traktörün arka hidrolik kolları kısa olanmı uzun olanmı makbul..?

Ynt: traktörün arka hidrolik kolları kısa olanmı uzun olanmı makbul..?

kolların uzunluğu traktörün uzunluğunada bağlıdır kol ölçüleri ekipmanı rahat takıp çıkarılması için arka teker ile arası uygun olmalı kol kısa olunca çeki gücü de artar uzun kolunda kırılma riski fazla artı çol ağar yüklerde traktörün önünü kaldırır karar sizin arkadaşlar

Kollar uzadıkça kuvvet daha azalacak.Bence uzun kol daha iyi ama yine de belli bir uzunluğu olabilir fazlası olmayacaktır.Çok da fazla fark yoktur diye düşünüyorum...

İHSANİYELİ link=topic=22837.msg188191#msg188191 date=1245185085' Alıntı:
kolların uzunluğu traktörün uzunluğunada bağlıdır kol ölçüleri ekipmanı rahat takıp çıkarılması için arka teker ile arası uygun olmalı kol kısa olunca çeki gücü de artar uzun kolunda kırılma riski fazla artı çol ağar yüklerde traktörün önünü kaldırır karar sizin arkadaşlar
son yorumum ... sitede ... % 95 e yakın doğru yorum yaptınız .. sizinde hakkınızı yemeyelim...

koların uzunlukla kısalıkla kaldırma kapasıtesını anlayamadım uzun kola kapasıtesınden fazla yuklenırsen kaldırmıyacagı bellı aynı durum kısa kol ıcın de gecerlı bu benım dusuncem

bu konu birazda hidrolik pompası ile alakalı...kollar uzadıkça kaldırma için gerekli kuvvet moment dengesi gereğince artacaktır buda kolların daha sağlam yapılmasını hidrolik pompasının daha kuvvetli olmasını gerektirecektir..ayrıca uzun hidrolik kollarında tarım aleti daha fazla hareket yapabilmektedir (daha fazla aşağı veya yukarı)ve buna bağlı olarak hidrolik yükseklik hassasiyeti artmaktadır ...

pekala birde şöyle düşünelim 240 ların disk fren olanlarında kol uzun ama kuru balata olanlarında ise kısa isterseniz bakın dikkatli şimdi bunun ne motor hidroliğiyle alakası var ne de motor uzunluğu ile çünkü her şeyi aynı motorların sadece disk fren farklı...

ya beyler kol uzunluğu tamamen traktörün kendine has bir şeklidir yani tümosan 8280 var ikitane birisi ince teker birisi balon teker ama kolları aynı değil balon tekerin kolları azdaha uzun

aynı modellirin farklı olmaması lazım...kolların uzunluğu traktör boyuna göre ayarlanıyor..kısa traktörlerin ki kısa önü kalkmasın diye...

kısa hidrolik kolları:traktörün hidroliğinin kaldırma kuvvetini arttırır.traktörün salı kısa olsa bile şahlanmayı zorlaştırır.kullandığın ekipman(pulluk vs...)traktöre ne kadar yakın olursa çekişi olumlu etkiler.ama kullanılan ekipman traktöre çok yakın olduğu için kol kırıldığında (yen içinde kalmaz) arka lastiğe zarar verme riski artar.diğer uzun kollu traktörlerin kullandığı şaftlı makinaların şaftı uzun geldiğinden sorun olur.(benim 3610 fort vardı.kollar kısaydı komşudan ödünç aldığım çapa makinesini kullanamadım.çünkü şaft uzun geldi)

ali_kockaya link=topic=22837.msg195381#msg195381 date=1247682095' Alıntı:
kısa hidrolik kolları:traktörün hidroliğinin kaldırma kuvvetini arttırır.traktörün salı kısa olsa bile şahlanmayı zorlaştırır.kullandığın ekipman(pulluk vs...)traktöre ne kadar yakın olursa çekişi olumlu etkiler.ama kullanılan ekipman traktöre çok yakın olduğu için kol kırıldığında (yen içinde kalmaz) arka lastiğe zarar verme riski artar.diğer uzun kollu traktörlerin kullandığı şaftlı makinaların şaftı uzun geldiğinden sorun olur.(benim 3610 fort vardı.kollar kısaydı komşudan ödünç aldığım çapa makinesini kullanamadım.çünkü şaft uzun geldi)
güzel bir yorum....