ERKUNT %100 YÜZ TÜRK MALIYMIŞ.EMİNMİSİNİZ.

ERKUNTTA PERKİNS MOTOR VAR.PERKINS TÜRK MALI MI.CAHİLLİĞİMİ BAĞIŞLAYIN.O ZAMAN MASSEY,KİOTİ,HATTAT,LANDİNİ DE TÜRK MALI DİMİ.E BEN CAHİLİM BAĞIŞLAYIN.ARKA ŞANZUMAN STEYR IN AYNI.STEYR TÜRK MALI MI.ZF ŞANZUMANI BİZ Mİ İCAT ETTİK.TAMAM FARI,AKÜSÜ,RADYÖTÖRÜ,DİREKSİYONU TÜRK MALI HEMDE %100 DE YÜZ.ŞİMDİKİ ZAMANDA %100 TÜRK MALI DİYE BİRŞEY YOK.BİR TARAKTÖRDE BİNLERCE PARÇA VAR.HEPSİNİN TÜRK MALI OLMASI İMKANSIZ.YA BİDE BU ERKUNTCULAR BENİM KAFAMI KARIŞTIRIYOR.KİMİ ÇOK AZ YAKIYOR DİYOR.KİMİ ÇOK YAKIYOR DİYOR.YA BU TRAKTÖRLER ÇEŞİT ÇEŞİT Mİ.ÇİFT SÜRERKEN 15 GAZI GEÇERESEN ÇOK YAKARMIŞ DOĞRU MU.

Ynt: ERKUNT %100 YÜZ TÜRK MALIYMIŞ.EMİNMİSİNİZ.

ali_kockaya link=topic=22527.msg186687#msg186687 date=1244836011' Alıntı:
ERKUNTTA PERKİNS MOTOR VAR.PERKINS TÜRK MALI MI.CAHİLLİĞİMİ BAĞIŞLAYIN.O ZAMAN MASSEY,KİOTİ,HATTAT,LANDİNİ DE TÜRK MALI DİMİ.E BEN CAHİLİM BAĞIŞLAYIN.ARKA ŞANZUMAN STEYR IN AYNI.STEYR TÜRK MALI MI.ZF ŞANZUMANI BİZ Mİ İCAT ETTİK.TAMAM FARI,AKÜSÜ,RADYÖTÖRÜ,DİREKSİYONU TÜRK MALI HEMDE %100 DE YÜZ.ŞİMDİKİ ZAMANDA %100 TÜRK MALI DİYE BİRŞEY YOK.BİR TARAKTÖRDE BİNLERCE PARÇA VAR.HEPSİNİN TÜRK MALI OLMASI İMKANSIZ.YA BİDE BU ERKUNTCULAR BENİM KAFAMI KARIŞTIRIYOR.KİMİ ÇOK AZ YAKIYOR DİYOR.KİMİ ÇOK YAKIYOR DİYOR.YA BU TRAKTÖRLER ÇEŞİT ÇEŞİT Mİ.ÇİFT SÜRERKEN 15 GAZI GEÇERESEN ÇOK YAKARMIŞ DOĞRU MU.
benim bildiğim kadarıyla perkins hattat motor bloklarını döktürüyor.yani patent gibi bişi almış..zf şanzımanında öle die biliorum ama otomotiv sektörüde dahil olmak üzere artık fason üretim bütün sektörler...hem bu fabrikanın işine geliyor..bana göre %100yerli malı denmesi sadece müşteri çekme amaçlı illa ki yabancı parça olacak...

BEN BUGÜN BİR ÇİZEL PATLATMA ALDIM.ALDIĞIM YERDE BİR ERKUNT TA VİNÇ TAKILIYDI.O VİNÇLE HİÇ ZORLANMADAN REMORKA ATTIK.EVE GELDİM BİR KİOTİ DENK GELDİ VİNÇLİ.KİOTİ NIN HİDROLİĞİ CAZUR CUZUR SESLER GELMEYE BAŞLADI.4 KİŞİ ALTTAN YEPEŞLEDİK.YİNE KALDIRAMADI.BİR İKİ SANTİM KALDIRINCA ALTINDAN REMORKU ÇEKTİM.KİOTİNİN BİRAZ KALDIRMA KAPASİTESİ DÜŞÜK GALİBA.KİOTİ 55 LİK Tİ..

Merhaba arkadaşım. Yüzde yüz Türk Malı sözüyle esas kastedilmek istenen, firmanın yabancı ortaklığının olmadığıdır. Şu an Erkunt Traktör firmasının tek bir sahibi vardır ve o da Türk ' tür. Yani bir bakıma Tümosan, Başak ve Hattat da Yüzde yüz Türk malıdır. Ama Türk Traktör (New Holland) yüzde yüz türk değildir. Sadece Koç grubunun belli bir hissesi vardır.

