Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde geçen yıl yaşanan şiddetli kuraklık nedeniyle üretim dönemine borç sıkıntısı ile giren üreticilerin normalin gerisinde olan yağışlar sonucu bu yıl da kuraklıkla karşı karşıya kaldığını belirterek, zarar gören çiftçilerin kayıplarının telafi edilmesi için en kısa zamanda gereken tedbirlerin alınmasını istedi.

--------------------------------------------------------------------------------
Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Ekim 2008 - Mayıs 2009 döneminde gerçekleşen yağışların ülke geneli olarak değerlendirildiğinde tarımsal üretim açısından tarımsal kuraklığa yol açmadığı bilgisini verdi.

Yağışların iki yıldan sonra normallerin üzerine çıktığını belirten Bayraktar şöyle devam etti:

'Bu yıl gerçekleşen yağışlar, son iki yıldır ülkemizde tarımsal üretimi olumsuz etkileyen kuraklığın bu yıl yaşanmadığını göstermektedir. Ancak, 8 aylık kümülatif yağışlar dikkate alındığında, Doğu Anadolu Bölgesinde ve özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yağışlar normalin oldukça gerisinde kalmıştır.'

Mardin Merkez, Kızıltepe, Derik, Mazıdağı, Nusaybin; Şanlıurfa Viranşehir, Harran, Ceylanpınar, Akçakale; Kilis ' in Elbeyli ve Gaziantep ' in Oğuzeli-Barak ilçelerinde kuraklık yaşandığını bildiren Bayraktar şunları kaydetti:

'Geçtiğimiz yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşanan şiddetli kuraklık başta kırmızı mercimek olmak üzere birçok ürünü etkilemiştir.

Ürünler arasında kırmızı mercimek rekoltesinin yüzde 79 oranında azalması sonucu ithalata ihtiyaç duyulmuştu. Türkiye kırmızı mercimek üretiminin yüzde 78 ' i Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin illerinde gerçekleşmektedir. Bu illerde kırmızı mercimek hasadı yeni yeni başlamış bulunmaktadır. Henüz tam olarak verim tahminleri yapılamamakla yaşanan kuraklık kırmızı mercimek rekoltesinin bu yıl da normalden az olacağını göstermektedir.

Kuraklık, yaşanan kriz ve girdi fiyatlarındaki olağanüstü artışlar nedeniyle 2007 ve 2008 yıllarında yeterli geliri elde edemeyen çiftçilerimizin 2009 yılı pazarlama döneminde ürünlerini değerinde pazarlamalarını bekliyoruz.

İlçelerde kuraklık tespit komisyonları çalışmaları tamamlanmalı ve zarar gören çiftçilerimizin kayıplarının telafi edilmesi için en kısa zamanda gereken tedbirler alınmalıdır.'