Motorda sulu gömlek nedir?Evde kendi traktörömüzü rektefe etmek hala hayal mi?

Ynt: Motorda sulu gömlek nedir?Evde kendi traktörömüzü rektefe etmek hala hayal mi?

sulu gömlek: pistonlarının yuvasının dökümün bir parçası değilde sonradan takılan borumsu bir parçayla oluşturulan motordur. aşagıdaki resimde bu parçayı göstermeye çalıştım
sulugmlekp.jpg

Ynt: Motorda sulu gömlek nedir?Evde kendi traktörömüzü rektefe etmek hala hayal mi?

Benim en kabaca bildiğime göre motor soğutma suyuna temas eden gömlek sulu gömlektir,etmeyeni kuru.Konuya gelince iyi bir usta evin önünde de yapar köy meydanında da ama bence şimdilik hayal usta olmayanlara...

piston yuvaları suyla soğutuluyor fakat yukarıda gösterdiğim parca direkt olarak suya temas halinde olduğu için ve döküme göre ince olduğu için sogutma işlevini daha başarılı yapıyor kanaatindeyim

incesu85 link=topic=23341.msg235191#msg235191 date=1261053993' Alıntı:
piston yuvaları suyla soğutuluyor fakat yukarıda gösterdiğim parca direkt olarak suya temas halinde olduğu için ve döküme göre ince olduğu için sogutma işlevini daha başarılı yapıyor kanaatindeyim
ben de aynı şeyden bahsetmek istemiştim tam anlatamamış olabilirim

arkadaşlar ' sulu gömlek ' tabiri aslında genel bir tabir ... yani hemen her motorda gömlekler arkasındaki kanallarda dolaşan su ile soğutulurlar ... suyun direkt gömleğe temas ettiği bazı spesifik motorlarda olabilir .....

evde rektefiye yapmaya gelince gerekli ekipman , taşlama , yıkama tezgahları , motora ait toplama ve sökme bilgileri ve rektefiye değerlerini yani hangi organ ne kadar taşlanacak nasıl kalibre edilecek vb... donanımlara sahip iseniz evde ve istediğiniz her yerde rektefiye yapabilirsiniz ......

sulu gömlek pek tutulan bir motor çeşidi değildir yüksek sıcaklıklara fazla dayanamaz örnek başak-stayer enter gibi traktörler sulu fiat ferguson johndere vs kuru gömlek...rektefe yaparkan silindirin etrafındaki gömleği çıkardığımızda direk su kanallarını görürüz kuru gömlek böyle değildir

2- Yaş gömlekler

Silindir gövdesine takılan yaş gömlekler doğruda soğutma suyuyla temas ederler.Yaş gömlekler değiştirilebildiği için onarımları kolaydır. Silindiri yeniden büyütmek gerekmediği için farklı çapta pistona da ihtiyaç duyulmaz. Bu tasarımın kusuru, paslanma ve delinme tehlikesinin olması ve silindir gövdesinin katılığının azalmasıdır.

Yaş gömleklerde gömlek delinmesi

kuru-sulu... ayrıntılı anlatım..

http://www.otobil.net/blog/genel/silindir-gomlekleri/

1994-1995 yıllarında lise son sınıf öğrencisiyken rektefiyecide staj yaptım.sulu gömlekler,enter traktörlerinde vardı.çok dayanıklı değiller.kuru tip yani motor bloğuna presleme ile çakılan gömlekler daha dayanıklıdır.soğutma suyu direkt olarak silindire temas etmez kanalcıklar içinde dolaşır.bu şekilde soğuma daha stabil oluşur.yüksek devirlerde soğuma daha dengeli oluşur.

Yapilir tabiki biz yapmistik rektefede bisi yok zaten bi sokup toplamasi bide ilk calisma icin subap ayari yapabilmek yeterli de yinede herkesin yapabilecegi is degil ustalik sart