sizce çiftçiye en fazla hangi ürün kazandırıyor???

Ynt: sizce çiftçiye en fazla hangi ürün kazandırıyor???

bu devirde karlı ürünmü kaldı çifçide :S

kazandığını mazota gübreye ve diğer masraflara geri yatırıyor çifçi

ben sadece kuru tarım yapan biri olarak bence en karlı işi bahçeciler ve seracılar kısaca sebze yetiştiricileri yapıyor. küçük arazide daha verimli çalışmadan dolayı

haa bu benim düşüncem yaptığım bişey değil
komşunun tavuğu komşuya kaz görünürmüş ya o misal :)

bu sene patates 800 tl ve soğan da 500 tl tarladan satış fiyatları amasya için çifçide para olursa herkezde olur. hayırlı ürünler.

nkoca link=topic=22832.msg188152#msg188152 date=1245179077' Alıntı:
bu devirde karlı ürünmü kaldı çifçide :S

kazandığını mazota gübreye ve diğer masraflara geri yatırıyor çifçi

ben sadece kuru tarım yapan biri olarak bence en karlı işi bahçeciler ve seracılar kısaca sebze yetiştiricileri yapıyor. küçük arazide daha verimli çalışmadan dolayı

haa bu benim düşüncem yaptığım bişey değil
komşunun tavuğu komşuya kaz görünürmüş ya o misal :)
bızde kuru tarım yapıyoruz bızde ekın ekıyoruz ama bızım ılce Kalecik ve bılıyosunuzdur uzumu yanı sarabı meshurdur bızım burdada Bağ ' a ılgı artıyo yanı Bağ kazandırıyo ama gecen sene köylülerle firmalılar anlasamadılar ve malları elınde patladı satamadılar onlarda pekmez yaparak sattılar

merhaba arkadaşlar.Ben kışın maydanoz ekerim..para ettimi adamı uçurur.
Onun hariçinde meyvecilik.Şu anda meyve veren bir bahçeye sahip çifci iyi kazanır.Özellikle benim gigi sahil bölgesinde otoranlar.Erkenci kayısı armut nar şeftali erik .Ben bu kış kısmet olursa yarı bodur erkenci armut bahçesi kuracagım.Pazara ilk giren armut.
Kuru tarımda para kazanmak çok zor.1000 dönüm bugday ekeceksin başına birşey gelmesse en iyimser düşünceyle dönüme max.500 kg. verim alacaksın da öyle para kazanacaksın.Sürümden Bizim burada(iskenderun)degil 1000 dönümü 100 dönümü olan agadır.Açık alanda yapılan tarım her zaman risktir.Başına her zaman bir şeyler gelebilir.Ben bir an önce seracılıga gemek istiyorum.Ve dahası Küçük baş hayvancılık(süt keçiciligi)bu kış onada girmeyi düşünüyorum.Ve bodur meyveçilik.Bunları kombine bir şekilde yapabilirsen ancak para kazanabilirsin.
saygılar.

suleymanjd link=topic=22832.msg211341#msg211341 date=1251997990' Alıntı:
biz domatas ekerız bızım ıçın en karlı sebze bu
bizim burda bi dönem herkes ekiyordu bu sene 3 kişi yaklaşık 100 dönum hepsi yine kara kara düşünüyo şuan dane & slaj için mısır ii şuanda onun yanında yonca ve zeytin ideal ;) ama mazot ve gübre vs gibi giderler fazla oldukça küçük çiftçi bitiyo bence ...

bizim burda bi dönem herkes ekiyordu bu sene 3 kişi yaklaşık 100 dönum hepsi yine kara kara düşünüyo şuan dane & slaj için mısır ii şuanda onun yanında yonca ve zeytin ideal ama mazot ve gübre vs gibi giderler fazla oldukça küçük çiftçi bitiyo bence ... katışıyorum küçük çiftçi yoq sayılıyo