aynı güçteki traktör lerde , turbo boyutlarının büyük ve küçük olmasının önemi ?

Ynt: aynı güçteki traktör lerde , turbo boyutlarının büyük ve küçük olmasının önemi ?

turbolu traktör alacaklar için faydam olsun diye bu konuyu açtım...arkadaşlar...

Ynt: aynı güçteki traktör lerde , turbo boyutlarının büyük ve küçük olmasının önemi ?

yorum yapan yok ..yine ben yorum yapayım..türbo boyutları farklı , aynı havayı ve aynı basıncı silindir içinde sağlayan..türbo sistem hakkında....

bu traktör slajda , patosta çalışabilir ( tozlu ) , sıfıra yakın rakımda örneğin bafrada yada 2000 e yakın rakımda sivasta çalışabilir .... abilerimiz tam manası ile aydınkatacaktır....

okkangal link=topic=23190.msg189778#msg189778 date=1245958850' Alıntı:
bu traktör slajda , patosta çalışabilir ( tozlu ) , sıfıra yakın rakımda örneğin bafrada yada 2000 e yakın rakımda sivasta çalışabilir .... abilerimiz tam manası ile aydınkatacaktır....
ersan bey inde düşüncelerinden yararlanmakta fayda vardır diye düşünüyorum...

atilla abi bir ara ilave güç yönetimi gibi bir konuda bazı tartışmalar yaşanmıştı hatırlarmısınız... acaba bu konu ile alakalı olabilirmi dedim kendi kendime ....

okkangal link=topic=23190.msg189815#msg189815 date=1245962803' Alıntı:
atilla abi bir ara ilave güç yönetimi gibi bir konuda bazı tartışmalar yaşanmıştı hatırlarmısınız... acaba bu konu ile alakalı olabilirmi dedim kendi kendime ....
çok derin bir konu ...ersan beyinde yorumları önemli diye düşünüyorum...

atilla link=topic=23190.msg189766#msg189766 date=1245956385' Alıntı:
yorum yapan yok ..yine ben yorum yapayım..türbo boyutları farklı , aynı havayı ve aynı basıncı silindir içinde sağlayan..türbo sistem hakkında....
ip ucu....

çok derin bir konu hemen her şey olabilir ... acab aynı güç nasıl sağlanmış ... yakıt ne durumda ... yakıt beslemesi ve zamanlamada göz önüne alınmalımıdır... abilerimiz yardımcı olacak ...

Öncelikle yorumlarıma değer verdiğiniz için teşekkür ederim Atilla Bey.

Lakin kanımca turbo boyutlarına bakarak motor karşılaştırması yapılması çok yerinde olmayacaktır. Ancak varsayımlarda bulunarak bi karşılaştırma yapmaya çalışayım:

Bu iki markanın beygir güçleri aynı olduğu gibi tork değerlerinin de hemen hemen aynı olduğunu kabul edelim. Aksi durumda zaten karşılaştırmak pek doğru olmaz.

ilk varsayımım; bu motorların silindir hacimleri de aynıysa turbosu büyük olan motorun aynı hacme daha fazla miktarda hava basacağı düşünülebilir. Fakat turbo hacmi ile basılacak hava debisi doğru orantılı olmayabilir. Farklı markalarda farklı tip ve özellikte turbo kullanılacağı için turbo hacmine göre karşılaştırma yapmak doğru olmaz. Belki A firması, tasarımının getirisi olarak küçük hacimle büyük miktarda hava basabiliyorken, B firması aynı havayı ancak daha büyük hacimli turbo ile basabilmektedir. Turbo kanatçıklarının açıları, sayıları ve tasarımları farklı olması sebebiyle aynı miktarda hava farklı büyüklükteki sistemlerle basılabilir diye düşünüyorum.

İkinci varsayımım ise; turbo hacmi büyük olan motora gerçekten daha fazla miktarda hava basılabilmektedir. Eğer her 2sinin de silindir hacmi, beygir gücü ve tork değerleri birbirine çok yakınsa, büyük turbolu motorda yanma daha verimli olmaktadır diyebiliriz. Çünkü aynı hacim içersine daha fazla miktarda hava basabilmekte, yanmanın veriminden dolayıyakıt sartfiyatı daha düşük olmakta yorumu yapılabilir. Silindir içine ne kadar çok hava basılırsa basılsın, yanmanın daima yeterince verimli olmadığı kabul edilmekte, dolayısıyla silindirlere nekadar fazla hava basılabilirse, yanma veriminin o denli fazla olduğu düşünülür.

Bence farklı markaların turbo boyutlarına bakarak motorlar hakkında yorum yapmak doğru olmayacaktır. Silindir hacimleri farklı olabilir, sıkıştırma oranları farklı olabilir, emme basınçları ve egzoz basınçları farklı olabilir. Krank tasarımları tamammen farklıdır. Yakıt pompaları farklıdır. vs.vs.

