paletli traktörlerin ağırlık merkezi , öne mi arkaya mı yakın olmalı..

Ynt: paletli traktörlerin ağırlık merkezi , öne mi arkaya mı yakın olmalı..

quadtrack ayrı tutulursa dümenleme önemli bir etken paletlilerde .... arkayı çok süpürüyor... acaba ağırlık merkezi b konudada etkenmidir .... aklıma takıldı ...

paletli traktör türkiyede fazla kullanılmadığından yorum fazla yok

konuya gelince paletli traktör çekiş için ne ön nede arka tüm palet yüzeyi kullanılıyor bunun için ağırlık eşit olarak tüm yüzeye dağıtılmalı.

Slm. Paletli traktörlerde ağırlık merkezinin arkaya yakın olması gereklidir ve paletlere hareket veren cer grubunun mutlaka arkada olması gereklidr. Eğer palet ön taraftan hareket alırsa; paletin üzeri gerilecek ve zemine basan kısmı gevşeyecektir. Ağırlık merkezi arkaya yakın olursa; zeminde bulunan taş vs. maddeler traktörü daha sarsacaktır. Çünkü; palet bu taşların üzerine daha kolay çıkarak, arka tarafa gelene kadar ya ezilecektir veya toprağa gömülerek traktörün daha az sarsıntıyla hareket etmesini sağlayacaktır. Eğer ağrlık merkezi öne yakın olusa; daima öndeki istikamet makarası Paletin dizili olduğu zincir tarafından darbe alarak fazla aşınmaya maruz kalacaktır. Şahsi kanaatim.

paletli traktörlerin asıldığı ekipmanlar genelde öndeki traktörün kaldıramayacağı kadar büyük.kendi tekerlekleri olan.ve hidolik kumandayla çalışan makinalardır.15 li 20 li bir pulluk yada kombine patlatma yada wanway lar düşünün.onun için bence paletli bir traktörün bütün ekipmanları çekili olduğunda ağırlık merkezi ortandan harfif öne doğru olmalı.

ali_kockaya link=topic=23228.msg193885#msg193885 date=1247237173' Alıntı:
paletli traktörlerin asıldığı ekipmanlar genelde öndeki traktörün kaldıramayacağı kadar büyük.kendi tekerlekleri olan.ve hidolik kumandayla çalışan makinalardır.15 li 20 li bir pulluk yada kombine patlatma yada wanway lar düşünün.onun için bence paletli bir traktörün bütün ekipmanları çekili olduğunda ağırlık merkezi ortandan harfif öne doğru olmalı.
kardeşimi tebrik ederim ..+ rep

ali_kockaya link=topic=23228.msg193885#msg193885 date=1247237173' Alıntı:
yoruma alkış arkadaşlar....hep birlikte...

Slm. Ben kendi adıma konuşayım. Uzun bir süre paletli yükleyicilerde operatörlük yaptım. Cat 955 L, Cat 953, Komatsu D 75 S v.bazıları. Fakat traktörlerde durum nasıl olmalı bi türlü bağlantı kuramadım. Bu saydığım işmakinalarından 955 ve D 75 S olanların motorları öndeydi ve arkalarına ilave ağırlıklar takılmıştı. Cat 953 ce Cat 973 ler ise arkadan motorluydu ve ağırlık arkaya verilmişti.. Ben konuyu buna göre yorumladım. Saygılar.