Çiftçeker traktörlerde yük çekerken römorkunun arışına pelivan çeki yapılması

Ynt: Çiftçeker traktörlerde yük çekerken römorkunun arışına pelivan çeki yapılması

tek çekerlerde işe yarıyor ama çift çeker kullananlardan yapan vardır herhalde tam cevap verebilecek.

mantıken tek çekerde işe yarıyorsa çift çekerdede elbet faydası olacaktır ama ne kadar?

Ynt: Çiftçeker traktörlerde yük çekerken römorkunun arışına pelivan çeki yapılması

evet işe yarıyor. ilk traktörümüz 135 mf olduğu için remorkta 4 tekerliydi. bu konuda baya bi teçrübeliyiz. daha sonra 240 s aldık ondada sürekli kullandık. şu an 265 s varda onda da kullanıyoruz. bi konuya dikkat çekmek isterim. kullanılan pehlivan çekinin orjinal olması lazım yani zinciri bağladığın kısmın her iki tarafa da hareketli olması ve zincir bağlanan kısmın remorktaki yerinin iyi tesbit edilmesi lazım. sonuç traktör neredeyse iki katı daha fazla yere tutunuyor. motor güçten düşsede tutunma artıyor. ayrıca rampa inerken motoru sürükleyemiyor. motorun daha iyi kompresör yapmasını sağlıyor. bilmem anlatabildimmi. saygılar.

cubuklu06 link=topic=23232.msg189970#msg189970 date=1246024036' Alıntı:
pehlivan çeki nedir arkadaşlar nasıl bişey oluyo ??
hidrolik kollarına geçirilen demir yada zincirden ibaret pehlivan çekisi..kullanışı ise hidrolikleri indirirsin ve çekiyi kollara takarsın sonra yavaş yavaş kaldırırsın..çeki römorkun demirine yetişince dikkatle biraz daha kaldırırsın belli bir baskı oluştuktan sonra hidroliği kaldırmayı bırakırsın...durum bundan ibaret...dört teker römork bağlı tek çeker traktörler için birebirdir çekişi oldukça arttırır...yalnız hidroliği ayarlı kaldıramazsanız arıza çıkarır...

uzunyayla link=topic=23232.msg189972#msg189972 date=1246024885' Alıntı:
hidrolik kollarına geçirilen demir yada zincirden ibaret pehlivan çekisi..kullanışı ise hidrolikleri indirirsin ve çekiyi kollara takarsın sonra yavaş yavaş kaldırırsın..çeki römorkun demirine yetişince dikkatle biraz daha kaldırırsın belli bir baskı oluştuktan sonra hidroliği kaldırmayı bırakırsın...durum bundan ibaret...dört teker römork bağlı tek çeker traktörler için birebirdir çekişi oldukça arttırır...yalnız hidroliği ayarlı kaldıramazsanız arıza çıkarır...
anladım abi teşekkürler..galiba görmüştüm ondan

zor şartlarda ,çift çeker traktöre pehlivan çeki yapmayı düşünüyorsanız .. tek çeker traktör alın... tek çeker traktör kullandım ..ben diferansiyal kilitine basmayı tercih ederdim ..pehlivan çeki bile kullansan tek tekerlek asılabilir ...2 teker çekmesi tek tekerden daha avantajlı diye düşünüyorum...

nailyetek link=topic=23232.msg189959#msg189959 date=1246016593' Alıntı:
evet işe yarıyor. ilk traktörümüz 135 mf olduğu için remorkta 4 tekerliydi. bu konuda baya bi teçrübeliyiz. daha sonra 240 s aldık ondada sürekli kullandık. şu an 265 s varda onda da kullanıyoruz. bi konuya dikkat çekmek isterim. kullanılan pehlivan çekinin orjinal olması lazım yani zinciri bağladığın kısmın her iki tarafa da hareketli olması ve zincir bağlanan kısmın remorktaki yerinin iyi tesbit edilmesi lazım. sonuç traktör neredeyse iki katı daha fazla yere tutunuyor. motor güçten düşsede tutunma artıyor. ayrıca rampa inerken motoru sürükleyemiyor. motorun daha iyi kompresör yapmasını sağlıyor. bilmem anlatabildimmi. saygılar.
[/quote
birçok 135 te görüyordum traktörle beraber orjinal verilmiş pehlivançekiyi eskiden...

kışın çamura saplanmıştım.yardıma tümosan 65-70 çift çeker geldi.aşağıdaki remork çekisine taktık.bütün uğraşlara rağmen çıkmadı.pehlivan çekisi yoktu.bizde ekipman takılan orta kol yuvasına zinciri taktık.(aslında çok sakıncalıdır)ilk denemede çamurdan çıkardı..

