Traktörün en ideal radyotör suyu sıcaklığı ne olmalıdır.

Bağzı modellerde termostat 85 derecede açılırken.bunlara sıcak çalışmalı motor deniyor.bizimkisi 75 de açılıyor.hiç termostatsız çalışan traktörler bile var.sizce sakıncalı mı?motor yağı ve yakıt soğutan traktörler de var.bir kaç yıl kullanılan antifirizde eskir mi?düşüncelerinizi bekliyorum.

Ynt: Traktörün en ideal radyotör suyu sıcaklığı ne olmalıdır.

Bağzı modellerde termostat 85 derecede açılırken.bunlara sıcak çalışmalı motor deniyor.bizimkisi 75 de açılıyor.hiç termostatsız çalışan traktörler bile var.sizce sakıncalı mı?motor yağı ve yakıt soğutan traktörler de var.bir kaç yıl kullanılan antifirizde eskir mi?düşüncelerinizi bekliyorum
güzel bi konu acmışın teşekkürler intercolli motorda termostat kullanmasak nasıl olur acaba bilgili arkadaşlar cevab yazarsa sevinirim

ramazanpullu link=topic=23340.msg190815#msg190815 date=1246382554' Alıntı:
güzel bi konu acmışın teşekkürler intercolli motorda termostat kullanmasak nasıl olur acaba bilgili arkadaşlar cevab yazarsa sevinirim
evet güzel bir konu ...termostat la inter cooler arasında bağlantı kuramadım...

interkolle termostatın ilgisini bende kuramadım.ustaya termostatın görevini sormuştum bir zamanlar.bana ' ' motorun terliyken soğuk su içmesini engelliyor. ' ' demişti.gerçekten de doğru.her motorun bir çalışma sıcakılığı var.motorun en sıcak yeri şüphesiz yanma odasının içi.birde kanallarda dolaşan yağ ve radyotör suyu var.ve hepsinin sıcaklığı da birbirinden farklı.teknik adamlar bunların sıcaklık aralığını biliyorlardır sanırım.ama sen termostatı söktüğün zaman yağ ve su kanalı arasında 50 dereceyi aşkın bir sıcaklık farkı olacak ve bence bu sakıncalı.ve traktörün hiç ısınmama riski var ki bu daha da sakıncalı.bir traktörde hararet problemi varsa sıcak yaz aylarında belki sökülebilir.

ali_kockaya link=topic=23340.msg190866#msg190866 date=1246389519' Alıntı:
interkolle termostatın ilgisini bende kuramadım.ustaya termostatın görevini sormuştum bir zamanlar.bana ' ' motorun terliyken soğuk su içmesini engelliyor. ' ' demişti.gerçekten de doğru.her motorun bir çalışma sıcakılığı var.motorun en sıcak yeri şüphesiz yanma odasının içi.birde kanallarda dolaşan yağ ve radyotör suyu var.ve hepsinin sıcaklığı da birbirinden farklı.teknik adamlar bunların sıcaklık aralığını biliyorlardır sanırım.ama sen termostatı söktüğün zaman yağ ve su kanalı arasında 50 dereceyi aşkın bir sıcaklık farkı olacak ve bence bu sakıncalı.ve traktörün hiç ısınmama riski var ki bu daha da sakıncalı.bir traktörde hararet problemi varsa sıcak yaz aylarıenda belki sökülebilir.
sağlıklı çalışan termostatı sökmeye gerek yoktur ...farzet sabah 4 te ..römorkla veya pullukla işe gidiyorsun ...motorun belli sıcaklığa gelmesi için termostata ihtiyacı vardır...

motorlar en verimli ateşlemeyi 90 derece civarında yaparlar.termostat motor yeterli sıcaklığa gelinceye kadar bekler devir dayim yapmaz motor gerekli çalışma ısısına gelince devreye girer. antifirize gelince 6 sene önce -20 dereceye ayarladık her sene ölçerim kışa girerken derecede herhangi bi değişim yok..