Traktörle tarla sürerken en çok neye dikkat edersiniz

Ynt: Traktörle tarla sürerken en çok neye dikkat edersiniz

ÇağRı link=topic=23403.msg236898#msg236898 date=1261582526' Alıntı:
İyi güzel de yağan yağmurlarda su toprakta mı aklıyor?Süzülüp yeraltı sularına karışıyor.Kalan nemidir önemli olan.İster 1 metre derinliğinde sür ister 10cm.Mahsüle göre sürmek çok önemli.Kafadan hepsini bir hizaya sokmak yanlış.Ayrıca herkesin aldığı ürün kendine,yöntemi kendine.Fikrini söyler kenara çekilirsin.Baskı yapmaya gerek yok.Belli bir derinlikten sonrası sadece ikilemede motorunu yoracaktır.Abarmamak gerek bence...
çağrı şöyle bir durum var.bitkiler suyu kökleriyle kohezyon yardımıyla başağa kadar çıkarı.eğer sen tarlanda taban suyu oluşturmazsan bitki suya ihtiyaç duyduğu zaman o nemi nereden alacak.bizler neme tav deriz.normal bir toprağa su döktüğün zaman hemen onu yayılarak çker.fakat suya az da olsa doymuş toprağa su dökersen o su kuvvetli bir şekilde çekilmez.tav yavaş yavaş aşağı gider.vede kendi seviyesini korur.sonuçta bitkinin suya ihtiyacı oluğu dönemdede çekm kuvvetiyle o su tabandan çekilir.ayrıca kimseyede baskı kurmuyorum sadece fikrimi söylüyorum

doganbey1 link=topic=23403.msg237102#msg237102 date=1261648957' Alıntı:
çağrı şöyle bir durum var.bitkiler suyu kökleriyle kohezyon yardımıyla başağa kadar çıkarı.eğer sen tarlanda taban suyu oluşturmazsan bitki suya ihtiyaç duyduğu zaman o nemi nereden alacak.bizler neme tav deriz.normal bir toprağa su döktüğün zaman hemen onu yayılarak çker.fakat suya az da olsa doymuş toprağa su dökersen o su kuvvetli bir şekilde çekilmez.tav yavaş yavaş aşağı gider.vede kendi seviyesini korur.sonuçta bitkinin suya ihtiyacı oluğu dönemdede çekm kuvvetiyle o su tabandan çekilir.ayrıca kimseyede baskı kurmuyorum sadece fikrimi söylüyorum
İyi güzel de bu anlattıklarında önemli nokta sürüm değil yağış.Yağış fazla olursa zaten bahsettiğin tav oluşur.Bunun derin sürmekle fazla alakası yok.Toprağın yenilenmesi konusunda dersen sana katılırım.Ama bu bahsettiğin olay üstünde yürüdüğümüz herahngi bir topraktaki bitkinin suyu emiş yöntemi.Kohezyon olayına gelirsek kohezyon aynı tür moleküller arası çekim kuvvetidir liseden hatırladığım bilgilerime göre.Kohezyon bitkideki suyun iletiminde yardımcıdır.Emiliminde değil.Emilimi kökteki kılcal tüyler sağlar.Senin dediğin olaya difüzyon benzerlik gösterebilir.Az yoğun ortam çok yoğun ortam olarak.Ama o da belli bir sıvı alanda gerçekleşir.

ikimizin dediğindeki ortak nokta şu kohezyonla ne olur.su molekülleri birbirini çeker çekincede giden her bir molekül yerine bir su molekülü gelir böylece kökler yardımıyla topraktan su çekilmiş olur.anlattığımda fazla ayrıntıya girmek istemedim.ondan dolayı üstü kapalı bir şekilde anlattım.eğer ekeceğin mahsül yazlık ise anızda derin sürüm yaptın mı toprak havalanır.ve açılan topraktan aşağıya yağan yağışlarla birlikte su gider.aşağıda bi kaynak tarzı bir depolama olayı olur.

doganbey1 link=topic=23403.msg237141#msg237141 date=1261665528' Alıntı:
ikimizin dediğindeki ortak nokta şu kohezyonla ne olur.su molekülleri birbirini çeker çekincede giden her bir molekül yerine bir su molekülü gelir böylece kökler yardımıyla topraktan su çekilmiş olur.anlattığımda fazla ayrıntıya girmek istemedim.ondan dolayı üstü kapalı bir şekilde anlattım.eğer ekeceğin mahsül yazlık ise anızda derin sürüm yaptın mı toprak havalanır.ve açılan topraktan aşağıya yağan yağışlarla birlikte su gider.aşağıda bi kaynak tarzı bir depolama olayı olur.
suyun emilimi hücredeki derişimin değişimi sayesinde olur.Kohezyon olayında önemli olan su değildir.Bitkinin tek yönlü iletim yapılan yerlerindeki hareketi sağlar.Yani daha doğrusu emilimden çok iletimi sağlar.Neyse bu çok önemli değil,daha doğrusu konumuzla alakası fazla yok.