arakol die tabir ettiğimiz hidrolik kollarına takılan demiri kullanıyoruz hem römork takmada hemde pehlivan çeki gibi kullanıyoruz

nailyetek link=topic=23232.msg189959#msg189959 date=1246016593' Alıntı:

aynı bizim yöntem bizde 175 e böyle yapıyoduk usta güzel anlatmış..

ara kol a römork taktılmaz.traktör tam güce dirdiği zaman arkaya devirilebilir.traktörün römork takılması için edilen yerine takmalısın.traktörde çeki yuvası yere ne kadar yakın olursa direksiyon ve manevra kabiliyeti o kadar artar.yerden ne kadar yukarı kaldırırsan (mümkün mertebe)çekiş artar.yapılan işleri kendi mantık süzgecinden geçirmliyiz.2500 kiloluk bir traktöre 7,5 ton yük+2,5 ton römork=10 ton yükü takarsan çok dikkatli olmalısın.bir el arabasına 10 torba çimento koyup bayır aşağı indirdiğimizi düşünün.arkadaki yük traktörün ağırlığını geçmeye başladığında tehlike başlar.

cubuklu06 link=topic=23232.msg189970#msg189970 date=1246024036' Alıntı:
pehlivan çeki nedir arkadaşlar nasıl bişey oluyo ??
Ersin senin pehlivan çekiyi bilmen lazım Ankara bölgesinde çok kullanılır Pehlivan çekinin özellikle massey kullanıcılarına büyük yardımı olmuştur.

bizim buralarda romorkun arşına hidrolik demiri dayanana kadar kaldırılır...çekiş çok artıyo özellikle tek çekerlerde

pehlivan çekide traktörün ön tekerlekleri yerden hafif kesilmesi yeterli olur.ancak öne başka bir traktör daha takmak gerekirse.zincir gerildiğinde sizin traktörün önünü yere bastıracağından hidrolik bozulabilir.pehlivan çekisi dönüşlerde traktörün hidrolik kolunu kırabilir.ben kırdım.

O da bi gerçek..traktörün önü havalarda uçuyo..ama gerçekten bilinçsizce yapıldığında çok tehlikeli.. noo*-*-

slm. size anlatmak istediğim orjinal pehlivan çekiyi bazı arkadaşlar görmüşler sanırım. bu çekiler genellikle 135 mf gb. ithal gelen masseylerde gelmiş. biçok massey kullanıcısın da vardır. hatta orman kesim işlerinde çalışan arkadaşlar T demiri kullanıyolar ve bendeki pehlivan çekiyi ilk gördüklerinde ya senin motordaki de heralde C demiri diye espri yapmışlardı. yani C harfine benzeyen bu çekiyle motora yük bindirdiğiniz zaman olduğunuz yerde veya her iki yöne çok rahatlıkla ve güvenle dönebilirsiniz. eğer düz bir demiri arışın altına takarak veya ortasına zincir bağlayarak pehlivan çeki yaparsanız dönüşlerde yan gergileri koparmanız ihtimali çok yüksek olur. ve dönüş yaparken tam rampanın ortasına hidroliği gevşetmek zorunda kalırsınız ve işin hiçbir güzelliği kalmaz. ben bu olayı size resimleriyle beraber nasıl kullanıldığını anlatmak isterdim fakat tarayıcı olmadığından kitaptakileri tam izah edemiyom. bunları elime geçen mf 135 in orjinal kullanma kılavuzun da gördüm hemde çok ayrıntılı anlatmış adamlar 1967 yılın da sanki bi ansiklopedi gibi. bizim arazimiz çok engebeli ve o zamanlar tecrübemizde yoktu yıllarca 4 tekerlekli remorkla 135, 240 mf 54 c fiat gibi hafif traktörlerle arkamız da 6-8 ton arası yüklerle canımız cebimizde gezdik. şu an 1 tane daha tek dingilli remork aldıkta ve pehlivan çekiyi pek kullanmıyoruz. yinede 265 s de bile ihtiyaç oluyor. zaten mantıken de traktör ister 2wd ister 4 wd olsun eğer kendi ağırlığı 3 ile 4 ton olursa arkasına da freni falan olmayan remorka (4 tekerli) kalkıp 8 ila 10 ton yük sararsak bide remorkun darası var motor bu yükün önünden nasıl gider veya nasıl durdurur. düşünmek lazım bi arkadaş elarabası örneğinde anlatmış olayı. not: pehlivan çeki yapıldığı zaman çeki demirinin altına emniyet pimi takmayı unutmayınız. üzücü kazalara sebep olur. okuduğunuz teşekkürler.