Diğer konulara gelecek olursak, şu an dünyadaki neredeyse hiç bir traktör ya da otomotiv üreticisi, bütün parçalarını kendi ülke sınırları içerisinden temin etmemekte. Piyasa tamamen rekabet, dolayısıyla maliyet üzerine kurulu. Herkes, kaliteyi ucuza almak istiyor, bu da milli değerlerin önüne geçiyor.

Perkins ve ZF konusunda ise sana şunları söyleyebilirm: Erkunt ' ta kullanılan perkins motorlarının motor blokları ve silindir kafaları Erkunt Döküm firmasında dökülüp işlendikten sonra İngiltere ' ye gönderiliyor ve bitmiş haldeki motorlar geri geliyor. Perkins ' ten başka Sisu ve Deutz motorları için de aynı şey söz konusu.

ZF transmisyonda ise patent, alman Zf firmasında ait, fakat transmisyonun bütün döküm parçaları yine Erkunt Dökümde dökülüp işleniyor. Dişli, mil, rulman ve senkromeçlerin büyük kısmı da yerli tedarikçilerden temin ediliyor. Sadece kalite yönünden yerli tedarikçilerden sağlanamayan bazı parçaları yurtdışından temin ediliyor. Yoksa tamamı yurtiçinde yapılabilir, buna herhangi bir engel bulunmamakta.

Şu an başaktaki şanzumanın da aslı ZF ' dir. Lisans sözleşmesi bittiğinde o şanzumanın ve motorun bütün üretim hakları Başağa geçmiş oldu. Tümosan ' da da durum aynı, şanzumanı italyan lisanslıydı. Hattatın şanzumanları da sanırım John Deere tabanlı. Gördüğün gibi kimse sıfırdan motor-şanzuman tasarlamıyor. Amerika ' yı yeniden keşfetmeye gerek yok sonuçta.

Yakıt konusuna gelecek olursak; traktörün yakıtı birçok değişkene bağlıdır. O anki motor sıcaklığına, ortam sıcaklığına, çekilen ekipmana, toprak durumuna, deniz seviyesinden yüksekliğe, seçilen vitese, motor devrine, lastik basınçlarına, lastik tipine (radyal veya diyagonal), traktör ağırlığına vs. vs.

Motorun özgül yakıt sarfiyatının en düşük olduğu değer, genelde maksimum tork devridir, o da Erkunt ' larda 1400 d/d civarındadır. Bu devirde hem en yüksek çeki gücünü alırsınız, hem de en düşük yakıt sarfiyatını elde edersiniz. Bu devirden yukarılara çıkıldıkça yakıt sarfiyatı artar. Örneğin 1400 devirde saatte 8 lt yakıt sarfeden bir motor, aynı işi 2500 devirde yapmaya kalkarsanız yakıt sarfiyatı saatte 12 litreye dahi çıkabilir. Traktörünü doğru şekilde kullanan bir kişinin yakıtın fazlalığından şikayet edeceğini hiç sanmıyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılar.

ali_kockaya link=topic=22527.msg186687#msg186687 date=1244836011' Alıntı:

ersanakyai link=topic=22527.msg186751#msg186751 date=1244839434' Alıntı:
Merhaba arkadaşım. Yüzde yüz Türk Malı sözüyle esas kastedilmek istenen, firmanın yabancı ortaklığının olmadığıdır. Şu an Erkunt Traktör firmasının tek bir sahibi vardır ve o da Türk ' tür. Yani bir bakıma Tümosan, Başak ve Hattat da Yüzde yüz Türk malıdır. Ama Türk Traktör (New Holland) yüzde yüz türk değildir. Sadece Koç grubunun belli bir hissesi vardır.

Diğer konulara gelecek olursak, şu an dünyadaki neredeyse hiç bir traktör ya da otomotiv üreticisi, bütün parçalarını kendi ülke sınırları içerisinden temin etmemekte. Piyasa tamamen rekabet, dolayısıyla maliyet üzerine kurulu. Herkes, kaliteyi ucuza almak istiyor, bu da milli değerlerin önüne geçiyor.

Perkins ve ZF konusunda ise sana şunları söyleyebilirm: Erkunt ' ta kullanılan perkins motorlarının motor blokları ve silindir kafaları Erkunt Döküm firmasında dökülüp işlendikten sonra İngiltere ' ye gönderiliyor ve bitmiş haldeki motorlar geri geliyor. Perkins ' ten başka Sisu ve Deutz motorları için de aynı şey söz konusu.

