son zamanlarda traktör uzunluğunun daha kısa tutulmasının nedenleri ???

Ynt: son zamanlarda traktör uzunluğunun daha kısa tutulmasının nedenleri ???

son zamanlarda traktörler genellikle 4*4 olarak tercih ediliyo..ve 4*4 olan kısa traktörler daha atak oluyo...diye düşünüyorum..

cubuklu06 link=topic=23227.msg189901#msg189901 date=1245969097' Alıntı:
son zamanlarda traktörler genellikle 4*4 olarak tercih ediliyo..ve 4*4 olan kısa traktörler daha atak oluyo...diye düşünüyorum..
ders çalışmaya devam ...

atilla abi bu hususta bazı bilgiler vermişti eski yorumlarında sanırım ... ağır merkezi dikkate alınmalı sanırım ...

bildiğimiz üzere traktörlerde motorda elde edilen hareket arka tekerlere difransiyel, şanzıman gibi elemanlarla aktarılıyor...eskiden üretilen traktörlerde difransiyel ve şanzıman gibi elemanlar karmaşık ve daha fazla yer kaplıyordu...son zamanlarda üretilenlerde ise aktarma organları daha basite indirgendi...benim kanaatim böyle abi....

örnek olarak , eski fendt ler çok uzundu ..106s bile ..şimdiki fendtler kısa ..aynı şekilde eski ford lar uzundu ....ford un ortak olduğu new holland larda kısa...

Traktörlerin kısalması konusunda hemen aklıma gelen bir nedeni söyleyeyim; ekipman ağırlıklarının giderek artması...

Kullanılacak işe göre değişir. Dar bağ ve meyve alanlarında kısa traktör daha makbuldür. Engebeli ve rampa arazilerde ise uzun traktörler daha makbuldür.

Güzel bir yaklaşım bence.

uzunyayla link=topic=23227.msg189932#msg189932 date=1246003848' Alıntı:
bildiğimiz üzere traktörlerde motorda elde edilen hareket arka tekerlere difransiyel, şanzıman gibi elemanlarla aktarılıyor...eskiden üretilen traktörlerde difransiyel ve şanzıman gibi elemanlar karmaşık ve daha fazla yer kaplıyordu...son zamanlarda üretilenlerde ise aktarma organları daha basite indirgendi...benim kanaatim böyle abi....

atilla link=topic=23227.msg189992#msg189992 date=1246038377' Alıntı:
örnek olarak , eski fendt ler çok uzundu ..106s bile ..şimdiki fendtler kısa ..aynı şekilde eski ford lar uzundu ....ford un ortak olduğu new holland larda kısa...

atilla abi bu konuda hidrolik pistonlarınınyatay konumlandırılmasında bahsetmişti ... sanırım fendt lerdeki kısalma bu sebepten dolayı ....

okkangal link=topic=23227.msg190389#msg190389 date=1246216328' Alıntı:
atilla abi bu konuda hidrolik pistonlarınınyatay konumlandırılmasında bahsetmişti ... sanırım fendt lerdeki kısalma bu sebepten dolayı ....
doğru...

Doğru eskiden traktörlerin şaseleri hep uzundu.(halk arasında sallı derler).hatta salı kısa traktörlerin çekmediği söylenir.yolda çok zıplar kısa traktör.şimdi çıkan traktörler nispeten kısa tutulmuş.manevra kabiliyeti artıyor dolayısıyla.birde motor aktarma organlarına yaklaştıkça gücün verimli kullanılması artar.ferrari,porshe gibi yarış arabalarında motor arkadadır.motor otobüslerde ve kamyonlarda mümkün olduğu kadar çekiş yapan dingile yakın konmuştur.birazda fiziksel bir mesele hidrolik kolları ne kadar uzunsa sal da uzun olmalı.şimdiki traktörlerin hidrolik kolları kısa.jhon deere,erkunt,landini gibi.ama new holland la masseyin hala hidrolik kolları uzun.hidrolik kollarının kısalığı da tarlada ekipmanla çalışırken çekişi pozitif etkiler.

bizim buralarda kamyonlara pancar yüklemek için bir kepçe kullanılır.bu kepçeyi hidroliğinin kaldırma kapasitesi 2000 kg den az traktörler kullanamaz.çok ağır olduğu traktörün önüne 5-6 ağırlık artı yerine göre 2-3 kum çuvalı konur.buna rağmen kepçe tam doldu mu traktörün önü kalkar.asıl anlatacağım konu şu.bir arkadaşımın 60-66 çift çeker vardı.test etmiş.traktörü çift çekere takınca kum çuvalına gerek kalmıyormuş.demek ki abi dedi: ' ' çift çekerin patinaj etkisiyle traktörün önü yere tutunuyor. ' ' dedi.bu varsayımın teknik bir anlamı var mı bilmiyorum.eğer bu doğruysa çift çeker traktörün salının neden kısaldığının gerekçelerinden birisi olabilir.diye düşünüyorum.

4 çekere takınca traktörün ön aks ağırlığı değişmeyeceği için böyle bir durum söz konusu olamaz. 2 çekerde arkadaki kepçe yüzünden traktörün önü kalkıyorsa 4 çekere takınca da kalkar. Sonuçta tekerleklerde vantuz yok ki toprağa yapışsın.

ali_kockaya link=topic=23227.msg190412#msg190412 date=1246219017' Alıntı:
bizim buralarda kamyonlara pancar yüklemek için bir kepçe kullanılır.bu kepçeyi hidroliğinin kaldırma kapasitesi 2000 kg den az traktörler kullanamaz.çok ağır olduğu traktörün önüne 5-6 ağırlık artı yerine göre 2-3 kum çuvalı konur.buna rağmen kepçe tam doldu mu traktörün önü kalkar.asıl anlatacağım konu şu.bir arkadaşımın 60-66 çift çeker vardı.test etmiş.traktörü çift çekere takınca kum çuvalına gerek kalmıyormuş.demek ki abi dedi: ' ' çift çekerin patinaj etkisiyle traktörün önü yere tutunuyor. ' ' dedi.bu varsayımın teknik bir anlamı var mı bilmiyorum.eğer bu doğruysa çift çeker traktörün salının neden kısaldığının gerekçelerinden birisi olabilir.diye düşünüyorum.

iki önemli neden , aktarma organlarının motora daha yakın olması yüksek güç elde etmek için, dönüş çapının kısalması , dar dönüş yapabilmek için nedeni budur arkadaslar..

silah teknolojisi çok gelişti uzun makinalara zırh delebilen 12.7 mm zırh deler makinalı dabancalar takılabiliyodu şimdi kısa makinalara bisürü bombs koyabiliyolar kesin bundandır