4 tekerli römorklarda , firen sistemi ön tekerlere mi , arkalaramı uygulanmalı..

Ynt: 4 tekerli römorklarda , firen sistemi ön tekerlere mi , arkalaramı uygulanmalı..

bence arka tekerlere olmalı ön tekerler frenleme yaptığında arkadan hala bi itiş olabilir..ve makaslayabilir..gerçi ben 4 tekerli romork kullanmıyorum ama bu benim düşüncem.

Ynt: 4 tekerli römorklarda , firen sistemi ön tekerlere mi , arkalaramı uygulanmalı..

römorkun stabilitesi zor olsada ön tekerlekte olması daha etkilidir...fren esnasında yük ön tarafa doğru bir kuvvet oluşturmakta sonuçta bu kuvvet römork öntekerine büyük bir baskı yaparak tekerin kaymasını zorlaştırarak etkili bir fren yapmasını sağlamaktadır....daha basit şekilde bunu bisikletlerde test edebiliriz imkanınız varsa bisiklette önce ön fren daha sonra arka fren yapın...farkı anlarsınız...

uzunyayla link=topic=22891.msg188689#msg188689 date=1245409232' Alıntı:
römorkun stabilitesi zor olsada ön tekerlekte olması daha etkilidir...fren esnasında yük ön tarafa doğru bir kuvvet oluşturmakta sonuçta bu kuvvet römork öntekerine büyük bir baskı yaparak tekerin kaymasını zorlaştırarak etkili bir fren yapmasını sağlamaktadır....daha basit şekilde bunu bisikletlerde test edebiliriz imkanınız varsa bisiklette önce ön fren daha sonra arka fren yapın...farkı anlarsınız...
aslında çok mantıklı ben 4 tekerlekli kullanmadığım için sadece düşüncemi yazmıştım

ayrıca çiftçeker traktör sahibi arkadaşlar bilirler ön tekerlekler çekiye takılı değilken fren yaparsanız traktör hemen kayar fakat öntekerler çekideyken fren yaparsanız traktörü kolay kolay kaydıramazsınız....

doğruları gördük , bence bu konuyu kapatalım arkadaşlar... gelelim turbo boyutları konusuna ... çok önemli...

benim görüşüm mümkünse 4 tekerlekten fren ama seçmem istenirse önlerden fren daha mantıklı görünüyor.

ali_kockaya link=topic=22891.msg190018#msg190018 date=1246044263' Alıntı:
benim görüşüm mümkünse 4 tekerlekten fren ama seçmem istenirse önlerden fren daha mantıklı görünüyor.
katılıyorum kardeşim ... ama maliyet....

atilla link=topic=22891.msg190036#msg190036 date=1246046371' Alıntı:
katılıyorum kardeşim ... ama maliyet....

yokuş aşağı inerken örneğin dönmemiz gerekli ... birde o şekilde düşünelim .. römorkun dümenlemesini sağlayan öndemi olmalı yoksa arkadamı ... bence arkada olmasında fayda var ...

okkangal link=topic=22891.msg190401#msg190401 date=1246217071' Alıntı:
yokuş aşağı inerken örneğin dönmemiz gerekli ... birde o şekilde düşünelim .. römorkun dümenlemesini sağlayan öndemi olmalı yoksa arkadamı ... bence arkada olmasında fayda var ...
çok derin bir konu meslektaşım buna girersek ...yılbaşına kadar işin içinden çıkamayız...