biçerler de , ön lastiklerin tırnak açısı fazlamı az mı olmalı....

Ynt: biçerler de , ön lastiklerin tırnak açısı fazlamı az mı olmalı....

arkadaşlar biraz gayret ..lastik çok pahalı alırken dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum..

slm. abiciğim konuya biçerin çalışma bölgelerine de bakarakda lastik almak lazım. mesela bizde çakmaş taşı denilen yani eskiden döven taşı olarakta kullanılmış camsı yapılı taşlarda oldukça fazla. açılarının ne kadar olduğunu bilmiyorum ama tırnak sayılarının çok ve sık olması aradaki kesikleri önlüyor. birde biçer mısırda falan kullanılırken çamur oluyor heralde bununda göz önünde bulundurulması gerekli bence.

nailyetek link=topic=23268.msg190257#msg190257 date=1246137772' Alıntı:
slm. abiciğim konuya biçerin çalışma bölgelerine de bakarakda lastik almak lazım. mesela bizde çakmaş taşı denilen yani eskiden döven taşı olarakta kullanılmış camsı yapılı taşlarda oldukça fazla. açılarının ne kadar olduğunu bilmiyorum ama tırnak sayılarının çok ve sık olması aradaki kesikleri önlüyor. birde biçer mısırda falan kullanılırken çamur oluyor heralde bununda göz önünde bulundurulması gerekli bence.
çakıl konusunda haklısın ..katılıyorum..ben yan yerlerde hasat yapan biçerler için düşündüm...

yan yerlerde çalışan biçerlerin devrilme riskleri doğal olarak daha fazla. ama buna lastik tırnak açılarının ne kadar etkili olacağı konusunda pek bi fikir oluşturamadım kafamda. fakat size bişey anlatayım; 2 sezon önce bize gelen medion 310 un sol lastiğini taş kesmişti. sahibide sıkışık olduğundan bitane yerli pirelli alıp geldi. sağ orjinal lastik radyal markasını hatırlayamadım ama alman olduğu kesin. sola eğimli yerlerde makina çok yatıyodu şoförü korkutacak kadar. onun için hep sağ lastiği aşşağıya getirmeye gayret ettik dönüşlerde bilmem bu sizde bi fikir oluştururmu?

evet bencede bu konuyu teknik bilgisi yüksek arkadaşlar yorumlasa daha iyi olacağı kanaatindeyim. benim yazdığım şeyler sadece göreceli olanlar.

açı yana doğru fazla olursa yani tırnaklar dışa doğru dik olursa gevşek zeminlerde faydalı olacağını düşünüyorum. sert zeminlerde ise tırnak açılarının boyuna doğru yani dar açılı olanların daha faydalı olacağı konusunda bişeyler canlandı. kafamda ama yinede teknik bi konu

nailyetek link=topic=23268.msg190276#msg190276 date=1246141069' Alıntı:
açı yana doğru fazla olursa yani tırnaklar dışa doğru dik olursa gevşek zeminlerde faydalı olacağını düşünüyorum. sert zeminlerde ise tırnak açılarının boyuna doğru yani dar açılı olanların daha faydalı olacağı konusunda bişeyler canlandı. kafamda ama yinede teknik bi konu
balığı yakaladın tekrar saldın...biraz daha derse devam...

nailyetek link=topic=23268.msg190276#msg190276 date=1246141069' Alıntı:
balığı yakala ...çok yaklaştın...

atilla link=topic=23268.msg192153#msg192153 date=1246743596' Alıntı:
balığı yakala ...çok yaklaştın...
Atilla abi; son bidaha canlandırdım olayı kafamda ve tırnak açılarının geniş yani fazla olması kanatine vardım. Because; tırnak açıları geniş olduğu zaman, yere basan tırnakların yüzeylerinin de tamamen toprağa paralel bir şekilde basarak daha kuvvetli olacağı kanaatindeyim . Zaten biçerdöver lerin kuru zeminlerde çalışma yüzdeleri çok daha fazla. Eğer çamurlu ortamlarda çalışan makinalar olsaydılar dar açılı lastiklerin tırnak arasına almış oldukları çamuru daha kolay tahliye edeceği kanaatindeyim. Umarım anlatabilmişimdir.

nailyetek link=topic=23268.msg192176#msg192176 date=1246745990' Alıntı:
Atilla abi; son bidaha canlandırdım olayı kafamda ve tırnak açılarının geniş yani fazla olması kanatine vardım. Because; tırnak açıları geniş olduğu zaman, yere basan tırnakların yüzeylerinin de tamamen toprağa paralel bir şekilde basarak daha kuvvetli olacağı kanaatindeyim . Zaten biçerdöver lerin kuru zeminlerde çalışma yüzdeleri çok daha fazla. Eğer çamurlu ortamlarda çalışan makinalar olsaydılar dar açılı lastiklerin tırnak arasına almış oldukları çamuru daha kolay tahliye edeceği kanaatindeyim. Umarım anlatabilmişimdir.
yan yerlerde biçen biçerler ..konunun başlığında yazdım....

atilla link=topic=23268.msg192180#msg192180 date=1246746321' Alıntı:
yan yerlerde biçen biçerler ..konunun başlığında yazdım....
O zaman abi iş değişir. Yan yerlerde biçen biçerlerin lastik açıları dar olması lazım. Because; tırnak arasındaki toprak daha geç tahliye olur ve yana kayma böylelikle engellenmiş olur. Şahsi kanaatim.

nailyetek link=topic=23268.msg192187#msg192187 date=1246747195' Alıntı:
O zaman abi iş değişir. Yan yerlerde biçen biçerlerin lastik açıları dar olması lazım. Because; tırnak arasındaki toprak daha geç tahliye olur ve yana kayma böylelikle engellenmiş olur. Şahsi kanaatim.
işlem tamam ...teşekkür..