Bu yıl için toplam 5 milyon ton ürün almayı bekleyen Topram Mahsülleri Ofisi (TMO), alım döneminin ilk 3 haftasını rahat geçirdi. Ofise 21 günlük dönem içinde 231 bin ton ürün geldi. Bu rakamın geçen yılların ve beklentilerin gerisinde olduğu belirtiliyor. Bu durum Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından piyasada çiftçiyle tüccarın buluşabildiği ve TMO ' nun görevini başarıyla yaptığı şeklinde değerlendiriliyor. Yetkililer, piyasada oluşan fiyatın her zaman TMO ' nun fiyatının biraz altında olduğuna da dikkat çekiyor.
Toprak Mahsulleri Ofisi ' nin bu yıl için hububat alımları 1 Haziran tarihi itibariyle başladı. Geçtiğimiz haftalarda da, hububat alım fiyatları açıklandı. Buna göre Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ekmeklik buğdayın müdahale alım fiyatını temmuz, ağustos ayları için ton başına 500 lira, eylül ayı için 510 lira, ekim ayı için 520 lira ve kasım ayı için de 530 lira olarak açıkladı. Eker, yüksek rekolte döneminde çiftçiyi mağdur etmediklerini belirtirken; şu an için 4 milyon tonluk buğday, 1 milyon tonluk da arpa almayı öngördüklerini söyledi.

Beklentilerin gerisinde
Ancak ofisin alım yaptığı 21 günlük dönemde, gelen hububat miktarı beklentilerin gerisinde kaldı. Ofis, haziran ayının ilk 21 gününde 231 bin ton hububat alımı gerçekleştirdi. Bu rakam hem geçtiğimiz yılların aynı dönemiyle kıyaslandığında, hem de ofisin beklentilerinin oldukça gerisinde kaldı. Söz konusu rakamın düşük gerçekleşmesinin, piyasada tüccarla üreticinin buluştuğu; bu nedenle de ofise üreticinin çok fazla müracat etmesine gerek kalmadı şeklinde yorumlanıyor. Piyasalardaki 'Üretici ürününü çok daha düşük fiyata tüccara satıyor' yönündeki eleştirilerin ise doğruluğunun net olmadığı belirtiliyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileri, her yıl için piyasada fiyatının TMO ' nun fiyatının biraz daha altında gerçekleştiğini bunun da piyasaları düzenleme görevinin başarıyla yerine getirildiğinin göstergesi olduğunu kaydediyor.
TMO ' ya 2009 yılı hububat alımları için yapacağı yüklü alım için Hazine ' den borç almasının yolu, geçtiğimiz günlerde açılmıştı. Kredi Garanti Fonu ' yla ilgili yasa tasarısının Meclis ' teki görüşmeleri sırasında verilen bir önergeyle TMO ' ya 2 milyar 577 milyon TL ' lik ikrazen özel tertip Devlet İç Borçlanma Senedi ihraç edilmesine ilişkin yetki alınmıştı. Yetkililer söz konusu rakamın 5 milyon tonluk alıma göre hesaplandığını, alım miktarının bu rakamın gerisinde kalması durumumda 2.5 milyar TL ' nin tümünün kullanılmasına gerek kalmayacağını da vurguluyor.

Bu yıl için toplam 5 milyon ton ürün almayı bekleyen Topram Mahsülleri Ofisi (TMO), alım döneminin ilk 3 haftasını rahat geçirdi. Ofise 21 günlük döne...
( KB)