ZF transmisyonda ise patent, alman Zf firmasında ait, fakat transmisyonun bütün döküm parçaları yine Erkunt Dökümde dökülüp işleniyor. Dişli, mil, rulman ve senkromeçlerin büyük kısmı da yerli tedarikçilerden temin ediliyor. Sadece kalite yönünden yerli tedarikçilerden sağlanamayan bazı parçaları yurtdışından temin ediliyor. Yoksa tamamı yurtiçinde yapılabilir, buna herhangi bir engel bulunmamakta.

Şu an başaktaki şanzumanın da aslı ZF ' dir. Lisans sözleşmesi bittiğinde o şanzumanın ve motorun bütün üretim hakları Başağa geçmiş oldu. Tümosan ' da da durum aynı, şanzumanı italyan lisanslıydı. Hattatın şanzumanları da sanırım John Deere tabanlı. Gördüğün gibi kimse sıfırdan motor-şanzuman tasarlamıyor. Amerika ' yı yeniden keşfetmeye gerek yok sonuçta.

Yakıt konusuna gelecek olursak; traktörün yakıtı birçok değişkene bağlıdır. O anki motor sıcaklığına, ortam sıcaklığına, çekilen ekipmana, toprak durumuna, deniz seviyesinden yüksekliğe, seçilen vitese, motor devrine, lastik basınçlarına, lastik tipine (radyal veya diyagonal), traktör ağırlığına vs. vs.

Motorun özgül yakıt sarfiyatının en düşük olduğu değer, genelde maksimum tork devridir, o da Erkunt ' larda 1400 d/d civarındadır. Bu devirde hem en yüksek çeki gücünü alırsınız, hem de en düşük yakıt sarfiyatını elde edersiniz. Bu devirden yukarılara çıkıldıkça yakıt sarfiyatı artar. Örneğin 1400 devirde saatte 8 lt yakıt sarfeden bir motor, aynı işi 2500 devirde yapmaya kalkarsanız yakıt sarfiyatı saatte 12 litreye dahi çıkabilir. Traktörünü doğru şekilde kullanan bir kişinin yakıtın fazlalığından şikayet edeceğini hiç sanmıyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılar.
TEŞEKKÜR EDERİM.TATMİN EDİCİ OLDU...

Sulama amaçlı kullanmış olduğumuz Deutz marka F4L912 serisi motor için yakıt sarfiyatı konusunda şöyle bir çalışma yapmıştım:

Tabi bu değerler tam yük altında elde edilecek değerler. Örneğin bu motoru sulama esnasında yaklaşık 1400 devir civarında(devir göstergesi olmadığı için emin değilim) kullanıyoruz ve saatte 4 litre yakıt sarfediyor, hesaplanan değer ise 7 ila 9 litre arasında. Dolayısıyla motor tam yük altında çalışmıyor demektir. Bu da şu anlama geliyor, 70 beygir gücündeki bu motor yerine daha düşük güçlü bir motor kullansak da işimizi görecek ve yakıttan da tasarruf edebileceğiz.

traktörü kullanırken motor gücünün tamamını kullandığımızı nereden anlıyacaz.eskiden tempra arabalarda(belki yeni arabalardada vardır.)economy-power diye bir ışıklıgösterge vardı.yeşil yandımı ekonomi.kırmızı yandımı yakıda yüklenirdi.traktörlerde böyle birşey olama mı...

madem yetkilisin alsana yaratıcı fikir.uygula fabrikanda.
ali_kockaya link=topic=22527.msg186847#msg186847 date=1244880558' Alıntı:
traktörü kullanırken motor gücünün tamamını kullandığımızı nereden anlıyacaz.eskiden tempra arabalarda(belki yeni arabalardada vardır.)economy-power diye bir ışıklıgösterge vardı.yeşil yandımı ekonomi.kırmızı yandımı yakıda yüklenirdi.traktörlerde böyle birşey olama mı...

Tempradaki economy-power göstergesini tam bilemiyorum. Eğer sadece bir göstergeden ibaretse bu dediğin, hıza ve motor devrine bağlı olarak yanan bir ışık olabilir. Ama şoförün bir tuşa basarak seçtiği birşeyse bence renault broadwaylerdeki jikleden pek bir farkı olacağını sanmıyorum. Soğuk havalarda jikleyi çekerek silindirlere zengin karışım gitmesi sağlanarak motorun daha çabuk ısınması sağlanıyor. Tempradaki sistem de buna benzer birşeydir diye tahmin ediyorum, düğme ile karışım miktarında küçük bir değişiklik yaratılıyor olabilir. Yeni nesil elektronik motorlarda bu sistemin çok daha gelişmişleri kullanılıyor zaten.