Bunlardan ziyade motorları karşılaştırmak için bence en doğru yöntem, motor tanım eğrilerine, yani devre bağlı tork, beygir gücü, özgül yakıt sarfiyatı eğrilerine bakmak olacaktır. Bu konu hakkındaki fikirlerimi ayrıca yazayım isterseniz.

atilla link=topic=23190.msg189818#msg189818 date=1245962958' Alıntı:
çok derin bir konu ...ersan beyinde yorumları önemli diye düşünüyorum...

ersan bey ... farzet turbo ça
pı 20cm , diyer turbonun çapı 10 cm ...fakat aynı işleri 2 turboda yerine getiriyor .. buna göre değerlendirmen nasıl olur..

Şöyle bir yorum yapabilirim. Her motor imalatçısı firmanın ürünleri için belirlediği bir giriş basınç değeri var (yani emiş basıncı). Yani hava emiş filtresi ile manifold-turbo arasından ölçülen bir basınç değeri. Atıyorum A firması, doğal emişli motorları için giriş basıncını maksimum 12 kPa, turbo emişli motorları için de 16 kpa olarak veriyor. B firmasında ise bu değerler daha farklı olabilir. Dolayısıyla bu değerleri elde etmek için farklı özellikte turbolar kullanılacaktır.

Dediğim gibi çaptan ziyade turbonun sağladığı basınç daha önemlidir bence. Basıncın da turbo çapına doğrudan bağlı olacağını sanmıyorum. Muhakkak etkisi vardır ama etken olan başka kriterler de olmalı.

atilla link=topic=23190.msg189997#msg189997 date=1246039889' Alıntı:
pı 20cm , diyer turbonun çapı 10 cm ...fakat aynı işleri 2 turboda yerine getiriyor .. buna göre değerlendirmen nasıl olur..

ersanakyai link=topic=23190.msg190001#msg190001 date=1246040732' Alıntı:
Şöyle bir yorum yapabilirim. Her motor imalatçısı firmanın ürünleri için belirlediği bir giriş basınç değeri var (yani emiş basıncı). Yani hava emiş filtresi ile manifold-turbo arasından ölçülen bir basınç değeri. Atıyorum A firması, doğal emişli motorları için giriş basıncını maksimum 12 kPa, turbo emişli motorları için de 16 kpa olarak veriyor. B firmasında ise bu değerler daha farklı olabilir. Dolayısıyla bu değerleri elde etmek için farklı özellikte turbolar kullanılacaktır.

Dediğim gibi çaptan ziyade turbonun sağladığı basınç daha önemlidir bence. Basıncın da turbo çapına doğrudan bağlı olacağını sanmıyorum. Muhakkak etkisi vardır ama etken olan başka kriterler de olmalı.
bu genel bir türbo makinası kuralı ..dünyanın her yerinde geçerli ...biraz daha araştıralım diye düşünüyorum... yazdıkların için teşekkür ederim...ersan bey...

ersanakyai link=topic=23190.msg190001#msg190001 date=1246040732' Alıntı:

meslektaşıma ip ucu ...benzeşim kanunu....

Atilla Bey,

2 farklı turboyu karşlılaştırabilmek için toplam 8 farklı çap değerine ihtiyaç vardır. Çünkü turbo içindeki türbin ve kompresörün, ekteki resimde de görüleceği üzere minor ve major olmak üzere 2şer adet çapı bulunmaktadır:

Bu çap değerlerinden de hem türbin, hem de kompresör için ayrı ayrı trim değerleri hesaplanır.

'' Trim = (minor çap / major çap) ^2 * 100 ''

Kompresörde minor çap exducer çapı, major çap da inducer çapı iken türbinde bunlar tam tersidir.

Trim çapı arttıkça kompresör üzerinden geçen hava akış miktarı yani debisi de artmaktadır.

Ayrıca türbin ve kompresördeki debiyi etkileyen bir diğer etken de A/R oranıdır. Bunu da aşağıdaki resim üzerinde görebiliriz:

Kompresörde A/R oranı arttıkça performans düşer, azaldıkça performans artar, fakat çok küçük değişimler yarattığı için genellikle kompresör için A/R oranı fazla değişken değildir.

Türbinde ise A/R oranı etkili bir değerdir. A/R oranı, türbindeki gaz akış oranını doğrudan etkiler. A/R oranı düştükçe, türbin kanatlarına çarpan egzoz gazının hızı artacaktır, dolayısıyla türbinin düşük motor devirlerindeki gücü artacaktır. Fakat düşük A/R oranı, egzoz gazının türbin kanatçıklarına daha teğet çarpmasına neden olur, bu da türbin çarkının maksimum akış kapasitesini düşürür. Buna bağlı olarak egzoz geri basıncı artar ve motorun yüksek devirlerdeki emiş kabiliyetini düşürür. Bu da maksimum motor gücünün düşmesine neden olur.

atilla link=topic=23190.msg189997#msg189997 date=1246039889' Alıntı:

atilla link=topic=23190.msg190060#msg190060 date=1246053446' Alıntı:
meslektaşıma ip ucu ...benzeşim kanunu....