devlet uretme ciftliklerini cifciye yeterince destek oldugunu dusunuonuzmu

tigem bunyesinde bulunan devlet uretme ciftliklerin ciftciye destek sagladigini dusunuonuzmu.ARKADAS

• CIFTLIKLER AMACININ DISINDA YONETENLERIN VE CALISANLARIN ISTISMARINA UGRUO YANI CALLISANLAR KENDI AM

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    16
: devlet uretme ciftliklerini cifciye yeterince destek oldugunu dusunuonuzmu

devlete yararı war ama çiftçiye hiç bir yararı yok
zaten devletin amacı bu küçük çiftçiyi yok edip yerine büyük çiftlikler kurmak onun için çiftçiye destek yok
ama devletin unuttuğu bir konu war okadar çiftçi hangi işi yapacak önce sanayisini geliştirsin daha sonra zaten çiftçi kendiliğinden bırakır
oyumu daha sonra kullancam şıklardan daha bişi anlamadım

şıklar uzun olduğu için bende pek bişi anlamadım salih ama benim düşüncemde kardan çok zararı var gibi gözüküyo.böyle çiftliklerin ben çiftçiyi desteklediğini görmüyorum.destekleseydi biz çiftçiler bunu farkında olurduk.dediğin gibi amaçları k.çiftçileri yok etmek aslında bunun içinde çiftçi kendi ayağı üzerinde durmaya çalışıyo ne kadar durmaya çalışsada.

POYRAZLI SALİH link=topic=2859.msg28549#msg28549 date=1208723997' Alıntı:
devlete yararı war ama çiftçiye hiç bir yararı yok
zaten devletin amacı bu küçük çiftçiyi yok edip yerine büyük çiftlikler kurmak onun için çiftçiye destek yok
ama devletin unuttuğu bir konu war okadar çiftçi hangi işi yapacak önce sanayisini geliştirsin daha sonra zaten çiftçi kendiliğinden bırakır
oyumu daha sonra kullancam şıklardan daha bişi anlamadım
bence sandiginiz gibi dewlete faydasi yok zaten mudure bu ciftliklerin karini sordu programda mudur kardan bahsedemedi bile sadece kari dusunmediklerini ciftciye tohum damizlik gibi seyleri saglamak oldugunu soyleyerek gecistirdi soruyu yani anlayacaginiz bu ciftliklar kar etmio aksine zararina calisio zaten bizim koy bu ciftliklerin biri ile yanyana ordan biliom ki calisan isciler tam kapasite calsmio zaten kisin neredeyse tatil yapar gibi calisiiolar
boyle oldugu surece kar da etmezler ciftciyede fayda saglanamaz sadece calistirdigi iscilere ekmek kapisi olmaktan ileri gidemez benceeeeeeeeeeee

Ynt: devlet uretme ciftliklerini cifciye yeterince destek oldugunu dusunuonuzmu

Siz biliyormusunuz ki bu tip tohum üretme çiftliklerinde büyük yabancı tohum şirketlerinin tohumları ekiliyor... Adam bir taraftan tohum üretiyor, şöyle verim aldık böyle verim aldık diyor... Ama bakıyorsunuz bütün deneme sahası 50 dönüm bile değil(onlarca tohum çeşidi) binlerce dönüm yer ekiyor, dışarıda üretilmiş tohumları kullanıyor... Sen o arazide ürettiğini denesene bakalım... elinde daha kesin veriler olsun... Tarla işlemeyi ise kesinlikle bilmiyorlar amaç normal üretim yapmaksa çiftçimiz aynı araziyi işlese bu üretimi katlar...

tarla ıslemekle uzaktan yakından alakası yok bılgısızler bence adamlar öğlen sıcagında yonca bağlıyorlar neymiş mesaı saatlerı uymuyormus hıc baglama daha ıyı...memur hesabı calısanlar oldugu ıcın ıslerde verım soz konusu değil muhendıslerıde masa bası hıcbrsyden anlamıyorlar ki çiftçiye destek olsunlar bence zararları bıle var bırcok koylunun arazısıne el koydular sonuc bu

senind dedigin gibi bir cok ciftcinin arazisine el koydular calisanlar ise dogru duzun calismiolar kendi dediklerine gore yan gelip yatiolar zaten bundan sonra ozellestirilmesi soz konusu

dedıgınız dogru bır tanıdıgım var orda cıflıkte teknısyen deneme tohumlarını 2.5donum(2500m2) de denendıgını mıbzerınden tutta verdıgı suyun gunu bıle farklı sertıfıkayı verdıktn sonra cıfcı o suyu veya o sartları nası denklestırcek emın degılım dogrusu bırde ankarada tıgemın 3 yerını sureklı gıdıyorum lamborgıhını135 en eskı traktorlerı ısledıgı yer cok buyuk tamamda kullandıgı makınlar falanda cokbuyuk ekımı mıstrallerle yapıyor bızım ızledıgımız teknıgı uygulasa cıfcıde kar eder dıyo oysakı cogu cıfcımızde dogru durust mıbzer yok bence hıc ı faydası yok sadce analız ıcn 100 dunum yerı olsa turkıye genelınde yeter ektıgı yerlerıde cıfcımıze bagıslasa asıl o zaman faydası olur !!!!

salih link=topic=2859.msg100668#msg100668 date=1227693983' Alıntı:
dedıgınız dogru bır tanıdıgım var orda cıflıkte teknısyen deneme tohumlarını 2.5donum(2500m2) de denendıgını mıbzerınden tutta verdıgı suyun gunu bıle farklı sertıfıkayı verdıktn sonra cıfcı o suyu veya o sartları nası denklestırcek emın degılım dogrusu bırde ankarada tıgemın 3 yerını sureklı gıdıyorum lamborgıhını135 en eskı traktorlerı ısledıgı yer cok buyuk tamamda kullandıgı makınlar falanda cokbuyuk ekımı mıstrallerle yapıyor bızım ızledıgımız teknıgı uygulasa cıfcıde kar eder dıyo oysakı cogu cıfcımızde dogru durust mıbzer yok bence hıc ı faydası yok sadce analız ıcn 100 dunum yerı olsa turkıye genelınde yeter ektıgı yerlerıde cıfcımıze bagıslasa asıl o zaman faydası olur !!!!
[/quot
Bizim çiftçimiz onlardan daha iyi iş yapacak seviede merak etmeyin... yer çokta normal üretim yapıyor işte, onların görevi bu olmamalı...

sivasli link=topic=2859.msg100627#msg100627 date=1227653039' Alıntı:
senind dedigin gibi bir cok ciftcinin arazisine el koydular calisanlar ise dogru duzun calismiolar kendi dediklerine gore yan gelip yatiolar zaten bundan sonra ozellestirilmesi soz konusu
isabet olur bence...