traktörlerde yana kayma yı azaltmak için lastik tırnak açısının önemi ??

Ynt: traktörlerde yana kayma yı azaltmak için lastik tırnak açısının önemi ??

_MeLiH_ link=topic=23266.msg190184#msg190184 date=1246127660' Alıntı:
Bence Çok Önemli Özellikle Çiftçekerler le Kazayağı Çekmesi Çok Kolay ..
bence ufak traktörde daha kolay oluyor mesela ayçiçeği arası(mf240) ta çok güzel oluyor büyük traktör illa kayıyor!

nailyetek link=topic=23266.msg190812#msg190812 date=1246382244' Alıntı:
slm. atilla bey bu defada konuyu traktörler taşımışsınız. fakat baya bi araştırma gerektiriyo. hayırlısı.
aslında tırnak açılarını aklınızdan geçirirseniz .. çok kolay ..ayrıca teşekkür ederim...

tek çekerlerde kayma çok olur yan sürüşlerde tekerin faydası olur ama kısmen ara şanzumanlı olanlar daha saglam basıyor.285 mf vardı kardeşimin çok kayardı bende 275 mf brezilya vardı ara şz attırdım yanda ve çekişde mükemmeldi.sadece dönüşlerde biraz tur azdı sorun oluyordu.

köylü link=topic=23266.msg190842#msg190842 date=1246386344' Alıntı:
tek çekerlerde kayma çok olur yan sürüşlerde tekerin faydası olur ama kısmen ara şanzumanlı olanlar daha saglam basıyor.285 mf vardı kardeşimin çok kayardı bende 275 mf brezilya vardı ara şz attırdım yanda ve çekişde mükemmeldi.sadece dönüşlerde biraz tur azdı sorun oluyordu.
ara şanıman dediğin ne kardeş :???

genelde mf lere takılıyor vites kutusunun ve arka kovanın birleştiği yere 25-35 cm genişliğinde blok takıyorlar traktör uzuyor.185 mf kısa ama 188 mf ler ara şanzumanlı bu yüzden 188 mf ler 168 mfler kısmen 178 mfle bu yüzden tutuluyor tabi bu arazileri rampa olan yerlerde geçerli.diger traktör markalarını bilmiyorum.takılıp takılmadığını ama 275 mf brz ya çok takılıyor 168 mf takılıyor güce faydası var.ustalar daha iyi bilir.

köylü link=topic=23266.msg190848#msg190848 date=1246387216' Alıntı:
genelde mf lere takılıyor vites kutusunun ve arka kovanın birleştiği yere 25-35 cm genişliğinde blok takıyorlar traktör uzuyor.185 mf kısa ama 188 mf ler ara şanzumanlı bu yüzden 188 mf ler 168 mfler kısmen 178 mfle bu yüzden tutuluyor tabi bu arazileri rampa olan yerlerde geçerli.diger traktör markalarını bilmiyorum.takılıp takılmadığını ama 275 mf brz ya çok takılıyor 168 mf takılıyor güce faydası var.ustalar daha iyi bilir.
sonu 8 le biten mf lerde ara şanzuman olduğunu bildiğin için ...+ rep ...tebrik ederim sitenin önünde...

benim fikrim lastik açılarının az olduğunda yani dar olduğu zaman yana kaymanın azalacağı. eğer açılar geniş olursa yani lastik tırnakları dışa doğru dik şekilde olduğunda tırnakların toprağı arada tutamayıp lastiğin iç tarafından tahliye etmesi sonucu traktörün daha çok kayacağı. bu konuya fazla dikkat edemiyoruz. bizler küçük işletmelere sahip kişileriz. traktörlerimize hangi lastik daha ucuzsa onu alıyoruz. bi kaçımız hariç.

nailyetek link=topic=23266.msg190856#msg190856 date=1246387738' Alıntı:
benim fikrim lastik açılarının az olduğunda yani dar olduğu zaman yana kaymanın azalacağı. eğer açılar geniş olursa yani lastik tırnakları dışa doğru dik şekilde olduğunda tırnakların toprağı arada tutamayıp lastiğin iç tarafından tahliye etmesi sonucu traktörün daha çok kayacağı. bu konuya fazla dikkat edemiyoruz. bizler küçük işletmelere sahip kişileriz. traktörlerimize hangi lastik daha ucuzsa onu alıyoruz. bi kaçımız hariç.
bu yorum tebrik edilir ...teşekkürler...rep daha önce verdim zaten...

çekiş kabiliyetini artırmak için de tırnak açılarının fazla olmasını düşünüyorum...süspansiyon problemi ve , düşük hava basıncında kullanılırsa lastiğin yanlardan kırılma sorunu çıkaracağına inanıyorum...

nailyetek link=topic=23266.msg190932#msg190932 date=1246397482' Alıntı:
teşekkürederim. onurlandırdınız beni.
doğruya doğru kardeşim...doğru yorum yaptınız...