massey ferguson kabin süspansiyonu sistemi...

Ynt: massey ferguson kabin süspansiyonu sistemi...

sistem oldukça güzel...fakat yıllar yılı ülkemizde hep eski teknolojili traktörleri ürettirmesi ve ithal etmesindenmi yoksa firmada bir ingiliz parmağı var diyemi bilmem massey fergusona karşı bir soğukluk var bende ....video için teşekkürler abi...

uzunyayla link=topic=23164.msg189373#msg189373 date=1245758807' Alıntı:
sistem oldukça güzel...fakat yıllar yılı ülkemizde hep eski teknolojili traktörleri ürettirmesi ve ithal etmesindenmi yoksa firmada bir ingiliz parmağı var diyemi bilmem massey fergusona karşı bir soğukluk var bende ....video için teşekkürler abi...

Aynen katılıyorum abi, yıllarca ülkemizde 80 ' li yılların teknolojisinden kalma traktörler ürettiren Massey Ferguson ' a karşı benim de bi antipatim var.
En küçük modelinden en büyük modeline kadar baktığımızda, bi zamana kadar ülkemizde üretilen ve kullanılan tüm modeller en teknolojiden yoksun olanlar.
Bunda Uzel ' i mi suçlamalıyız Ferguson ' u mu bilmiyorum ama, Uzel nihayetinde Ferguson ' un istediği modelleri üretti galiba...
...

arkadaşlar hakikaten traktör süspansiyonu çok önemli..tarlada çalışırken önce traktör sürücüsünün rahat çalışması önemli yeni nesil traktörlerde(ithal)lastikleri genelde radial lastik....çok sağlam lastikler fakat traktörü çok zıplatıyor oyüzden mf yi tebrik ediyorum,ayrıca jd de mükemmel kabin var

samsunbafra link=topic=23164.msg189795#msg189795 date=1245960894' Alıntı:
arkadaşlar hakikaten traktör süspansiyonu çok önemli..tarlada çalışırken önce traktör sürücüsünün rahat çalışması önemli yeni nesil traktörlerde(ithal)lastikleri genelde radial lastik....çok sağlam lastikler fakat traktörü çok zıplatıyor oyüzden mf yi tebrik ediyorum,ayrıca jd de mükemmel kabin var
radial lastik konusunda düşüncelerinize katılıyorum ..diyogonal lastikte süspansiyon daha iyidir ..fakat özellikle büyük traktörlerde .ağır yüklemele
re uygun değil diye düşünüyorum...

atilla link=topic=23164.msg189800#msg189800 date=1245961220' Alıntı:
radial lastik konusunda düşüncelerinize katılıyorum ..diyogonal lastikte süspansiyon daha iyidir ..fakat özellikle büyük traktörlerde .ağır yüklemele
re uygun değil diye düşünüyorum...
nh ,jd kullanan arkadaşlarım var onlarda çok şikayetçiler zıplama konusunda,ayrıca bende çok rahatsızım sameden kabin konusunda

Radyal lastiklerin tarlada traktörü zıplattığı doğrudur fakat bunda biraz da kullanıcı hatası var.

Bildiğiniz gibi radyal lastiğin diyagonale göre tutunma katsayısı daha yüksek, dolayısıyla patinaj oranı da daha düşüktür. Bu zıplatmanın esas nedeni, özellikle ağırlığı ve beygir gücü fazla olan traktörlerde aşırı çeki yükü altında tekerlekler patinaj yapmak ister ama radyal lastiğin yüksek tutunma kabiliyeti nedeniyle kayma oluşmaz. Fakat motor, tekerlekleri çevirmeye devam eder, işte bu esnada lastikler, kurmalı saat gibi kurulur ve bir seviyeden sonra lastik, topraktan kurtularak patinaj oluşur, bu kurtulma esnasında da traktörde zıplama meydana gelir.

Bu durumun çözümü aslında basit, traktörün ağırlığı düşürülerek tekerleklerin kurulması önlenir ve aşırı yüklemelerde patinaja başlaması sağlanabilir. (patinajdan kastım, hissedilmeyecek seviyedeki kayma) Böylece radyal lastikle daha az ağırlık kullanarak, dolayısıyla daha az yakıt sarfederek aynı iş yapılabilir. (diyagonale oranla)

samsunbafra link=topic=23164.msg189795#msg189795 date=1245960894' Alıntı: