+ Konuya Cevap Yaz
7 sonuçtan 1 ile 7 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  08 Ocak 2009
  Yaş
  32
  Mesajlar
  409
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Hibrit tohumlar ve bu tohumların insanlığa zararları  Neden Hibrit Zirvesi?


  İnsanlık ilişkilerimiz kısırlaştı iyice.

  Kısır hibrit ve hormonlu gıdaları yiye yiye…

  Kısırlaştıkça büzüldük. Yedikçe çözüldük, edilgenleştik, kalabalıklaştık, sürü haline geldik...

  Kısır tohumlar aramıza kısırlığın tohumunu attı hızlıca. Bizlerse fark edene kadar sessizliğimize baka kaldık.

  KAVRAMSAL TEMEL

  Latince Hybrida kelimesinden sözcük, Türkçe'de “hibrit” seklinde kullanılmaktadır. Günümüzde benzinli veya dizel motorlu otoların çalışmasında benzine veya mazota destek olan elektrik enerjisi desteği sistemine de hibrit denmektedir. Fakat sözcüğün bu anlamı, hibrit desteği olan motorlu taşıt sistemidir.. Aynı sözcük, sesli yayınlarda da kullanılmakta, sesin yayına verilecek seviyeye getirilmesini sağlamak gerekli cihazın adı olarak ta kullanılır.

  Platform kapsamında üzerinde odaklandığımız sözcük, Türkçe'de kavramsal olarak, yapıtaşı değiştirilmiş, kısırlaştırılmış bitki tohumları anlamına gelen “hibrit”tir. Hibrit, çeşitli sebze tohumlarının genetik olarak modifiye edilmesiyle (kırılmasıyla, melezleştirilmesiyle) elde edilir.

  Hibrit doğal tohumlara göre daha pahalı fakat ürün verimliliği ve kalitesi (zahiren) daha iyidir. Ama genleri değiştirilen tohumlardan mamül olduğu için insan sağlığına zararları vardır. Bu tohumlardan oluşan ürünlerden tohum elde edilmesi mümkün değildir. Yani, hibrit tohumundan mamül biber kurutup tohumu çıkarılamaz. Türkiye'de bazı yörelerimizde “İsrail tohumu” olarak da bilinir. fakat başka ülkelerin de bu konuda ciddi gelişmişlikleri vardır. Fransa, Avustralya v.b.

  Hibritin antioksidanı yoktur. Bağışıklık sistemine katkısı yoktur. Dört değerlikli elektronun içinde bulunduğu enerji halini temsil eder.

  Örneğin, bir tek domates tohumundan 25 kilo domates elde edilebilmektedir. Hibrit tohumlar, üreticiler için ideal karlı ve kolay bir üretim yöntemidir. Ancaaak…

  STRATEJİK DEĞİNİMLER

  “Anadolu`nun yerel tohumlarını getir, bilgisayarı götür” şeklinde özetlenebilecek “Hazera Tropyh” adıyla bir proje düzenlenmektedir.

  Canlıların genleriyle oynayan şirketlerden biri ziraat mühendisliği öğrencilerimizi “yarıştırarak” yerli tohumlarımızı ele geçirmek istediği de ortadadır.

  MHP Bursa Milletvekili Hamit Homriş, tarımda kullanılan hibrit tohumlarının insan sağlığına etkilerini, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının bu konuda herhangi bir çalışması bulunup bulunmadığını sormuştur. ( http://www.tumgazeteler.com/?a=4619296 )

  Hibrit, TBMM de tartışma konusu olsa da, şu ya da bu şekilde tartışma kısa sürede geçiştirilmiş verilen soru önergelerine tatminkar cevaplar alınamamıştır.  Ulusal Tarım ve Hibrit Zirvesi'nin ilkini, Adana'da yapmayı planlamamızın önemli gerekçeleri bulunmaktadır. Bunlar, söz konusu coğrafyanın, Türkiye'nin en büyük ovasının/ovalarının bulunduğu coğrafyada olması, İsrail'in tarım ve tohum alışverişine en yakın bölgede bulunması, Türkiye'nin tarım ürünleri ithalat ve ihracatının yapıldığı bölge olması gelmektedir.

  Öte yandan bu toprakların (sözde) Kürdistan sınırlarına yakın olması, bir taraftan da İsrail'in vaad edilmiş toprakların kapsam alanı içine girmesi nedeniyle Türkiye olarak ulusal bilincimizin zirvede tutulması gerektiği bir bölgemiz olması “Ulusal Tarım ve Hibrit Zirvesi” nin hazırlık toplantısının burada yapılmasını gerektirmiştir.

  Gerek merkezi yönetimin tarım politikalarının belirlenmesi konusunda katkı nitelikli komisyon raporlarının oluşturulması, gerekse başta bölge halkı olmak üzere bütün Türk çiftçisinin üretim noktasında bilinçlendirilmesi amaçlanmıştır.

  “Ulusal Tarım ve Hibrit Zirvesi” ile ilerleyen günlerde daha fazlaca açılımlar yapılacaktır.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  05 Eylül 2008
  Şehir
  UZUNYAYLA/KAYSERİ
  Yaş
  34
  Mesajlar
  1,160
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hibrit tohumlar ve bu tohumların insanlığa zararları  göz ardı edilemeyecek oldukça önemli bir konu...son zamanlarda satılan domates ,biber,salatalık vb sebzelerin yanında görüntü olarak mükemmmel fakat hiç tadı olmayan kiraz, kayısı, şeftali vb meyveler tezgahlarda boy gösteriyor...son birkaç yıldır kabaktan aşılanan karpuzlar piyasaya hakim....yetkili kurumlar ise sessiz....paylaşım için teşekkürler...

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  30 Mart 2009
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  33
  Mesajlar
  19
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hibrit tohumlar ve bu tohumların insanlığa zararları  herkes elindeki doğal tohumları korusun arkadaşlar, mümkünse çogaltsın dağıtsın. giden gider birdaha da bulamayız.

  Maraşlı arkadaşımdan yemeklik domates, antalyalı arkadaşımdan da patlıcan ve biber tohumu aldım, konu bence çok önemli. bi akrabamızda da kavun tohumu var onu da alacğım.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  15 Kasım 2007
  Mesajlar
  272
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hibrit tohumlar ve bu tohumların insanlığa zararları  Bu konuda büyük bir yanılgı olduğu kanaatindeyim. Hibrit tohum ile genetiği değiştirilmiş tohum arasında ciddi farklar olduğu kanaatindeyim. Hibrit çeşitler daha ziyade doğal seleksiyon yöntemleriyle aynı türler içerisinde yapılmış çalışmalardır diye biliyorum. Genetiği değiştirilmiş tohumlar ise farklı türler arasında gen aktarımları olan tohumlardır ki siz de aslında burda hibrit demekle bu gen aktarımı yapılmış tohumları kastediyorsunuz. Hibrit tohumlar sağlık açısından çok tehlikeli olmamakla birlikte sadece kısırlaştırılmış olduğu için, her yıl o tohuma para vererek almak zorundasınız anlamına gelmektedir. Lütfen detaylı bilgi için www.tohumcu.org sitesine giriniz ve orada Prof. Dr. Turan Tatlıoğlu'nun hibrit tohum ile ilgili sunumunu detaylı olarak inceleyiniz. Çok aydınlatıcı olacağı kanaatindeyim.

 5. #5
  b.ozyurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  15 Kasım 2007
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  22
  Mesajlar
  2,265
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hibrit tohumlar ve bu tohumların insanlığa zararları  Alıntı diomedes link=topic=23395.msg204071#msg204071 date=1250158118 Nickli Üyeden Alıntı
  Bu konuda büyük bir yanılgı olduğu kanaatindeyim. Hibrit tohum ile genetiği değiştirilmiş tohum arasında ciddi farklar olduğu kanaatindeyim. Hibrit çeşitler daha ziyade doğal seleksiyon yöntemleriyle aynı türler içerisinde yapılmış çalışmalardır diye biliyorum. Genetiği değiştirilmiş tohumlar ise farklı türler arasında gen aktarımları olan tohumlardır ki siz de aslında burda hibrit demekle bu gen aktarımı yapılmış tohumları kastediyorsunuz. Hibrit tohumlar sağlık açısından çok tehlikeli olmamakla birlikte sadece kısırlaştırılmış olduğu için, her yıl o tohuma para vererek almak zorundasınız anlamına gelmektedir. Lütfen detaylı bilgi için www.tohumcu.org sitesine giriniz ve orada Prof. Dr. Turan Tatlıoğlu'nun hibrit tohum ile ilgili sunumunu detaylı olarak inceleyiniz. Çok aydınlatıcı olacağı kanaatindeyim.
  Diodemes'e katılıyorum.Trakya'da ekilen bütün ayiçek tohumları hibrittir.Bütün Anadolu'ya da Trakya'dan geliyor.Bir sorun var mı.Ayrıca hibrit olmayan kanola tohumları da zehirli oluyor.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  19 Mayıs 2008
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  428
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hibrit tohumlar ve bu tohumların insanlığa zararları  Alıntı bilko link=topic=23395.msg203929#msg203929 date=1250106045 Nickli Üyeden Alıntı
  herkes elindeki doğal tohumları korusun arkadaşlar, mümkünse çogaltsın dağıtsın. giden gider birdaha da bulamayız.

  Maraşlı arkadaşımdan yemeklik domates, antalyalı arkadaşımdan da patlıcan ve biber tohumu aldım, konu bence çok önemli. bi akrabamızda da kavun tohumu var onu da alacğım.
  Yapılan araştırmalar neticesinde genetiği değiştirilmiş gıdalar nedeniyle bir çok hastalık meydana gelmekte ve bu hastalıkların tedavisi ya hiç yok veya çok pahalı
  Genetiği bozulmamış olan tohumları iyi tanımak lazım 3 seneye kadar genetiği bozulmamış tohumlar belkide altın değerini bulacak çünkü genetiği bozuk olan tohumların neticesi belli

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  29 Ağustos 2008
  Şehir
  Aksaray - Yenikent
  Yaş
  55
  Mesajlar
  728
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hibrit tohumlar ve bu tohumların insanlığa zararları  Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz (UĞUR MUMCU) Lütfen elma ile armutları karıştırmayın...
  Hibrit çeşitlerde ' ' kısırlık ' ' söz konusu değildir (en azından mısırda, pancarda) Islah çalışmaları sonucunda elde edillen anne ve baba hatların tohum üretim tarlalarında belirli oranlarda (sıra sayısı) ekilmesi ile elde edilen tohumluklardır. Bunlarda görülen heterosis (azmanlık) sadece F1 (birinci döl) görüldüğü için, her yıl tohumun değiştirilmesi gerekmektedir. Doğada olmayan bir özelliği hibrit ıslahı ile bitkilerinize / çeşitlerinize ekleyemezsiniz...

  Kanola populasyon çeşitleri ile ' ' zehirliliğin ' ' hiç alakası yok...
  Normal kanola çeşitlerinde erusik asit ve glikonisolat bulunur (ikiside sıcak kanlılar için tehlikelidir)
  00 kanola çeşitlerinde ise her iki madde (klasik ıslah metodları ile) yok edilmiştir.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. tohumların hümik asit ve çinko ile ıslatılması
  Konu Sahibi aaltan68 Forum Gübreleme ve Bitki Besleme
  Cevap: 20
  Son Mesaj : 20.Temmuz.2013, 11:38
 2. Tohumların şenliği
  Konu Sahibi köylü Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 07.Mart.2012, 22:47
 3. alkölün zararları :))))))
  Konu Sahibi erkut orkal Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 13.Şubat.2012, 17:52
 4. Çiftçilere zararları ödenecek
  Konu Sahibi altansat Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Temmuz.2010, 20:57
 5. Anız Yakmanın Zararları..
  Konu Sahibi tersakan Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 21.Ağustos.2008, 23:28

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status