traktörün gövdesine mi ağırlık ilavesi , yoksa 4 tekere mi faydalı...

Ynt: traktörün gövdesine mi ağırlık ilavesi , yoksa 4 tekere mi faydalı...

Gövdeye bence daha mantıklı olabilir.Sonuçta traktörün ağırlık merkezi mantık olarak gövdesinde olacak şekilde tasarlanmıştır.Ama şöyle de düşünülebilir lastik yüzeyi sabit kalıp ağırlığı artınca basıncı da artacaktır.

bence lastiklere ağırlık daha iyi mesela su doldurmak gibi....en azından lastiklerde ağırlık olduğu için kaçırma payı düşecek..

bütün araçlarda ağırlık merkezi dağılımı vardır %40 ön %60 arka gibi bu dengeyi bozmayacak şekilde her yere ağırlık eklenebilir benim görüşüm...

kral39 link=topic=22843.msg188212#msg188212 date=1245188400' Alıntı:
bence lastiklere ağırlık daha iyi mesela su doldurmak gibi....en azından lastiklerde ağırlık olduğu için kaçırma payı düşecek..
iyi düşün hemşerim...suyu tam doldurmassan savurma yapıp , aks bilyalarını bozabilirsin diye düşünüyorum ...biz deutz d55 te o hatayı yaptık ...ya tam dolduracan veya doldurma ....

atilla link=topic=22843.msg188219#msg188219 date=1245190632' Alıntı:
iyi düşün hemşerim...suyu tam doldurmassan savurma yapıp , aks bilyalarını bozabilirsin diye düşünüyorum ...biz deutz d55 te o hatayı yaptık ...ya tam dolduracan veya doldurma ....
abi ztn o işi herkesin yapması hata..bizim köyde lastikçi bi abimiz war.adam işin ustası..geçen yaz a85 e doldurduk ne bilya dağıttı nede aks kesti...bazı zmnlarda işi bilipte yapmamak gerekiyormuş demek :D

kral39 link=topic=22843.msg188226#msg188226 date=1245192177' Alıntı:
abi ztn o işi herkesin yapması hata..bizim köyde lastikçi bi abimiz war.adam işin ustası..geçen yaz a85 e doldurduk ne bilya dağıttı nede aks kesti...bazı zmnlarda işi bilipte yapmamak gerekiyormuş demek :D
sizin orası köy deyil .. kos koca büyük mandıra...türkiye de en lezzetli piliç orda pişirilir...

o kadar da değil ben 285 e 3 senedir dolduruyorum .sormadığım lastikçi kalmadı hepside yapamam dedi artistlik yaptı bende bir traktör kitabı vardı ona baktım.biraz inceledim.kendim doldurdum kışın boşaltıp yazın tekrar dolduruyorum.hiçte problem olmuyor

bence traktörün gövdesine komak daha iyi.sadece cekişi artırmak için tekerleklere kolmak bence mantıklı degil.sadece cekişi artırmak için tekerleklere agırlık konulsaydı daha farklı yöntemler buluna bilirdi.mesela su doldurun diyebilirlerdi veya tekerlekteki lastiklerin içini havayla değilde dulgu malzemesiile doldurabilirlerdi hem lastiklerde patlamazdı.

Benim traktörün kullanma ve bakım klavuzunda nasıl su doldurulacağı ve nasıl boşaltılacağı anlatılmış (nh 70-66S)
buna göre su doldurma işleminde denge ve seviye çok önemli sağ sol dengesi eşit olmalı su tekerin %80ninden fazla doldurulmamalı her halükarda esneme için havalı kısım bırakılmalı.

akışkan ağırlık olduğu için sürekli olarak dengede duracaktır. traktörün aks ve bilyalarına baskı uygulamadığı için kolaylıkla dağıtma yapmaz ama yere tutunma arttığı ve kaçırma yapmadığı için traktörün gücü ile bağlantı kısımlarındaki yük zorlama esnasında artar. bundan dolayı dağılma ve kesme oluşur. gücünün farkını hissederek kullanıldığında problem oluşmaz.

traktör şasesi üzerindeki ağırlık daha çok dengeli ve kolay gibi görünsede direk olarak akslara ve bilyalara yükü sürekli olarak üstünde taşır silkme ve zorlama gibi durumlarda daha çabuk bozar.

benim kanaatimce traktörün ağırlık merkezi mümkün mertebe traktörün orta kısmında arka tekerleklere yakın ve yere mümkün olduğunca yakın olacak biçimde olmalıdır...traktöre eklenecek ilave ağırlıklar ise tekerlekten ziyade gövdeye eklenmeli fikrindeyim...sebebi ise agır bir tekerleği döndürmek için gerekli güç ile hafif bir tekerleği döndürmek için gerekli güç arasında oldukça büyük bir fark vardır...kinematik ve dinamik ilkere göre durağan bir cismi harekete geçirmek için harcanan güç ağırlığı ile orantılıdır...tekerlekteki ağırlıklar kalkış, duruş ve patinajda motora ekstra yükler getirir ve traktörün pratikliğini azaltır fikrimce...şayet takılacaksada çapı fazla olmayan ağırlıkların takılması doğru olur...benden bu kadar Atilla abi :)

uzunyayla link=topic=22843.msg188639#msg188639 date=1245397203' Alıntı:
benim kanaatimce traktörün ağırlık merkezi mümkün mertebe traktörün orta kısmında arka tekerleklere yakın ve yere mümkün olduğunca yakın olacak biçimde olmalıdır...traktöre eklenecek ilave ağırlıklar ise tekerlekten ziyade gövdeye eklenmeli fikrindeyim...sebebi ise agır bir tekerleği döndürmek için gerekli güç ile hafif bir tekerleği döndürmek için gerekli güç arasında oldukça büyük bir fark vardır...kinematik ve dinamik ilkere göre durağan bir cismi harekete geçirmek için harcanan güç ağırlığı ile orantılıdır...tekerlekteki ağırlıklar kalkış, duruş ve patinajda motora ekstra yükler getirir ve traktörün pratikliğini azaltır fikrimce...şayet takılacaksada çapı fazla olmayan ağırlıkların takılması doğru olur...benden bu kadar Atilla abi :)
katılıyoum... tebrikler...

atilla link=topic=22843.msg188644#msg188644 date=1245398130' Alıntı:
katılıyoum... tebrikler...
yani doğru fikirlermi abi ? ilerde bi arkadaş çıkıp senin dediklerini yaptım ocağıma incir ağacı diktin diye hesaba gelmesin :) şakası bi yana ben teşekkür ederim abi teknik konu için ...