dedi.

Sapsız ve üzerinde çiziği bulunan kirazların Avrupa pazarına giremediğini, bunun için ihraç edilemediğini belirten Yıldız, bu kirazların Türkiye pazarında 1. sınıf olarak satıldığını kaydetti.

ÜRETİM 40 MİLYON TON, İHRAÇ 1.5 MİLYON TON

Türkiye ' de yıllık sebze ve meyve üretiminin 40 milyon ton olduğunu vurgulayan Yıldız, bunun yalnızca 1.5 milyon tonunun ihraç edilebilir kalite ve özellikte olduğunu anlattı.

Yıldız, şöyle devam etti:

' ' Yurtdışına tarımsal ürünler pazarlayamadığımız sürece para kazanamayız. Avrupa ' ya göre Türkiye ' de marketlerdeki tüketim alışkanlığı bakımından Avrupa ' nın 20 yıl gerisindeyiz. Yılda 54 bin ton ürünü 1. kalite, 16 bin tonu 2. kalite olarak ihraç ediyoruz. Avrupa ' nın ' çöp ' gözüyle bakarak almadığı 50 bin ton ise Türkiye ' nin iç pazarına kalıyor.

Türkiye, tarımsal üretim potansiyeli bakımından dünyanın sebze ve meyve pazarını doyurabilecek kapasitede. Bu bir fırsattır. Hatta bu fırsatın 30-40 yıl bizim ülkemizin elinde kalacağını öngörüyoruz. Bugün Fas ve Tunus gibi ülkeler susuzlukla mücadele ediyor. Bu bizim için bir avantaj. Ancak unutulmamalıdır ki üretim teknolojisi çok çabuk gelişebilen bir teknolojidir. ' '