Çiftçeker traktörlerde yük çekerken römorkunun arışına pelivan çeki yapılması

Ynt: Çiftçeker traktörlerde yük çekerken römorkunun arışına pelivan çeki yapılması

bizim 4 tekerli 4 tane römork vardı.her birine 12 13 ton pancar atıyoduk pehlivan çeki yapmaktan römorkların okları ayda 1 degişiyordu :D

Ynt: Çiftçeker traktörlerde yük çekerken römorkunun arışına pelivan çeki yapılması

uzunyayla link=topic=23232.msg189972#msg189972 date=1246024885' Alıntı:
hidrolik kollarına geçirilen demir yada zincirden ibaret pehlivan çekisi..kullanışı ise hidrolikleri indirirsin ve çekiyi kollara takarsın sonra yavaş yavaş kaldırırsın..çeki römorkun demirine yetişince dikkatle biraz daha kaldırırsın belli bir baskı oluştuktan sonra hidroliği kaldırmayı bırakırsın...durum bundan ibaret...dört teker römork bağlı tek çeker traktörler için birebirdir çekişi oldukça arttırır...yalnız hidroliği ayarlı kaldıramazsanız arıza çıkarır...
simdi benim ilac tankerinn basi saga ve sola donebiliyor bunu orta kolu bagladimiz yere baglasam olurmu keskin viraj yapilamaz galiba

zehriduman link=topic=23232.msg883021#msg883021 date=1398196231' Alıntı:
simdi benim ilac tankerinn basi saga ve sola donebiliyor bunu orta kolu bagladimiz yere baglasam olurmu keskin viraj yapilamaz galiba

Sürekli yapmıyosun zaten düze çıkınca bırakıyosun patınaj yaptıgı zaman tekrar kaldırıyosun :) 1999 ' da 80-66 vardı onunla yapıyoduk çok az hatırlıyorum :)

ORION link=topic=23232.msg883046#msg883046 date=1398197636' Alıntı:
Sürekli yapmıyosun zaten düze çıkınca bırakıyosun patınaj yaptıgı zaman tekrar kaldırıyosun :) 1999 ' da 80-66 vardı onunla yapıyoduk çok az hatırlıyorum :)
ben hic yapmadimda birgun denemek amacli yapicam

sert zemin icin bisey diyemem ama gevsek zeminde 4wd icin ceki altta olmali üst cekide onler boşa çıkınca 4wdnin anlami kalmıyor

Üst çekinin amaci hidroliklere yük bundirip arka tekerlerin daha iyi tutunmasıni sağlamak çiftçekerde bunu yaomaya gerek kalmaz.Bizde çiftçekerde üst çeki kullanıyoruz ama üst çeki otomatik yakalamalı olduğu için hidroliklere yük vermek için degil.

zehriduman link=topic=23232.msg883125#msg883125 date=1398233835' Alıntı:
ben hic yapmadimda birgun denemek amacli yapicam

Ne gerek var ya hu çile o işler biz 3 sene once falan tarladan pancarı çıkartamadık (çok yagmur yagmıstı) o zaman yapıyoduk... 4 çeker ve ya tek çeker olmasının bı anlamı yok hdrolık kapasitesi 5000 KG olsun yanı arka tekerleklere 5 ton da traktör + 5000 daha bınmesı demek buda 2 tekere 10 ton yuk bınmesı demek yanı patınaj ımkanı çok azalır traktorun buda çekıyı çok artırır 4 çeker bır traktör o pozısyonda 2 araba çekebiliyorsa patınaj yapmadan o 4 araba çekebilir 2 tekerlekle

Su traktör çekme yarısları var onlarda da aynı sıstem soz konusu onlar hep yüksek beygirli tek çeker traktörler yanı 4 çekerken çektıgınden daha fazla çeker hidrolikden kasarak ancak ya araba okunu kopartıyo yada lastıkler tubless oldugu için lastık jant yanagından ayrılıyor ve tekerlegın havası ınıyor buyuk traktorlerde çile (küçük traktörler yapılması gerekır zorunludur )

Büyük traktörden kastım tr sartlarında 100 hp ve üzeri büyük sayılıyor :D

ORION link=topic=23232.msg883149#msg883149 date=1398244639' Alıntı:
Ne gerek var ya hu çile o işler biz 3 sene once falan tarladan pancarı çıkartamadık (çok yagmur yagmıstı) o zaman yapıyoduk... 4 çeker ve ya tek çeker olmasının bı anlamı yok hdrolık kapasitesi 5000 KG olsun yanı arka tekerleklere 5 ton da traktör + 5000 daha bınmesı demek buda 2 tekere 10 ton yuk bınmesı demek yanı patınaj ımkanı çok azalır traktorun buda çekıyı çok artırır 4 çeker bır traktör o pozısyonda 2 araba çekebiliyorsa patınaj yapmadan o 4 araba çekebilir 2 tekerlekle

Su traktör çekme yarısları var onlarda da aynı sıstem soz konusu onlar hep yüksek beygirli tek çeker traktörler yanı 4 çekerken çektıgınden daha fazla çeker hidrolikden kasarak ancak ya araba okunu kopartıyo yada lastıkler tubless oldugu için lastık jant yanagından ayrılıyor ve tekerlegın havası ınıyor buyuk traktorlerde çile (küçük traktörler yapılması gerekır zorunludur )

Büyük traktörden kastım tr sartlarında 100 hp ve üzeri büyük sayılıyor :D
simdi benim 260 gold 2ton su tankeriyle yapmm dogrumu

zehriduman link=topic=23232.msg883158#msg883158 date=1398246154' Alıntı:
simdi benim 260 gold 2ton su tankeriyle yapmm dogrumu

'2000 L su tankeri ile yapamam' dedın heralde su tankeri tek dingilmi yoksa gobeklı mı tek dıngılse yapamazsın yapman mumkun değil Pehlıvan çekı denen seyin amacı arka tekerlere bınen yuku artırmak... zaten tek dıngıl romork, su tankeri vs ... yukunun yarısını traktorun arka tekerine verıyor gerek yok yapmana ...

ORION link=topic=23232.msg883164#msg883164 date=1398246788' Alıntı:
'2000 L su tankeri ile yapamam' dedın heralde su tankeri tek dingilmi yoksa gobeklı mı tek dıngılse yapamazsın yapman mumkun değil Pehlıvan çekı denen seyin amacı arka tekerlere bınen yuku artırmak... zaten tek dıngıl romork, su tankeri vs ... yukunun yarısını traktorun arka tekerine verıyor gerek yok yapmana ...
tek dingil bahce ilaclamak icin kullaniyorum mevsim itibariyle biraz camur oluyor o yuzden yapmam gerekiyormu

zetor forterra 10641 Traktörümde denedim önleri bağlamadan 23 ton küsürlü yük vurdum bayır yukarı hafif sarmaya başladı merak edıp pelvan yaptım 6000 kg kaldırma kapasitesi var traktörün ağırlığı 5300 kilo pelvan yaptğımda motor iyice bastı kndıne yere diş kaçırmamaya başladı oyle tırmandım

pelvan yaptığımda benım traktörüm eğer bijon kesmesse 40 50 çıkaracağına güvenıyorum . ama vurduğum bayır kısa ve çok dik

düzde 32 ton buğday yuklü bmc pro yu çok rahat bir çekilde eve kadar getirdım vitezleri geçmiyordu yaklaşık 10 km bayırda tırmandım ama baya zorlandı araziye düştum asvalt kazıya kazıya aldım onu bildiğim kadarıyla bmc proların boşu 12 ton 32 ton buğdayla çektim