TRAK KLÜPTEKİ BİÇERCİ ARKADAŞLARDAN YARDIM İSTİYORUM

19.05.2008
11,882
800
Edirne

ARKADAŞLAR SENESİNDEN MİDİR BİLMİYORUM İLK DEFA BUĞDAYLARIMIZ ÇOK OLARAK YATTI.BİÇERDÖVERLER YATAN BUĞDAYLARI TOPLAR MI BİLGİLENDİRİRSENİZ SEWİNİRİM YAZIK GÜNAH BUĞDAYLAR YERDE KALMASIN

Ynt: TRAK KLÜPTEKİ BİÇERCİ ARKADAŞLARDAN YARDIM İSTİYORUM

hiç merak etme kardeş. ekim sırasında tarlayı iyi tesviye yaptıysan yere yapışsa yine alıyo biçerci arkadaşlar.yeter ki taş ve kök olmasın tarlada. varsada sen bulursan yerlerini yine sıfır biçiyo arkadaşlar. haklarını yemiyelim.

ya size mi denk geliyor böyle iyi biçerciler bilmiyorum bizimkilere yerden biç iyice diyoruz adamlar 1 karş yukardan biçior.geçen sene biçtirdik o kadar bugday dökmüşki.zannedersin buğday tarlası zor hazırladık yerleri

doganbey1 link=topic=23329.msg190767#msg190767 date=1246367880' Alıntı:
ya size mi denk geliyor böyle iyi biçerciler bilmiyorum bizimkilere yerden biç iyice diyoruz adamlar 1 karş yukardan biçior.geçen sene biçtirdik o kadar bugday dökmüşki.zannedersin buğday tarlası zor hazırladık yerleri
slm. biz 1998 senesinde biçere birkaç parça yer biçtirdik. o zaman başladık biçerdöverle hasata. ancak ilk yıllar bimiyoruzya biçeri falan adam geliyo 1545 claysonla bu diyo en son makina bundan üstünü yok, bide kabin koymuş camlar siyah bu diyo bilgisayarlı falan, ertesi sene jd 955 geliyo hektar ölçer taktırmış bu diyo bilgisayarlı falan millet yutuyo, burada yan gelir, bura dik, adamlar vurup gidiyo bir kış köy odasında biçerci muhabbeti. taki 2003 te yan köye bi CLAAS Medion 310 geldi köyde bir tek ben 55 dekar yer bıraktım ona biçtircez diye. herkes harmanı bitirdi, biçerci diyo ha bugün ha yarın işi bitti makina hararet yapıyo kendimi riske atamam demesinmi.. ölürmüsün öldürümüsün neyse biraz tartıştık, 20 ağustos oldu tarih, abisiyle görüştüm bi fırça atmış 55 dekar yer bırakılırmı diye.. sabah tam 07.30 da geldi bi rüzgar esiyo kaban giydik vallahi hava bulutlu adam başladı12.30 da bitti. arad yağmur da atıştırıyo derken hava yağdı. neyse o tanışmayla o yıldan beri köyü biçiyolar eski 98 xl ilede biçti 88 dominatör c ilede hiç dökme yok görseydiniz burda geçen sene hiçbişey ekili değilmiş derdiniz anız bile belli olmuyodu. tek fark bence benim diğer köylerden sadece dekar başına 1 tl fazla para vermem birde balya da 10 krş fazla ödemem galiba. yani düşünün 500 dekar biçtirsen 500 tl para eder. adamda memnun olur sende memnun kalırsın.

Bu seneki yatıklar çok mühim sayılmaz 1991 yılını hatırlıyorum, Edirne ve Babaeski de hasır gibi yerden kaldırmıştık ekini 100 dönüm yer biçiyoruz maksimum 10 dönümü ayakta geri kalanı yatık... yatık ekini kaldıran gege sistemleride pek yoktu o sıralar, 1174 ü yeni almıştık ve o gege seti vardı tabloda... en az zayiatla biçmiştik hiç kalmıyordu yerde...

hangi makineye biçtirirsiniz bilmem ama tablanın ayarı ve lojistiği iyi kullanırsa bişey olmaz bu sene bizimde öğleydi tablanın kelebeğini hafif öne kaydırırsa bişey olmaz

Bu sene bizim burada da çok yatık ekin vardı. Fakat biçerdöverin ekin kaldırıcılarını taktık. Çok rahatça tüm ekinleri biçtik. CLAAS marka biçerdöveri olan bir biçercin varsa ona söyle ekin kaldırıcılarını taksın. Hem ona rahatlık, hem sana en az zarar olmuş olur. Unutmayın CLAAS marka biçerdöverler ekin kaldırıcılar standart oluyor. Biçercinize söylerseniz takacaktır. Eğer ekin kaldırıcısı olmayan bir biçerdövere biçtiriyorsan. Çeşitli biçerdöver parçası satan parçacılarda kaldırıcılar mevcut oluyor. Biçercine söyle alıp taksın. Bizim köyde bu sene baya yayıldı. Satın alıp takanlar oldu. Düz tarlaysa zaten biçerdöverci yalatarak ekinlerini toplar. Fakat yamuk çukur tarlaysa kaldırıcısız muhakkak kalacaktır.

teşekkürler erkan abi burda claas marka biçerdöver yok.senn dediğin kaldırıcılar kaç para acaba

doganbey1 link=topic=23329.msg193431#msg193431 date=1247091173' Alıntı:
teşekkürler erkan abi burda claas marka biçerdöver yok.senn dediğin kaldırıcılar kaç para acaba

Çok komplike birşey olmadığından fiyatının çok pahalı olacağını zannetmiyorum... Belli aralıklarla tabloya takılan tekli gegelerden ibaret...