Tam yükten kasıt aslında şu:

Traktörü test ederken kuyruk milinden dinamometreye bağlanıyor ve bu dinamometre, kuyruk milindeki harekete genellikle manyetik olarak frenleme yaparak karşı kuvvet uyguluyor, bu kuvveti de anlık olarak görerek motordan alınan güç ve tork miktarını ölçebiliyorsunuz. Genellikle de 2 devirde testler yapılıyor, 1400 ve 2200 motor devri yani maksimum tork ve maksimum güç devirleri.

Öncelikle kuyruk mili hareket halindeyken traktör, maksimum motor devri olan 2350 devire getiriliyor, sonrasında dinamometre ile kuyruk miline frenleme yapılarak motor devrinin 2200 veya 1400 motor devrine düşmesi sağlanıyor. İşte bu durumda motor, yüzde yüz yükleme durumuna ulaşmış oluyor.

ali_kockaya link=topic=22527.msg186847#msg186847 date=1244880558' Alıntı:

Yukarda verdiğim resmi incelersen deutz motor, 2350 devirde 50Kw (68 beygir) güç ve 210 Nm tork üretirken 1500 devirde 38 Kw (51 bg) güç ve 238 Nm tork üretmekte.

ali_kockaya link=topic=22527.msg186853#msg186853 date=1244881726' Alıntı:
tarktörün kataloğunda:2400 devir dk. da 60 hp güç üretir.ama max. torku 1400 dev.dak. da üretir.yazmış.1400 devirde 60 hp den azmı o traktörün gücü.

tempradaki economy-power ışığı orta konsolda.otomobil sabit hızda giderken.örneğin 90 km.de yeşil yanıyor.aniden gaza basıldığında yada yokuş çıkarken yada araba sollarken ışık kırmızıya dönüyor.buna benzer bmw de bir analok göstege var.0-12 arasında kadran şekilde aracın o anki dorumda yaktığı yakıdı yüz kilometre cinsinden kaç litre yaktığını gösteriyor.peguat ta ise yol bilgisayarında gördüm.tüketilen yakıtı.ortalaması ve total veriyi aynı anda veriyor.

artık yaşadığımız küçüçük dünyada yerlimiş yabancıymış diye birşey yok..alırsan yerli,almaz isen sana çok yabancı,,,,neden böyle bir düşünceye sahibim çünkü yerli bir traktörde bakıyorsunuz ülke içerisinde yapılmış sayılı malzemeleri vardır,,can alıcı noktaları hep dışarıdan gelir, bu duruma firma yerli bile olsa ürüne ne demeliyiz yerlimi yabancımı!!!!! firma yabancı ve ülkemizde fabrikası var. sayılı malzemeleri ülkemizde yapıyor, can alıcı nokta parçalar yine dışarıdan geliyor ve montaj oluyor acaba bu ürüne ne diyebiliriz yerlimi yabancımı!!!!! aynı...ülkemde satılan ve alabildiğim en iyi ürün ve en çabuk ürün geri hizmeti veren benim için yerlidir,

eskiden anlatırlardı.bir traktör almak için 6 ay sıra beklenirmiş.mozut ucuzmuş ama yokmuş.bizim x marka traktörün ön takımı hiç dikin tutturamadık.rektafeye izmire yollar.silindir kapak contasını bulmak için 4 vilayet gezerlermiş.traktör akşam tarladan geldiğinde kartel yağı da biter.ertesi günü yağ eklemeyi unutmanın bedeli ağır olurmuş.o günler Allaha şükür hep geçmişde kalmış.bu gün torklardan,dört çekerlerde,common dizellerden bahsediyoruz...şimdi üretilen traktörlerin hiçbirinin kötü bir taraflarının olacağını zannetmiyorum.kolaylıkla seni yolda bırakmayacak.şimdiki sorunlar biraz farklı.yeni gelen markalarda servis ve yedek parça bulabilecez mi.bir çuval para vererek alınan bu traktörlerin ikinci eli kaç para.kasabamdaki tamirci arızayı anlayabilecek mi.çoğu da der en sevdiğim aş bildiğim aştır.fiat la masseyin parçaları bizim burada bakkalda bile bulunur.napiyim diğerlerini.ne kadar iyi de olsa başka marka almaz..Türk çiftçisinin traktör herşeyidir bilirsiniz.birgün evinin önü traktörsüz kalsın evde bir burukluk olur.biz böyleyizdir.